Stocznia Cesarska w Gdańsku: "To miejsce rozsławi miasto". Znany architekt właśnie otworzył tu pracownię

2024-06-17 7:33

Stocznia Cesarska w Gdańsku. Architekci Sikora Wnętrza mają tu nową pracownię w budynku Dyrekcji. - Ta lokalizacja to był strzał w dziesiątkę - mówi nam znany architekt Jan Sikora. - To miejsce rozsławi Gdańsk. Wystrój pracowni czerpie z dziedzictwa stoczni. Jest stara szafa magazynowa, przemysłowe regały, model statku z klocków Lego. Zobaczcie zdjęcia.

Spis treści

 1. Nowy najemca w Stoczni Cesarskiej w Gdańsku
 2. Budynek Dyrekcji
 3. Jakie firmy są w budynku Dyrekcji Stoczni Cesarskiej?
 4. Sikora Wnętrza. Co to za pracownia?
Szkoła Budowania: Otoczenie Domu

Nowy najemca w Stoczni Cesarskiej w Gdańsku

Pracownia Sikora Wnętrza jest nowym najemcą w obecnie już w pełni skomercjalizowanym budynku Dyrekcji w Stoczni Cesarskiej w Gdańsku. Historyczny budynek przeszedł na przestrzeni 2019/2020 roku generalny remont. Wystrój i wnętrze nowej pracowni czerpią z dziedzictwa stoczni. Znalazło się w nim miejsce na stara szafę magazynową, przemysłowe regały czy model statku wykonany z klocków Lego. Są też inne wyjątkowe detale takie jak Riksza z Mumbaju czy trzy i półmetrowy stół wykonywany w lokalnej stolarni. Całość osadzona w klasycyzującym nastroju wnętrz Budynku Dyrekcji.

Stocznia Cesarska. Wizualizacje

Dlaczego wybrali Stocznię Cesarską, która wciąż jest placem budowy, na miejsce dla siebie?

To był strzał w dziesiątkę! Całkowicie odrestaurowany budynek Dyrekcji stanowi butikową przestrzeń biurową. Nie mam wątpliwości, że Stocznia Cesarska to miejsce, które rozsławi Gdańsk, miejsce na miarę Wyspy Spichrzów. Już kiedy wszedłem tam pierwszy raz, wiedziałem: to tutaj dzieje się budowanie miasta - mówi architekt Jan Sikora. - Czuć tu niesamowitą energię.

Budynek Dyrekcji

Jest jednym najstarszych budynków na terenie Stoczni Cesarskiej. Jego historia sięga 1878 roku. Był świadkiem wielu wydarzeń historycznych, m.in. strajków stoczniowców. Po trwającym 18 miesięcy remoncie, od marca 2018 do września 2020 roku, został już w całości skomercjalizowany. - Cieszy się tak dużym zainteresowaniem ze strony najemców, że zmuszeni byliśmy przekształcić kilka sal konferencyjnych i salę bankietową w regularną przestrzeń biurową - mówi Agnieszka Braun, Leasing Manager w Stocznia Cesarska Development.

Czytaj też:

Siedziba Amber Gold w Gdańsku

Został wyróżniony w konkursie Narodowego Instytutu Dziedzictwa Zabytek Zadbany 2021 oraz otrzymał nagrodę European Property Award 2021 w kategorii Office Architecture. Ponadto budynek otrzymał nominację w konkursie na Najlepszą Gdańską Realizację Architektoniczną 2020-2021 r.

Jakie firmy są w budynku Dyrekcji Stoczni Cesarskiej?

Do największych najemców budynku należą m.in. takie firmy, jak

 • Seatech Engineering,
 • YETIZ Interactive,
 • BST Brokers,
 • ICETEK,
 • Interreg South Baltic,
 • Generalny Konsulat Węgier,
 • Grupa Morizon Gratka,
 • Spring Production
 • Interlogic Poland.

Na 4 tys. mkw są różnorodne powierzchnie biurowe – od mikro-biur i mniejszych jednostek dla start-upów po większe powierzchnie dla firm o bardziej ugruntowanych pozycji. Są też współdzielone sale konferencyjne, strefy relaksu, kawiarnia, kuchnie, a nawet powierzchnia bankietowa. Przestrzeń coworkingowa Mind Dock zlokalizowana jest na ostatnich dwóch kondygnacjach budynku.

Sikora Wnętrza. Co to za pracownia?

To renomowane biuro projektowe, które działa od 10 lat. Są odpowiedzialni za projekt nowego studia programu śniadaniowego „Dzień Dobry TVN”. Obecnie pracownia realizuje m.in. wnętrza w Sejmie i Senacie RP. Zrealizowali już ponad 200 projektów w kraju i za granicą. Najdalszy projekt zrealizowany został na Karaibach, a ich najnowszy projekt to wnętrza własnego biura w budynku Dyrekcji.

- Wybór budynku Dyrekcji jako miejsca naszej nowej siedziby nie był przypadkowy. Wyróżnia się on na tle innych powierzchni biurowych. Został odrestaurowany w sposób bardzo pietystyczny. Do tego fantastyczna historia i plany, w które bardzo wierzę. Z terenem wiążę przyszłość naszej pracowni, kluczowe jest dla nas bycie w miejscu, w którym bije nowe serce inwestycyjne Gdańska - mówi Jan Sikora, właściciel Sikora Wnętrza.

Wystrój i wnętrze nowej pracowni czerpią z dziedzictwa stoczni. Znalazło się w nim miejsce na stara szafę magazynową, przemysłowe regały czy model statku wykonany z klocków Lego. Są też inne wyjątkowe detale takie jak Riksza z Mumbaju czy trzy i półmetrowy stół wykonywany w lokalnej stolarni. Całość osadzona w klasycyzującym nastroju wnętrz Budynku Dyrekcji.

Pałac Saski. Zobacz na zdjęciach, co się tam obecnie dzieje