Architektura MuratorStudenciIn Spatio Futuro – przyszłe szanse oraz wyzwania europejskich miast i regionów

In Spatio Futuro – przyszłe szanse oraz wyzwania europejskich miast i regionów

Koła Naukowe Gospodarki Przestrzennej Spatium oraz Ad Futurum WGSR Uniwersytetu Warszawskiego zapraszają do udziału w konferencji naukowej „In Spatio Futuro – przyszłe szanse oraz wyzwania europejskich miast i regionów”. Temat konferencji został sformułowany bardzo szeroko, by jak największa grupa studentów i doktorantów miała szansę na zaprezentowanie wyników swoich badań.

In Spatio Futuro – przyszłe szanse oraz wyzwania europejskich miast i regionów
Fragment grafiki promującej konferencję  „In Spatio Futuro – przyszłe szanse oraz wyzwania europejskich miast i regionów”, proj. Michał Kalka

Głównym celem konferencji „In Spatio Futuro” będzie dyskusja nad tym, jaka przyszłość czeka mieszkańców europejskich miast. Organizatorzy zachęcają studentów i doktorantów zarówno do występowania w roli prelegentów, jak i słuchaczy. Przygotowali nawet listę przykładowych zagadnień, które mogą być przedmiotem wystąpień:

- miasta i regiony w perspektywie kryzysu klimatycznego
- miasta i regiony w perspektywie kryzysu migracyjnego
- pogłębiające się dysproporcje rozwojowe
- postępująca globalizacja – szansa czy zagrożenie?
- problem samochodowy w miastach – jak mu zaradzić?
- wyzwania samorządów w związku z nową dynamiką polityczną
- znaczenie nowych mediów dla samorządów
- kryzys mieszkalnictwa – perspektywy na przyszłość
- zanikające funkcje miejskie i regionalne
- sprawiedliwa transformacja – czy jest możliwa?
- marketing terytorialny przyszłości
- smart cities – nowe technologie a zarządzanie miastem
- czego nauczył nas Covid? – nowe wyzwania zarządzania kryzysowego w miastach
- perspektywa zmian w systemie planowania przestrzennego w Polsce
- strategie rozwoju – aktualne i przyszłe dylematy
- znaczenie ruchów miejskich w kreowaniu przyszłej sytuacji miast
- perspektywy zmiany krajobrazu miejskiego.

Konferencja „In Spatio Futuro” odbędzie się 19 maja 2022 roku na platformie Zoom. Więcej informacji na stronie wydarzenia na FB.

Raport z oblężonego Czernihowa: wystawa fotograficzna Niemiecki Instytut Historyczny w Warszawie zaprasza na wystawę „Raport z oblężonego Miasta Czernihowa”. Ekspozycja, prezentowana do 26 kwietnia, jest fotograficznym raportem, kronikarskim zapisem pierwszych dni wojny w Ukrainie.
Hałas w centrum – rusza cykl otwartych wykładów, warsztatów i pokazów filmowych Stołeczny oddział SARP oraz Wydział Architektury Politechniki Warszawskiej zapraszają na drugą odsłonę projektu poświęconego problematyce planowania i użytkowania przestrzeni. Tym razem przedmiotem dyskusji będzie hałas.
Daj się urządzić z Warsaw Home Build, Green Days i Gift&Deco! Materiały wykończeniowe i budowlane, architektura krajobrazu i ogrodnictwo, a także upominki i dekoracje - to główne zagadnienia Warsaw Home Build, Green Days i Gift&Deco, czyli wydarzenia składającego się z trzech odsłon. Odbędzie się ono w dniach 23-25 marca 2023 w Ptak Warsaw Expo.
Antropocen: architektura trwała, użyteczna, piękna i... niezwykle szkodliwa Miasta i architektura w obecnej skali zaburzają naturalne cykle przyrody, emitują zanieczyszczenia i zawłaszczają kolejne przestrzenie. Jednocześnie nie sposób wyobrazić sobie funkcjonowania człowieka poza architekturą. We wrocławskim Muzeum Architektury do 21 maja będzie można oglądać wystawę „Antropocen” próbującą opisać wpływ architektury na środowisko życia wszystkich gatunków i bytów na Ziemi.
Antropocen: katastrofa już tu jest O poszukiwaniu optymistycznych scenariuszy dla architektury i planowania w kontekście ich wpływu na środowisko rozmawiamy z Kacprem Kępińskim i Adrianem Krężlikiem – kuratorami wystawy Antropocen, która po prezentacji w warszawskim Zodiaku od 23 marca jest dostępna w Muzeum Architektury we Wrocławiu.
#Archikolaże. Szkice dla przyszłości: dyskusja Ósmego lutego zapraszamy na dyskusję towarzyszącą wystawie „Archikolaże”. Spotkanie z udziałem architektek Marleny Happach, Agnieszki Kalinowskiej-Sołtys, Ewy Kuryłowicz, Barbary Nawrockiej, Ewy P. Porębskiej, Agaty Twardoch, Aleksandry Wasilkowskiej i Marleny Wolnik poprowadzi filozofka i dziennikarka Katarzyna Kasia.