Architektura MuratorRealizacjeBudowa metra na Bemowie: stacje Bemowo i Ulrychów

Budowa metra na Bemowie: stacje Bemowo i Ulrychów

Coraz bliżej oddania kolejnych stacji II linii metra – C04 Bemowo i C05 Ulrychów. Nowe przystanki metra na Bemowie powstają według konkursowej koncepcji konsorcjum biur Metroprojekt i AMC Andrzej M. Chołdzyński.

Budowa metra na Bemowie: stacje Bemowo i Ulrychów
Budowa metra na Bemowie; fot. serwis prasowy

Na styku Woli i Bemowa powstaje najkrótszy odcinek II linii metra. Będzie się składał z nieco ponad dwóch i pół kilometra tuneli oraz dwóch stacji: C05 Ulrychów, położonej w ciągu ul. Górczewskiej, i C04 Bemowo zlokalizowanej w pobliżu skrzyżowania ulic Górczewskiej i Powstańców Śląskich. Konkurs na koncepcję architektoniczną tego odcinka jeszcze w 2016 roku wygrało konsorcjum biur Metroprojekt i AMC Andrzej M. Chołdzyński. Obecnie realizacja pomału dobiega końca. Jak informują władze miasta, na stacji Bemowo trwają intensywne prace wykończeniowe. Na poziomie -1 wykonana została izolacja akustyczna, a obecnie trwa kładzenie posadzek epoksydowych, gresów i posadzek granitowych. Montowane są okładziny z płytek ceglanych, tynki akustyczne oraz elementy sufitu podwieszanego nad peronem. Podobnie zaawansowane są prace na stacji Ulrychów.

Czytaj też: Nowe stacje metra projektu biura Kazimierski i Ryba oraz Archinauci już otwarte |

Na powierzchni, przy wyjściach ze stacji metra na Bemowie pojawiły się też stalowe konstrukcje wiat. Na części z nich zamontowano już elementy szklanego zadaszenia. W rejonie budowy trwa ponadto odtwarzanie zieleni. Łącznie posadzone zostaną 333 drzewa. Większość pojawi się przy stacji Bemowo. Oprócz drzew przy obu stacjach sadzone będą krzewy i byliny.

Wykonawcą bemowskiego odcinek II linii metra jest konsorcjum firm Gülermak Ağir Sanayi İnşaat ve Taahhüt A.Ş. (lider) i Astaldi. Według ostrożnych prognoz ze stacji Bemowo i Ulrychów pierwsi pasażerowie będą mogli skorzystać w drugiej połowie 2022 roku.

Ogrody Ulricha: WXCA rewitalizuje teren przed centrum handlowym Wola Park [NOWE WIZUALIZACJE] Ogrody Ulricha WXCA projektuje jako wielofunkcyjną przestrzeń służącą nie tylko klientom centrum handlowego Wola Park, ale też okolicznym mieszkańcom. Koncepcja powstała na podstawie wielostopniowego procesu konsultacji. Budowa ma się rozpocząć wiosną 2021 roku.
Nowa stacja moskiewskiego metra od Zaha Hadid Architects Moskiewskie metro każdego roku przewozi 2,5 miliarda pasażerów, a ich dzienna liczba dochodzi do 10 milionów. Nową stację podziemnej kolei w Moskwie zaprojektuje londyńskie biuro Zaha Hadid Architects. W swoim zwycięskim konkursowym projekcie architekci zaproponowali innowacyjny system oświetlenia i informacji dla pasażerów.
Tagi:
Nagroda Architektoniczna Prezydenta Warszawy 2022: podpowiadamy, co można zgłosić Do 6 lutego można przesyłać zgłoszenia do 8. edycji Nagrody Architektonicznej Prezydenta m.st. Warszawy. Podpowiadamy, jakie realizacje ukończono i jakie wydarzenie architektoniczne miały miejsce w stolicy w 2021 roku.
Poradnik dobrych praktyk architektonicznych dla Mokotowa Na czym polega wyjątkowość poszczególnych dzielnic Warszawy i jak należy dbać o ich genius loci. Dostępny jest już trzeci z serii poradników dobrych praktyk, tym razem poświęcony architekturze i urbanistyce Mokotowa.
W Warszawie powstanie kolejny most dla pieszych i rowerzystów Zarząd Zieleni m.st. Warszawy ogłosił zamówienie na projekt mostu w Porcie Czerniakowskim, który służyć ma pieszym i rowerzystom. Oferty można składać do 31 stycznia.
ZODIAK – od idei po realizację: Wacławek, Mostafa, Happach, Olszewski, Kalatowie, Saloni-Sadowska, Sawicki O tym, dlaczego w ogóle powstał Warszawski Pawilon Architektury ZODIAK, jak do tego doszło i czemu budynek ma służyć opowiadają Jakub Wacławek, Marcin Mostafa, Marlena Happach, Michał Olszewski, Eliza i Szymon Kalatowie, Maria Saloni-Sadowska i Piotr Sawicki.
Akademik UW na Służewcu od Projekt Praga: rusza realizacja Władze Uniwersytetu Warszawskiego podpisały umowę z firmą Mota-Engil Central Europe na realizację akademika UW na Służewcu według konkursowego opracowania biura Projekt Praga. Budowa ma się zakończyć w ostatnim kwartale 2023 roku. Pierwsi lokatorzy wprowadzą się do obiektu w 2024 roku.
O kładce przez Wisłę w Warszawie Magdalena Staniszkis Podjęta przez prezydenta Warszawy decyzja o realizacji kładki przez Wisłę łączącej lewobrzeżną i prawobrzeżną Warszawę w osi ulicy Karowej i Okrzei to pomyślne zwieńczenie ponad pół wieku najnowszej historii warszawskiej urbanistyki. Pozwalam sobie na przypomnienie o architektach i urbanistach, którzy tę historię tworzyli, mając świadomość, że nie wymieniam wszystkich.