Architektura MuratorRealizacjeDom Leśny w Izabelinie projektu 81.waw.pl

Dom Leśny w Izabelinie projektu 81.waw.pl

Kamienna elewacja Domu Leśnego w Izabelinie nawiązuje do ciemnych pni sosen, które rosną na działce. Natomiast wrażenie masywności czarnej bryły minimalizują wnęki wykończone jasnym drewnem.

Dom Leśny w Izabelinie projektu 81.waw.pl
Dom Leśny w Izabelinie, proj. 81.waw.pl; fot. Bartek Zaranek
Dom LeśnyIzabelin
Autorzy81.waw.pl, architekci Anna Paszkowska-Grudziąż, Rafał Grudziąż
Powierzchnia użytkowa295.0 m²
Projekt (data)2015
Data realizacji (koniec)2019
Użyte systemy Reynaers Aluminiumściany osłonowe: CW 50, okna i drzwi: CS 86-HI, drzwi przesuwne: CP 155-LS

Parter budynku podzielony został klatką schodową na dwie strefy: salon oraz kuchnię z jadalnią. Całość doświetlona jest dużym świetlikiem dachowym w systemie ślusarki aluminiowej. Wejście do domu znajduje się w części, w której zaprojektowano pokój dzienny. Dalej umiejscowiony jest gabinet, którego okna skierowane są na ulicę, dzięki czemu widoczne jest wejście do budynku. Z pokoju dziennego i gabinetu można wyjść na duży zadaszony taras. Wielkogabarytowe przeszklenia na wysokość całej kondygnacji sprawiają, że użytkownicy mają wrażenie przebywania w lesie, a nie w budynku. Elementem, który rozdziela funkcję pokoju dziennego i kuchni, jest zielony bufor z jednobiegową klatką schodową. Kuchnia z jadalnią tworzą jedną przestrzeń z dużym przeszkleniem na dwie strony działki. Taki układ sprawia, że mieszkańcom wydaje się, iż natura dzięki przeszkleniu przez dwie kondygnacje otacza ich także wewnątrz domu.

Nietypowym rozwiązaniem jest oddzielenie garażu od głównego wejścia do domu. Wynika to z możliwości zabudowy na działce, ale dzięki wprowadzeniu dodatkowej garderoby przy garażu rozwiązanie to bardzo dobrze zdaje egzamin. Piętro stanowi jedną zwartą bryłę, która została „położona” na bryłę parteru. Podzielone jest na dwie strefy – pokój dziecka z garderobą i łazienką oraz sypialnię główną z garderobą i łazienką. Dzięki temu przestrzeń domowników została wyraźnie oddzielona. Od strony ulicy znajduje się zadaszony taras, a okna zostały przysłonięte drewnianymi przesuwnymi żaluzjami. Od strony północnej bryłę piętra nadwieszono dużym wspornikiem, tak aby stworzyć zadaszone miejsce postojowe dla samochodu.

Dom Leśny z Iconic Awards 2021

Dom Leśny w Izabelinie projektu 81.waw.pl zdobył ostatnio Iconic Awards 2021 w kategorii One-family house (Dom jednorodzinny). Ten zainicjowany przez niemiecki parlament plebiscyt odbywa się od 1953 roku, a organizowany jest przez Niemiecką Radę Wzornictwa. Nagrody Iconic Awards promują architekturę wizjonerską oraz produkty innowacyjne.

Zwycięzców tegorocznej edycji wydarzenia wyłoniło jury, w którego składzie zasiedli: Susanne Brandherm z pracowni brandherm + krumrey interior architecture, laureatka nagród INsider Award 2013 oraz German Interior Design Award 2019; Michel Casertano z Atelier Brückner; Asif Khan, architekt i wiceprzewodniczący zarządu Muzeum Designu w Londynie, finalista konkursu na Guggenheim Art Museum w Helsinkach, Architekt Roku 2018 wybrany przez Niemiecką Radę Wzornictwa; Silvia Olp, prezes Association for the Promotion of Architecture, Engineering & Design; Werner Sobek, profesor w Instytucie Konstrukcji Lekkich i Projektowania Koncepcyjnego Uniwersytetu w Stuttgarcie; Linda Stannieder z Działu Badań i Rozwoju firmy Huawei oraz Song Zhaoqing, założyciel i główny architekt w Lacime Architects.

Dom Leśny w Izabelinie jest jedną z 22 realizacji docenionych przez jury Iconic Awards 2021 w kategorii budynków jednorodzinnych. W tegorocznej edycji konkursu nagrodzono też Dom Kwadrantowy projektu KWK Promes oraz Villę Reden w Chorzowie pracowni Franta Group.

Tagi:
Dom Czerwony – nowy projekt pracowni 81.waw.pl W willowej okolicy między Wolą a Jelonkami w Warszawie powstanie nowy dom wielorodzinny projektu pracowni 81.waw.pl.
Dom łąka Kwietna łąka porasta dach domu, który od ulicy jest prawie niewidoczny, a z drugiej strony ma duże przeszklenia otwierające widok na jezioro. Za projekt odpowiada warszawska pracownia 81.waw.pl.
Elewacja jak kora - Dom Leśny wśród sosnowych drzew Dom leśny to najnowszy projekt pracowni 81.waw.pl. Kamienna elewacja budynku nawiązuje do faktury i koloru sosnowej kory.
Dom Yenga projektu 81.waw.pl Forma niewielkiego budynku powstała w wyniku inspiracji popularną grą zręcznościową. Bryła domu wygląda tak, jakby zbudowano ją z drewnianych, prostopadłościennych klocków. Projekt powstał w pracowni 81.waw.pl.
Dom Pawilon projektu 81.waw.pl Pracownia 81.waw.pl zaprojektowała dom, który wyglądem nawiązuje do modernistycznych pawilonów. Patrząc na bryłę od strony ulicy widać, że inspiracją dla architektów były słynne realizacje Miesa van der Rohe.
Muzyczne wnętrza klubu studenckiego Gama Projekt przebudowy studenckiego klubu Uniwersytetu Muzycznego im. Fryderyka Chopina powstał w pracowni 81.waw.pl. Inspiracją dla utrzymanych w bieli i czerni wnętrz była kolorystyka fortepianu.