Dom weselny Lubaszka pracowni MEEKO Architekci

i

Autor: Archiwum Architektury Dom weselny Lubaszka, proj. MEEKO Architekci; fot. Maciej Jeżyk/ONI STUDIO

Dom weselny Lubaszka pracowni MEEKO Architekci

2021-06-10 19:25

Malowniczy kontekst stał się pretekstem do stworzenia obiektu otwartego na naturę. Prezentujemy dom weselny – nową realizację pracowni MEEKO Architekci.  

Nazwa obiektuDom weselny Lubaszka
Adres obiektuWola Chorzelowska 56B, Gmina Mielec
AutorzyMEEKO Architekci, architekci Tomasz Janiec, Kamila Fijałkowska-Janiec
Współpraca autorskaMEEKO Architekci, architekci Monika Piguła, Damian Maj
Powierzchnia terenu4900.0 m²
Powierzchnia użytkowa1150.0 m²
Projekt2019
Data realizacji (początek)2019
Data realizacji (koniec)2020

Budynek weselno-eventowy o nazwie „Lubaszka” został zaprojektowany w kompleksie hotelowym Rado Resort, w otoczeniu lasów sosnowych i borów mieszanych w Woli Chorzelowskiej. Teren, na którym go wybudowano, znajduje się na obszarze Puszczy Sandomierskiej.

Nie tylko dom weselny

Budynek to zespół 4 połączonych ze sobą stodół o różnych rozmiarach. Ich wielkość oraz kształt podążają za funkcją wewnątrz. Przekryte są dwuspadowymi dachami wykończonymi blachą na rąbek i połączone ze sobą łagodnym przejściem w postaci stropodachu płaskiego. Wejścia główne zaakcentowane zostały dynamicznymi wycięciami w bryle budynku oraz kontrastową kolorystyką.

Program funkcjonalny obiektu obejmuje główną salę bankietową (z możliwością podziału na pół), dwa przestronne lobby, zespoły toalet, szatnie, salę zabaw dla dzieci, bar całoroczny, grill-bar zewnętrzny oraz pełne zaplecze gastronomiczne do obsługi sali bankietowej. Przed obiektem zaprojektowany został plac zabaw dla dzieci oraz zewnętrzne tarasy wypoczynkowe. Obiekt jest stanie pomieścić do 300 osób podczas jednej uroczystości.

Główna sala bankietowa została zbudowana jako wielofunkcyjna, drewniana przestrzeń wyposażona w oświetlenie i dźwięk, która zapewnia elastyczność dostosowywania się do różnych ustawień i wydarzeń. – Lubaszka jest miejscem, które ma żyć przez cały rok, niezależnie od dnia tygodnia czy godziny. To doskonałe miejsce nie tylko na wesele, ale także szkolenie, zabawę z dziećmi lub randkę za miastem – mówi architekst Kamila Fijałkowska-Janiec z pracowni MEEKO Architekci.

Tradycyjny charakter zabudowy

Celem inwestora było zbudowanie obiektu weselno-eventowego o biesiadnej atmosferze, ale w nowoczesnym standardzie. Już na pierwszy rzut oka zauważalne są nawiązania bryły budynku do formy stodoły. To modny w ostatnim czasie trend, który przywołuje tradycyjny i prosty charakter zabudowy.

Czytaj też: Dom stodoła: nieustający trend w architekturze. Najpiękniejsze domy stodoły w Polsce |

Drewniane wykończenie budynku z modrzewia syberyjskiego wskazuje szacunek do otoczenia i podkreśla jego naturalny, nieco wiejski charakter. W towarzystwie otaczających go lasów wydaje się, jakby budynek był tutaj od zawsze.  Przekonanie inwestorów do naszej wizji nie jest sukcesem. Sukcesem jest, kiedy inwestorzy po zakończonej inwestycji nie mogą wyobrazić sobie, że obiektu mogłoby nie być lub mógłby wyglądać inaczej komentuje architekt Tomasz Janiec, z biura projektowego MEEKO Architekci.

Przeszklenia, czyli stały kontakt użytkownika z otoczeniem

Wielkoformatowe przeszklenia odsłaniają wnętrza głównych części funkcjonalnych obiektu. Z zewnątrz prowadzą one w intuicyjny sposób do poszczególnych części budynku, natomiast z wnętrza pozwalają na stały kontakt użytkownika z otoczeniem. Ponadto wielkie szklane tafle odbijają naturalne leśne otoczenie oraz błękit nieba, sprawiając tym samym wrażenie, jakby budynek zlewał się z nimi w jedną całość.

Leśny kontekst domu weselnego Lubaszka

Projekt wnętrza budynku ściśle odwołuje się do leśnego kontekstu i charakteru usług. W głównej sali bankietowej wyeksponowana została drewniana więźba dachowa wykonana w technologii drewna klejonego. Drewniane i kamienne wykończenia połączone z wielkimi przeszkleniami okien otwartymi w stronę lasu tworzą unikalną i kameralną atmosferę, która na długo pozostanie w pamięci gości. Dodatkowego sznytu nadają meble z litego drewna i metalu, industrialne oświetlenie oraz ręcznie formowane kafelki.

Lubaszka: kompleks uniwersalny

Założenia projektu potwierdziło dotychczasowe funkcjonowanie obiektu, który wciąż jest jednym z najczęściej wybieranych miejsc przez pary młode oraz lokalny biznes. Imprezy okolicznościowe, szkolenia i eventy firmowe  to w tych rolach „Lubaszka″ sprawdza się najlepiej.

W tym miejscu można wypocząć, pracować lub hucznie bawić. Uniwersalność kompleksu decyduje o jego popularności, a to z kolei inspiruje kolejnych inwestorów i projektantów do czerpania z jego głównych założeń.

ZAPISZ SIĘ