Architektura MuratorRealizacjePark Centralny w Gdyni projektu Arch-Deco

Park Centralny w Gdyni projektu Arch-Deco

Zakończył się II etap budowy Parku Centralnego w Gdyni projektu Arch-Deco. W ramach założenia powstał między innymi plac zabaw, park linowy i skatepark dla młodszych dzieci, a do tego fontanna, nowe miejsca odpoczynku i mnóstwo nowej zieleni.

Park Centralny w Gdyni projektu Arch-Deco
Park Centralny w Gdyni, proj. Arch-Deco

Konkurs architektoniczny na projekt 6-hektarowego założenia wzdłuż alei Piłsudskiego zorganizowała Agencję Rozwoju Gdyni, uwzględniając większość uwag zgłoszonych w trakcie konsultacji. Zgodnie z życzeniem mieszkańców, więcej miejsca przewidziano na zieleń i strefy wyciszenia, rezygnując m.in. z budowy pawilonów gastronomicznych czy boiska. Jako biuro architektoniczne powinniśmy promować piękną architekturę. A myśmy tę architekturę schowali, by na główny plan wysunęła się jak największa ilość zieleni i przestrzeni wodnej – mówił po ogłoszeniu wyników Zbigniew Reszka z Arch-Deco. Zgodnie ze zwycięską koncepcją, Park Centralny w Gdyni otrzymał linearny układ. Od pobliskich ulic jego przestrzeń oddzielają szpalery nowo posadzonych drzew. Poszczególne strefy parkowe również układają się liniowo. Zaczynając od ul. Świętojańskiej i kończąc na ul. Tetmajera, otrzymujemy gradient przestrzeni publicznych o stopniowo zmniejszającym się natężeniu użytkowania, ruchu i hałasu – tłumaczą projektanci.

Park Centralny w Gdyni: przestrzeń aktywności w centrum miasta

Otwarta właśnie druga część Parku Centralnego w Gdyni ma powierzchnię 15 tysięcy m². Będzie służyć głównie najmłodszym. Jednym z najważniejszych elementów tej strefy jest bowiem zmodernizowany i rozbudowany plac zabaw. Wprowadzono tam m.in. nowe miejsca aktywności, dodatkowe oświetlenie, więcej ławek oraz specjalne miejsca do leżenia. Sporą atrakcją jest też nowy park linowy z ponad 9-metrową piramidą, siecią frisbee służącą do wspinania i balansowania oraz szlakiem linowym. Dodatkowo, istniejący już wcześniej skatepark został rozbudowany o część przeznaczoną dla młodszych dzieci.

Kolejnym premierowym elementem, który pojawił się w parku, jest podświetlana fontanna z dyszami wodnymi i mgielnymi, wyrzucającymi wodę na wysokość dwóch metrów. Zrealizowano także fragmenty ścieżki biegowej i wrotkarskiej oraz zmodernizowano sąsiadujący układ drogowy: dla uspokojenia ruchu wyniesiono skrzyżowanie al. Piłsudskiego z ul. Legionów oraz pobliskie przejścia dla pieszych, zaprojektowano też nowy przystanek autobusowy od strony parku.

Park Centralny w Gdyni projektu Arch-Deco
Park Centralny w Gdyni, proj. Arch-Deco

Przestrzeń Parku Centralnego w Gdyni  dopełniła mała architektura, w tym 34 ławki i poidełko, a także dużo atrakcyjnej zieleni. Przybyło ponad trzy tysiące krzewów i bylin, blisko tysiąc pnączy, niemal 35 tysięcy roślin cebulowych i prawie 12 tysięcy traw ozdobnych oraz osiem nowych drzew.

Park Centralny położony jest w samym sercu Gdyni. Teren ten poddawany jest od kilku lat rewitalizacji. Jego przebudowa ma za zadanie wydobyć z niego maksymalny potencjał, uporządkowując go i dostosowując do potrzeb i wymagań współczesnych mieszkańców. Wszystkie trzy etapy rozbudowy parku, o łącznej wielkości ponad 6 hektarów, zaprojektowane zostały przez gdyńskie biuro architektoniczne Arch-Deco.

Gdyński Central Park: zielone płuca miasta

– Zieleń w tym projekcje jest dla nas nadrzędną wartością – tłumaczy Zbigniew Reszka, prezes biura Arch-Deco. I dodaje: – Najważniejszą rzeczą było pogodzenie bogatego programu funkcjonalnego, ujętego w warunkach konkursu, z zachowaniem jak największej ilości przestrzeni zielonych. Walczyliśmy tu o każde drzewo, każdy krzew. Pilnowałem tego osobiście, bo niektóre z drzew, które można spotkać w Parku Centralnym, to naprawdę cenne egzemplarze – na przykład 80-letnie buki. Zależało nam również na jak najbardziej kameralnym oświetleniu. Oczekiwanie, że teren zielony będzie bezpieczną, ogólnodostępną przestrzenią nawet po zmroków sprawiło, że musieliśmy poszukać konsensusu pomiędzy wymaganiami fauny i flory a realiami nowoczesnego miasta – wyjaśnia.

