Architektura MuratorRealizacjeSzkoła Architektury w Sztokholmie

Szkoła Architektury w Sztokholmie

Po raz pierwszy od ponad czterdziestu lat studenci architektury Królewskiego Instytutu Technologicznego w Sztokholmie mogą cieszyć się siedzibą wydziału na terenie historycznego kampusu. Ukończony w 2015 roku budynek już doczekał się najważniejszej nagrody architektonicznej Szwecji. Za projekt odpowiada pracownia Tham & Videgård Arkitekter.

Szkoła Architektury w Sztokholmie
Fot. Åke E:son Lindman
Nowa Szkoła Architektury, Królewski Instytut Technologiczny (KTH) Sztokholm
AutorzyTham & Videgård Arkitekter
Powierzchnia zabudowy9140.0 m²
Data realizacji (początek)2007
Data realizacji (koniec)2015

Przystępując do projektu architekci z pracowni Tham & Videgård Arkitekter zastali mocno określony już kontekst. Sześciopiętrowy budynek powstał w sercu uniwersyteckiego kampusu, w otoczeniu budynków projektu Erika Lallerstedta z początku XX wieku. By uzyskać współczesny wyraz architektoniczny, a jednocześnie odnieść się do najbliższego otoczenia obiektu, elewacje wykonano z kortenu o ciemnorudym odcieniu.

Budynek wzniesiono na planie trójkąta o zaoblonych narożnikach. We wnętrzu dominuje surowy beton oraz drewniane panele, dzięki kórym uzyskano optymalne warunki akustyczne. Na pierwszym piętrze zaprojektowano biura. Na drugim, trzecim i czwartym znalazły się doświetlone dużymi oknami pracownie. Najwyższy poziom zajmują przestrzenie warsztatowe, pracownie komputerowe i apartament. Z trzech obszernych okien rozciągają się widoki na otoczenie. Na przestrzeniach powstałych przez wycofanie elewacji w stosunku do niższych pięter utworzono tarasy.

Ukończony w 2015 roku budynek od razu zyskał uznanie i otrzymał najbardziej prestiżowe wyróżnienie architektoniczne w Szwecji, nagrodę Kasper Salin Prize 2015, przyznawaną od 1962 roku przez Stowarzyszenie Architektów Szwedzkich. Pracownia Tham & Videgård Arkitekter ma na swoim koncie liczne projekty instytucji publicznych oraz obiektów wielo- i jednorodzinnych, wśród nich m.in. ten dom letniskowy na jednej z wysp Archipelagu Sztokholmskiego.

Poznańska pracownia architektoniczna Easst.com zaprojektowała centrum kulturalne w Berlinie Kulturmanufaktur to nowa inwestycja w Berlinie zaprojektowana przez poznańską pracownię architektoniczną Easst.com. Centrum kulturalne zlokalizowane w dzielnicy Lichtenberg pomieści przede wszystkim pracownie dla środowisk twórczych