Przemienili dawną stołówkę w siedzibę banku. Oto projekt biura Małeccy w Rudzie Śląskiej

2024-06-05 13:46

Czarny pawilon obok wielkiego pieca, czyli przemiana dawnej zakładowej stołówki huty w siedzibę banku. Architekci z biura projektowego MAŁECCY poddali metamorfozie dawną stołówkę huty Pokój, przebudowując obiekt na placówkę ING Banku Śląskiego. W ramach inwestycji nową, efektowną aranżację zyskała też przestrzeń publiczna wokół. Przypominamy materiał z 2023 roku. W 2024 projekt znalazł się w finale konkursu architektonicznego Polityki.

Spis treści

  1. Nowe życie huty Pokój w Rudzie Śląskiej
  2. Zakładowa stołówka siedzibą banku ING
  3. Nagroda za projekt 
Siedziba ING Banku Śląskiego w Rudzie Śląskiej
Autorzy: MAŁECCY biuro projektowe
Inwestor: ING Bank Śląski
Projekt: 2020
Realizacja: 2021

Nowe życie huty Pokój w Rudzie Śląskiej

Historia huty Pokój w Rudzie Śląskiej sięga 1840 roku. Położony w centrum miasta zespół przemysłowy rozciąga się na przestrzeni ponad 170 ha i wciąż produkuje wyroby stalowe, w tym kształtowniki spawane i prefabrykaty. Większość należących do zakładu historycznych obiektów poprzemysłowych czeka jednak na nową funkcję. Od pewnego czasu spółka wystawia je na sprzedaż. Zgodnie z obowiązującym planem miejscowym mogą być adaptowane na funkcje kultury, administracji, gastronomii, rekreacji, a także na przestrzenie biurowe.

Zakładowa stołówka siedzibą banku ING

Nowe życie zyskała ostatnio dawna zakładowa stołówka przy ul. Piotra Niedurnego 54. Architekci z biura projektowego MAŁECCY poddali obiekt metamorfozie, przebudowując go na placówkę ING Banku Śląskiego. Efektowną przemianę przeszedł też otaczający historyczną stołówkę teren. Jak tłumaczą autorzy, inspiracji dostarczyło surowe, przemysłowe sąsiedztwo. Obiekt wykończono czarną klinkierową okładziną, a wokół posadzono różne gatunki traw ozdobnych. Czarna cegła pojawiająca się na elewacji stała się niejako tłem dla bujnie rosnącej roślinności, niemo obserwując odradzające się wokół niej życie – opowiadają architekci.

Nagroda za projekt 

W projekcie wykorzystali też wiele rozwiązań proekologicznych, w tym system odzysku wody szarej, separator substancji ropopochodnych na parkingu czy panele fotowoltaiczne na dachu.

- Udało się również wykorzystać materiały zastane, które pierwotnie miały zostać zutylizowane. Znalazły powtórne zastosowanie na przykład w formie nawierzchni wybranych parkingów – wyjaśniają autorzy.

Metamorfoza dawnej stołówki huty Pokój w Rudzie Śląskiej została ostatnio doceniona przez jury konkursu Architektura Roku Województwa Śląskiego. Realizacja zdobyła wyróżnienie w kategorii Obiekt Użyteczności Publicznej. Sędziowie docenili powściągliwość i oszczędność formy o mocno komercyjnej funkcji, co niezaprzeczalnie porządkuje przestrzeń i daje przykład dobrej praktyki budowlanej przyszłym realizacjom wokół.