Architektura MuratorRealizacjeOsiedle Naturia w Toruniu: nowa realizacja Kuryłowicz & Associates

Osiedle Naturia w Toruniu: nowa realizacja Kuryłowicz & Associates

Zakończył się I etap realizacji zespołu mieszkalnego Naturia w Toruniu autorstwa studia Kuryłowicz & Associates. Naturia to miejsce, w którym architektura przeplata się z przyrodą, kłaniając się drzewom i dając mieszkańcom poczucie harmonii i spokoju – mówi Maria Saloni-Sadowska, kierownik projektu.

Osiedle Naturia w Toruniu: nowa realizacja Kuryłowicz & Associates
Osiedle Naturia, etap IToruń, ul. Grasera 4
AutorzyKuryłowicz & Associates, architekci Maria Saloni–Sadowska, Aleksandra Kurzątkowska, Joanna Musiałowicz, Wiktor Gruszczyński, Dawid Jarosz, Wojciech Szopiński, Karolina Miklaszewska, Marcin Szubski, Vladyslav Marchenko, Jan Sroczyński, Kinga Rościszewska
Współpraca autorskaAnna Nowokuńska (oznakowanie)
KonstrukcjaBogusław Stejkowski
Generalny wykonawcaTombud (etap 1)
InwestorBudlex
Powierzchnia terenu6000.0 m²
Powierzchnia zabudowy1400.0 m²
Powierzchnia całkowita8816.0 m²
Kubatura29050.0 m³
Projekt2018-2019
Data realizacji (koniec)2020
Liczba mieszkań61
Powierzchnia użytkowa mieszkań3777 m²

Naturia w Toruniu to nowa inwestycja firmy Budlex. Zespół powstaje przy ul. Grasera w malowniczej okolicy osiedla Jar na obrzeżach miasta. Docelowo składać się będzie z 13 budynków. Pierwsze z nich właśnie zostały oddane do użytku. Trzy kameralne, cztero- i pięciokondygnacyjne kostki oferują 61 mieszkań o powierzchni od 30 do 108 m².

Naturia w Toruniu: na granicy miasta i lasu

Podczas projektowania układu budynków priorytetem dla architektów oraz inwestora było zachowanie jak największej liczby drzew i utrzymanie leśnego charakteru tego miejsca.  Poszczególne budynki zespołu Naturia w Toruniu położone są wzdłuż głównych ciągów komunikacyjnych dzielnicy Jar, tworząc zwarte pierzeje ulic i niewielkiego placu miejskiego. Zabudowa w głębi działki ma nieco bardziej swobodną kompozycję. Pomiędzy obiektami powstały kameralne przestrzenie sąsiedzkie, naprzemiennie podzielone na dziedzińce wejściowe i „leśne strefy rekreacyjne”. Cały teren został wyłączony z ruchu samochodowego, a ciągi piesze dopuszczają jedynie okazjonalny wjazd. Pod budynkami znajdują się parkingi podziemne, rozplanowane jednak tak, aby na części terenu zachować istniejące drzewa.

Czytaj też: Osiedle Wileńska Express w Warszawie |

W nawiązaniu do leśnego sąsiedztwa i lokalnych tradycji architektonicznych, autorzy zaproponowali licowane szarymi płytkami klinkierowymi elewacje i detale z naturalnego drewna. Część budynków zaprojektowana została w okładzinie tynkowanej. Ażurowe przegrody z pionowych lamelek jasnego drewna będą chronić wnętrza przed nadmiernym przegrzewaniem, a także zapewnią mieszkańcom większą prywatność. Drewno pojawia się też w obrębie wejść do budynków i w holach. Stosunek człowieka do przyrody, a następnie architektury do krajobrazu jest nieustannie odnawiany. Architektura budowana w naturalnym krajobrazie to poetycka eksploracja, która finalnie ukazuje nowe spojrzenie na projekt – mówi Ewa Kuryłowicz, generalny projektant Kuryłowicz & Associates.

Lokalizacja osiedla Naturia w Toruniu

Polacy projektują w Ukrainie! We Lwowie trwa budowa hotelu według projektu Kuryłowicz & Associates Polscy architekci z pracowni Kuryłowicz & Associates zaprojektowali hotel w samym sercu Lwowa. Mimo wojny i niepewnej sytuacji na rynku realizacja obiektu właśnie trwa. Zakończenie prac planowane jest na przyszły rok.
Akademik MILESTONE Wrocław Fabryczna. Dom studencki nowej generacji projektu Kuryłowicz & Associates We Wrocławiu powstanie kolejny prywatny akademik. Jak zapowiadają projektanci z Kuryłowicz & Associates będzie jednak inny niż wszystkie, skrojony na miarę potrzeb współczesnego studenta.
Nowy budynek Neofilologii i Lingwistyki projektu Kuryłowicz & Associates: mamy pierwsze zdjęcia Otwarto nowy budynek wydziałów Neofilologii i Lingwistyki Stosowanej UW projektu pracowni Kuryłowicz & Associates. To jedna z największych inwestycji z wieloletniego programu rozwoju uczelni.
Zespół hotelowo-apartamentowy na Służewcu: nowy projekt Kurylowicz & Associates Na blisko dwuhektarowej działce przy ul. Komputerowej na warszawskim Służewcu Przemysłowym powstanie nowy zespół hotelowo-apartamentowy. Projekt na zlecenie firmy Acer Re opracowało biuro Kurylowicz & Associates.
Osiedle Naturia w Toruniu Na powojskowych, leśnych terenach Torunia powstała architektura wpisana w kontekst miejsca, w której można odnaleźć wczesne idee modernistyczne. O nowej realizacji pracowni Kuryłowicz & Associates pisze Agnieszka Błażko.
Nowa mieszkaniówka przy Malczewskiego w Radomiu projektu Kuryłowicz & Associates Przy ulicy Malczewskiego w Radomiu powstanie nowy budynek wielorodzinny z częścią usługowo-handlową. Czternastokondygnacyjna dominanta o modułowej kompozycji z betonowych prefabrykatów to najnowszy projekt warszawskiej pracowni Kuryłowicz & Associates.