Dom energoooszczędny Sun Garden

Ten nietypowy dom w Poznaniu powstał wśród 70 brzóz. Rządzi tu geometria!

2023-09-07 16:49

Dom stanowi przykład architektury rozważnej, ale również po prostu dobrej i wrażliwej. Choć skromny, był wyzwaniem dla wykonawcy ze względu na energooszczędne rozwiązania. Inwestorzy zafascynowani japońską architekturą, zdecydowali się na pracownię, która swobodnie porusza się w minimalistycznej estetyce.

Spis treści

  1. Sun Garden - z fascynacji do japońskiej architektury
  2. Dom wśród 70 brzóz
  3. Kompaktowy z antresolami i dobrze doświetlony
  4. Założenia autorskie
Nazwa obiektu Dom energooszczędny Sun Garden
Adres obiektu Poznań, ul. Haliny Poświatowskiej
Autorzy menthol architects, architekci Liliana Krzycka, Katarzyna Turza-Rachwał, Adam Rachwał, Rafał Pieszko
Konstrukcja Andrzej Klaczyński
Generalny wykonawca Dono Bud S.C.
Inwestor prywatny
Powierzchnia terenu 675.0 m²
Powierzchnia zabudowy 133.0 m²
Powierzchnia użytkowa 173.0 m²
Powierzchnia całkowita 265.0 m²
Kubatura 524.0 m³
Projekt 2014
Koszt inwestycji nie podano

Dom Sun Garden w poznańskim Strzeszynie to realizacja wrocławskiej pracowni Menthol Architects. Młodzi architekci otrzymali zlecenie dzięki wygranej w konkursie na Energooszczędny Dom Dostępny, zorganizowanym przez miesięcznik „Murator”. Zwycięski projekt zwrócił uwagę inwestorów, którzy na niewielkiej działce w willowej części stolicy Wielkopolski planowali wznieść nowoczesny budynek energooszczędny dla czteroosobowej rodziny.

Sun Garden - z fascynacji do japońskiej architektury

Zafascynowani japońską architekturą, zdecydowali się na pracownię, która swobodnie porusza się w minimalistycznej estetyce. W Sun Garden wyraźnie widać inspirację domami Sou Fujimoto, Rue Nishizawy czy Daisuke Ibano – proste, geometryczne rozwiązania przełamane nieoczywistą krzywizną dachu, nieregularnie rozmieszczone otwory okienne czy wciąż dość nietypowy dla polskiej architektury mieszkaniowej taras na dachu; tu o charakterze intymnego pokoju, z którego w przemyślany sposób skadrowano widoki na niebo i pobliskie sąsiedztwo.

Dom wśród 70 brzóz

Uwzględniając wymogi energooszczędności, ukształtowanie działki i ukierunkowanie bryły wobec stron świata, architekci zaproponowali dom o racjonalnym, prostym rzucie, zwartej kubaturze i skośnym dachu, umożliwiającym montaż paneli słonecznych.

Z energooszczędnością związane jest również pozostawienie na działce około 70 rosnących tu wcześniej brzóz, które w lecie dają cień pozwalający unikać przegrzania wnętrz bez konieczności stosowania klimatyzacji. Zastany drzewostan był dla inwestorów i architektów wartością, w przeciwieństwie do właścicieli wielu okolicznych budynków, gdzie istniejący zagajnik brzozowy wycięto, zastępując nowymi nasadzeniami.

Nietypowa jest również rezygnacja z pełnego grodzenia działki – płot jest niski, ażurowy, od ulicy wycofany tak, że przedogródek staje się przestrzenią półprywatną, a od strony sąsiadów po przeciwnej stronie zrezygnowano z niego w ogóle, aby dzieci obu rodzin mogły się swobodnie bawić.

Kompaktowy z antresolami i dobrze doświetlony

Powierzchnia domu jest stosunkowo niewielka, liczona bez tarasu i garażu, wynosi 137,5 metrów kwadratowych. Na piętrze rekompensuje ją wysokość pomieszczeń, uzyskana dzięki skośnemu dachowi, co umożliwia wprowadzenie antresol. Przestrzeń powiększają optycznie również otwory okienne. Zaopatrzone w glify wycięte pod kątem względem ściany zewnętrznej i wykończone jasnoszarym, połyskującym tynkiem, wprowadzają do środka dużo światła i kadrują widoki na zadrzewiony ogród.

Aranżacja wnętrza, przeprowadzona przez inwestorów tylko z niewielką pomocą architektów, świadczy o przywiązaniu mieszkańców do koncepcji projektowej. Urządzono je w prosty, powściągliwy sposób, a motyw kwadratu, widocznego w rzucie obiektu i kształcie okien, powtarzany jest w różnych elementach wystroju i dodatkach.

Sun Garden, skromny dom, będący jednak wyzwaniem dla wykonawcy ze względu na energooszczędne rozwiązania formalne, to przykład architektury rozważnej, ale również po prostu dobrej i wrażliwej, co docenili już jurorzy polskiej edycji Brick Award, przyznając mu wyróżnienie w kategorii Budynek Mieszkalny.

Dom Sun Garden w Poznaniu

i

Autor: Archiwum Architektury Widok od ogrodu. Geometria dachu nadaje prostemu budynkowi nietypowy charakter, ale jest również użyteczna – na dodatkowej połaci planowany jest montaż paneli słonecznych. Fot. Marcin Czechowicz

Założenia autorskie

Sun Garden to kompaktowy i energooszczędny dom jednorodzinny z garażem i słonecznym tarasem wkomponowanymi w bryłę. W porównaniu z tradycyjnym nowo powstałym budynkiem jednorodzinnym na ogrzewanie i wentylację potrzebuje rocznie trzy razy mniej energii, przy takich samych kosztach realizacji. Wejście na działkę zlokalizowane jest od południa, co ogranicza użytkowanie ogrodu, z tego względu zaproponowaliśmy dodatkową prywatną przestrzeń w postaci tarasu na piętrze, w części zadaszonego oraz ograniczonego ścianami od strony ulicy. Dzięki temu rozwiązaniu udało się zachować prywatność i ochronę przed deszczem, ale ściany tarasu wykorzystywane są przez mieszkańców również jako ekran, na którym wyświetlają projekcje filmowe.

W zadaszenie wbudowano ponadto konstrukcję do podwieszania huśtawki lub hamaku, a poprzez otwory w ścianie zapewniono wgląd do ogrodu i na ulicę. Idea rozmieszczenia kwadratowych okien na elewacjach zakłada optymalne wykorzystanie energii słonecznej oraz kadrowanie widoków na otaczający ogród z brzozami. Niektóre umieszczono głębiej, tworząc glify, które lepiej ukierunkowują naturalne światło wpadające do wnętrza budynku. Glify te, tzw. łapacze światła, wykończone zostały tynkiem w kolorze srebrnoszarym, który mieni się w promieniach słońca.

Frontowe ogrodzenie znajduje się na linii elewacji, przez co cała strefa wejściowa otwarta jest na chodnik i ulicę, stanowiąc przestrzeń półprywatną. Takie rozwiązanie łamie powszechnie obowiązującą zasadę budowy ogrodzenia na granicy działki i wydaje się lepsze dla pierzei z zabudową jednorodzinną.

Liliana Krzycka, Rafał Pieszko