Architektura MuratorStudenciIn Spatio Futuro – przyszłe szanse oraz wyzwania europejskich miast i regionów

In Spatio Futuro – przyszłe szanse oraz wyzwania europejskich miast i regionów

Koła Naukowe Gospodarki Przestrzennej Spatium oraz Ad Futurum WGSR Uniwersytetu Warszawskiego zapraszają do udziału w konferencji naukowej „In Spatio Futuro – przyszłe szanse oraz wyzwania europejskich miast i regionów”. Temat konferencji został sformułowany bardzo szeroko, by jak największa grupa studentów i doktorantów miała szansę na zaprezentowanie wyników swoich badań.

In Spatio Futuro – przyszłe szanse oraz wyzwania europejskich miast i regionów
Fragment grafiki promującej konferencję  „In Spatio Futuro – przyszłe szanse oraz wyzwania europejskich miast i regionów”, proj. Michał Kalka

Głównym celem konferencji „In Spatio Futuro” będzie dyskusja nad tym, jaka przyszłość czeka mieszkańców europejskich miast. Organizatorzy zachęcają studentów i doktorantów zarówno do występowania w roli prelegentów, jak i słuchaczy. Przygotowali nawet listę przykładowych zagadnień, które mogą być przedmiotem wystąpień:

- miasta i regiony w perspektywie kryzysu klimatycznego
- miasta i regiony w perspektywie kryzysu migracyjnego
- pogłębiające się dysproporcje rozwojowe
- postępująca globalizacja – szansa czy zagrożenie?
- problem samochodowy w miastach – jak mu zaradzić?
- wyzwania samorządów w związku z nową dynamiką polityczną
- znaczenie nowych mediów dla samorządów
- kryzys mieszkalnictwa – perspektywy na przyszłość
- zanikające funkcje miejskie i regionalne
- sprawiedliwa transformacja – czy jest możliwa?
- marketing terytorialny przyszłości
- smart cities – nowe technologie a zarządzanie miastem
- czego nauczył nas Covid? – nowe wyzwania zarządzania kryzysowego w miastach
- perspektywa zmian w systemie planowania przestrzennego w Polsce
- strategie rozwoju – aktualne i przyszłe dylematy
- znaczenie ruchów miejskich w kreowaniu przyszłej sytuacji miast
- perspektywy zmiany krajobrazu miejskiego.

Konferencja „In Spatio Futuro” odbędzie się 19 maja 2022 roku na platformie Zoom. Więcej informacji na stronie wydarzenia na FB.

Architektura jest najważniejsza: Ingarden, Lewicki, Wróbel Muzeum Architektury we Wrocławiu zaprasza na dyskusję z udziałem krakowskich architektów – Krzysztofa Ingardena, Piotra Lewickiego i Piotra Wróbla. Spotkanie organizowane jest w ramach wystawy „Tomasz Mańkowski. Architektura jest najważniejsza”.
Walka o ulice: nowa edycja festiwalu Warszawa w Budowie Tematem nadchodzącej edycji festiwalu Warszawa w Budowie będzie funkcjonowanie ulicy w różnych formach i odsłonach. Przyjrzymy się współczesnej rewolucji w budowie miast: sadzeniu zieleni, zatrzymywaniu wody deszczowej i ograniczaniu roli samochodu na rzecz komunikacji zbiorowej – zapowiada Jan Mencwel, jeden z kuratorów tegorocznej edycji.
Warsztaty projektowe nie tylko dla architektów Jak projektować miasta sprawiedliwe płciowo? Jak powtórnie używać materiałów? Jak tworzyć przestrzenie spotkań różnych użytkowników i różnych gatunków? Wrocławski SARP zaprasza młodych entuzjastów do udziału w warsztatach projektowych w ramach 10. edycji Dolnośląskiego Festiwalu Architektury DoFA.
A to Polska właśnie: pokaz filmów i dyskusja z udziałem Ewy P. Porębskiej, Aleksandry Stępień-Dąbrowskiej i Michała Dudy Dwa filmowe dokumenty, „Zawód Architekt” i „Czerwony Pałac”, zrealizowane w 1992 i 1993 roku według scenariusza Zyty Kusztry i Ewy P. Porębskiej dla TVP, staną się punktem wyjścia do rozmowy o specyfice polskiego projektowania, którego nieodłącznym elementem wydaje się bardziej lub mniej kontrolowany chaos. W dyskusji moderowanej przez dyrektora Muzeum Architektury we Wrocławiu Michała Dudę udział wezmą  Ewa P. Porębska, redaktor naczelna „Architektury-murator”, oraz Aleksandra Stępień-Dąbrowska, historyczka sztuki, badaczka i popularyzatorka architektury.
Living Contrasts w Warszawie: podsumowanie wydarzenia 22 września w warszawskim Instytucie Energetyki odbyła się kolejna część europejskiego programu Living Contrasts organizowanego przez firmę Trilux. Święto światła i spotkanie inwestorów, architektów oraz projektantów oświetlenia. Głównym tematem wydarzenia było światło jak element osiągania celów zrównoważonego biznesu. Jakie wnioski wybrzmiały podczas paneli i co ma do powiedzenia światło w czasach kryzysu energetycznego? Podsumowujemy wydarzenie.
Antropocen: architektura trwała, użyteczna, piękna i... niezwykle szkodliwa Miasta i architektura w obecnej skali zaburzają naturalne cykle przyrody, emitują zanieczyszczenia i zawłaszczają kolejne przestrzenie. Jednocześnie nie sposób wyobrazić sobie funkcjonowania człowieka poza architekturą. W warszawskim Zodiaku można oglądać wystawę „Antropocen” próbującą opisać wpływ architektury na środowisko życia wszystkich gatunków i bytów na Ziemi.