Architektura MuratorRealizacjeOsiedle Wileńska Express w Warszawie

Osiedle Wileńska Express w Warszawie

Dobiegła końca budowa osiedla Wileńska Express w samym sercu warszawskiej Pragi. Zespół mieszczący blisko 300 mieszkań zaprojektowała pracownia AMC – Andrzej M. Chołdzyński.

Osiedle Wileńska Express w Warszawie
Osiedle Wileńska Express Warszawa, ul. Wileńska 14 a
AutorzyAMC – Andrzej M. Chołdzyński
InwestorBougues Immobilier Polska
Data realizacji (koniec)2021

Osiedle Wileńska Express w Warszawie powstało według projektu biura AMC – Andrzej M. Chołdzyński, które w swoim przeszło 20-letnim dorobku ma takie stołeczne realizacje jak Giełda Papierów Wartościowych (2000, wspólnie ze Stanisławem Fiszerem), budynek biurowo-usługowy Nowy Świat 2.0 (2015), trzy stacje I linii i siedem II linii metra (2005-2015), rozbudowa i przebudowa domu towarowego „Cedet” (2018) czy kompleks Warsaw Hub (2020). Najnowszy projekt, zespół mieszkaniowy Wileńska Express, wypełnił rozległą działkę pomiędzy aleją Solidarności a ulicą Wileńską, tuż obok zaplecza dawnego Dworca Kolei Petersburskich, gdzie do 2010 roku istniała jeszcze zabytkowa parowozownia (wyburzona mimo mimo wpisania do rejestru zabytków i głośnego protestu mieszkańców).

Wileńska Express: pociąg do przeszłości

Zespół Wileńska Express architekci zaprojektowali na planie zbliżonym do litery E. Kompleks składa się z trzech budynków o zróżnicowanej wysokości od 4 do 8 pięter, oferujących łącznie 307 mieszkań o powierzchni od 24 do 150 m². Te ostatnie to wciąż rzadko spotykane na rynku apartamenty trzypoziomowe. Przy każdym z lokali przewidziano przestronne balkony albo tarasy, a pod całym założeniem podziemny parking. Inwestorem osiedla Wileńska Express jest firma Bougues Immobilier Polska.

Źródłem mojej inspiracji jest poczucie pokrewieństwa z tymi, którzy byli przede mną, i marzenie, by moje projekty zostały jednym z kamieni milowych, do których ktoś się kiedyś będzie chciał odnosić
– mówił w rozmowie z Dawidem Hajokiem Andrzej M. Chołdzyński. W projekcie Wileńska Express autor odniósł się m.in. do historycznej architektury kolejowej, wykorzystując czerwoną cegłę i liczne detale kojarzące się z XIX-wieczną zabudową dworców i ich zaplecza, jak duże okna o cienkich ciemnych szprosach czy „kolejowy” zegar na dziedzińcu.

Czytaj też: Architektura powinna być demokratyczna – Andrzej M. Chołdzyński o sile intuicji i swojej filozofii architektury |

Budynek Grodzieńska 19 w Warszawie
Budynek Grodzieńska 19 w Warszawie Na warszawskiej Pradze stanął budynek mieszkalny Grodzieńska 19 według projektu pracowni TZA Architekci. Kameralny obiekt wykończony cegłą klinkierową przywoływać ma klimat przemysłowej historii tego miejsca
Autor: Piotr Prus
The Warsaw HUB: kompleks wieżowców projektu AMC Andrzej M. Chołdzyński The Warsaw Hub tworzą trzy budynki: dwa 130-metrowe biurowce i 86-metrowa wieża hotelowa. Koncepcja architektoniczna The Warsaw Hub powstała w pracowni AMC Andrzej M. Chołdzyński.
Architektoniczny zwornik – o biurowcu Nowy Świat Krzysztof Mycielski W inwestycji tej, w dużej mierze polegającej na kilku przemyślanych interwencjach, nie chodziło jedynie o wąski budynek, dzięki któremu wyzyskano dodatkową kubaturę. Tematem był kluczowy dla Śródmieścia pokaźny kwartał pomiędzy Książęcą, Nowym Światem a Alejami Jerozolimskimi. Chociaż architektonicznie zdarzyło się tu niewiele, dla uczestników miejskiego życia zmieniło się niemal wszystko – pisze Krzysztof Mycielski.
Dobra zmiana w Śródmieściu – o biurowcu Nowy Świat Krzysztof Domaradzki Budynek dobrze wykorzystuje potencjał miejsca – stwarza pierzeję nowego pasażu łączącego Nowy Świat ze skarpą i parkiem na tyłach Muzeum Narodowego. Daje szansę na zaktywizowanie mało znanej uliczki – alei Stanisława Lorentza między gmachem KC a Muzeum. Wykorzystuje także potencjał ukryty w dawnym Domu Partii, uzupełniając sekwencję trzech wnętrz urbanistycznych – pisze urbanista Krzysztof Domaradzki.
Kulisa miejska – o projekcie biurowca Nowy Świat Andrzej M. Chołdzyński Projekt ma ambicję wzbogacenia Traktu Królewskiego o prostopadłą doń, rzeźbiarską i ekspresyjną strefę otwierającą Trakt Królewski na Park na Książęcem. Budynek przekształca miejsce dotychczas uznawane za zapleczowe i peryferyjne w przestrzeń rozpoznawalną i posiadającą własną tożsamość – pisze główny projektant budynku Andrzej M. Chołdzyński.
Historia miejsca Reprezentacyjna południowa fasada Domu Partii miała otwierać się na plac Trzech Krzyży i panoramiczny widok Alej Ujazdowskich. Dziś odbija się w przeszklonej elewacji nowego biurowca, współtworząc kameralne wnętrze urbanistyczne w śródmieściu Warszawy – pisze Tomasz Żylski.
Biurowiec Nowy Świat 2.0 w Warszawie Nowy biurowiec wraz z dawnym Domem Partii i jego zrewitalizowanym dziedzińcem ma szansę przekształcić się w miejsce przyjazne i miastotwórcze, dobrze wykorzystując atuty swojej śródmiejskiej lokalizacji – o urbanistycznych walorach obiektu, jego kontekstualnej architekturze i publicznych funkcjach piszą Krzysztof Domaradzki i Krzysztof Mycielski.