Park Centralny w Gdyni projektu Arch-Deco
Park Centralny w Gdyni, proj. Arch-Deco

Ambicją władz Gdyni oraz architektów jest, aby – poprzez uszanowanie istniejącej zieleni, wprowadzenie nowych nasadzeń i odpowiednio dobranej szaty roślinnej oraz regulację gospodarki wodnej – stworzyć w tym miejscu swoisty mikroklimat, który będzie stanowił zielone płuca miasta.

– Zaprojektowanie Parku Centralnego oznaczało dla naszego biura zmierzenie się z ambitnym zadaniem zagospodarowania zielonej wyspy w samym centrum miasta, której potencjał nie do końca był wykorzystywany i doceniany
– mówi Danuta Dębowska, architektka z biura Arch-Deco. – Przy projektowaniu obiektów architektonicznych efekt widoczny jest od razu. W tym przypadku jesteśmy wystawieni na próbę cierpliwości – nowa zieleń potrzebuje czasu, aby objawić swój pełen potencjał. Niemniej ciekawe efekty można zaobserwować już teraz – dodaje.

Kolejne etapy Parku Centralnego w Gdyni

Park podzielny jest na strefy, w której każdy znajdzie coś dla siebie. Zrealizowany przed rokiem pierwszy etap to strefa bardziej spokojna i wyciszona. Tu najważniejszy jest kontakt z naturą, zwłaszcza w ogrodzie sensorycznym. Można również skorzystać z siłowni terenowej, zagrać w bule, a osoby odwiedzające park z psami mogą odwiedzić wybieg dla czworonogów. 

Powierzchnia I etapu Parku Centralnego to 11 tysięcy m². Drugi, oddany właśnie etap, zajmuje 15 tysięcy m². Trzecia, największa strefa, której projektowanie znajduje się obecnie w końcowej fazie, będzie miała powierzchnię 35 tysięcy m². Łącznie Park Centralny w Gdyni zajmie więc 6,1 hektara. Wraz z pracami nad parkiem modernizowany jest sąsiadujący układ drogowy. Całość inwestycji to ponad 9 hektarów. Koszt budowy drugiego etapu to dokładnie 10 077 419,64 złotych.

Gdzie znajduje się Park Centralny w Gdyni?

Apartamentowiec Plac Kaszubski w Gdyni W Gdyni rozpoczyna się realizacja kolejnego apartamentowca o formie nawiązującej do międzywojennej architektury miasta. Budynek zaprojektowała pracownia Arch-Deco.
Centrum Kompetencji STOS Politechniki Gdańskiej Na terenie kampusu Politechniki Gdańskiej rozpoczęła się budowa Centrum Kompetencji STOS według konkursowego projektu biura Arch-Deco. Obiekt będzie jednym z najnowocześniejszych ośrodków informatycznych w Europie.
Oliva Koncept projektu Arch-Deco Dobiegła końca realizacja osiedla Oliva Koncept w Gdańsku według projektu Arch-Deco. W ramach pierwszego etapu powstało sześć kameralnych budynków o elewacjach wykończonych ceramiczną okładziną [GALERIA].
Psychologia architektury: o wpływie architektury na emocje Henning Larsen, Arch-Deco, Roark Studio, Iliard, Ideograf Czym właściwie jest psychologia architektury? Jak rozumieją ją projektanci? Jakie zabiegi wywołujące emocje i wpływające na nastrój użytkowników stosują? Odpowiadają przedstawiciele pracowni Henning Larsen Architects, Arch-Deco, Roark Studio, Ideograf i Iliard Architecture & Project Management.
Między estetyką a funkcją: rozmowa ze Zbigniewem Reszką z pracowni Arch-Deco Prace nad projektem zaczynają się od bardzo prostych, niedbałych kresek, które są początkowo jak przelewanie emocji na papier. Tak zaczyna się długotrwały proces projektowy, który nieraz trwa rok i dłużej. Ale ta pierwsza, wypracowana na wstępnym etapie idea towarzyszy architektowi aż do samego końca – ze Zbigniewem Reszką rozmawiamy o jego warsztacie projektowym, architektonicznych marzeniach i jednej z najnowszych realizacji biura: osiedlu Oliva Koncept w Gdańsku.
Spotkanie z mistrzem – ARCHDECO. Wykład Tym razem w cyklu Spotkanie z mistrzem wykład gdyńskich architektów Zbigniewa Reszki i Michała Baryżewskiego, którzy od 1989 roku prowadzą pracownię ARCHDECO.