Praca konkursowa

Współczesna Kamienica w Łodzi: projekt Weroniki Piotrowskiej i Jakuba Gołdy

2023-12-29 14:56

Studenci Politechniki Wrocławskiej opracowali projekt kamienicy w Łodzi w ramach tegorocznej edycji konkursu Współczesna Kamienica Łódzka.

Weronika Piotrowska i Jakub Gołda, studenci Politechniki Wrocławskiej zaproponowali projekt kamienicy w samym sercu Łodzi, łączący w sobie historię i nowoczesność w sposób niezwykle harmonijny. Celem było stworzenie połączenia pomiędzy istniejącą, zachowaną starą kamienicą a nowoczesnym budynkiem, który przynosi oddech współczesnego designu do tej historycznej części miasta.

Stara kamienica, zachowując swoje klasyczne detale i wyjątkowy charakter, jest niezwykle ważnym punktem odniesienia projekcie. Autorzy starali się osiągnąć płynne przejście między historycznym dziedzictwem miasta a nowoczesnością, co symbolizuje przemianę Łodzi w miasto nowoczesne, nie tracąc jednak z oczu swojej bogatej historii.

Jednym z kluczowych elementów projektu jest podwójna elewacja. Z jednej strony elewacja zabytkowej kamienicy, która została zrekonstruowana z zachowaniem wszystkich jej klasycznych detali, takich jak ozdobne gzymsy i ornamenty. Z drugiej strony nowoczesna część budynku jest otoczona perforowaną, metalową elewacją, która stanowi niejako "drugą skórę" dla kamienicy. Według pomysłu autorów ta nowoczesna elewacja ma zapewnić nie tylko dodatkową ochronę i prywatność, ale również nadać budynkowi unikalny i nowoczesny charakter.

W koncepcji uwzględniony został zielony dach, który stanowi nie tylko atrakcyjny element krajobrazu, ale również przyczynia się do poprawy jakości środowiska wokół kamienicy. Jest on miejscem, gdzie rośliny i natura łączą się z architekturą, tworząc przyjazne otoczenie i redukując efekt miejskiej wyspy ciepła.

W projekcie przewidziany również usługowy parter, który stwarza możliwości dla lokalnych przedsiębiorców i oferuje różnorodność funkcji, tworząc przestrzeń, która jest aktywna i żywa przez całą dobę. To miejsce, gdzie mieszkańcy i odwiedzający mogą cieszyć się kawiarniami, sklepami i usługami, tworząc pulsujące centrum kamienicy.

Nasza kamienica to nie tylko budynek mieszkalny, to miejsce, które łączy przeszłość z przyszłością, harmonijnie łącząc historię Łodzi z nowoczesnym designem. Jest to miejsce, które opowiada fascynującą historię tego miasta i tworzy przestrzeń, która odzwierciedla ducha Łodzi – tłumaczą autorzy.

Lampy z duszą. Radosław Nakonowski daje industrialnym perełkom drugie życie