Stocznia Cesarska: nowe wizualizacje

i

Autor: Archiwum Architektury

Stocznia Cesarska: nowe wizualizacje

2018-03-22 17:14

Znamy coraz więcej szczegółów na temat masterplanu biura Henning Larsen dla Stoczni Cesarskiej w Gdańsku. Architekci pragną stworzyć nową, zróżnicowaną dzielnicę miasta, która za pomocą zwartej zabudowy wyeksponuje zabytkowe budynki.

Przypomnijmy, że w zeszłym tygodniu rozstrzygnięto międzynarodowy konkurs na zagospodarowanie 16-hektarowego terenu w sercu gdańskiego Młodego Miasta. Już teraz poznaliśmy szczegóły na temat projektu.

Zamiarem architektów jest stworzenie koncepcji, w której nowe budynki dopełnią istniejącą zabudowę, tworząc nowe centrum urbanistyczne, podzielone na trzy osobne przestrzenie. Pierwszym z nich ma być dok stoczniowy, gdzie rozważa się stworzenie akwenu rekreacyjnego, otoczonego drewnianymi platformami. Drugim - plac wokół budynku dyrekcji, który ma skupiać różne funkcje miejskie, natomiast trzecim park położony przy wschodniej części Stoczni Cesarskiej, w pobliżu dawnej karczmy; plan zakłada powrót do pierwotnych funkcji tego terenu. Poszczególne obszary zostaną połączone ulicą Narzędziowców oraz nadbrzeżną promenadą o bardziej rekreacyjnym charakterze.

Stocznia Cesarska: nowe wizualizacje

i

Autor: Archiwum Architektury

Zwarta zabudowa ma sprawić, że poprzemysłowe obiekty, które mają zostać zachowane, gdzie tylko jest to możliwe, zostaną dodatkowo podkreślone. Przy renowacjach architektom przyświeca idea zachowania istniejących murów, przy jednoczesnym wyeksponowaniu elementów konstrukcyjnych. Nowe obiekty mają charakteryzować się różnorodnością funkcji i kubatur. "Jesteśmy przekonani, że połącznie tych wszystkich czynników spowoduje urbanizację tego terenu i za kilka lat będziemy mogli spotkać się w zupełnie nowej dzielnicy Gdańska, która szanując swoją bogatą historię, będzie tętniła życiem i gwarem nowoczesnych miast" - powiedział dyrektor projektu Gerard Schuurman.

Stocznia Cesarska: nowe wizualizacje

i

Autor: Archiwum Architektury

W pierwszym etapie budowy zrewitalizowane zostaną budynek dyrekcji i „Remiza". Według inwestorów, rozpoczął się już zamknięty konkurs na zagospodarowanie otoczenia tych budynków, do którego zaproszone zostały wyłącznie polskie pracownie. Konkurs obejmie także projekty nowych obiektów.

Przeczytaj: najnowsze narzędzia do projektowania na wielką skalę.

Stocznia Cesarska: nowe wizualizacje

i

Autor: Archiwum Architektury