Architektura MuratorTechnikaGardenhouse / Beverly Hills

Gardenhouse / Beverly Hills

Charakterystycznym elementem budynku jest otaczająca bryłę zielona dwukondygnacyjna elewacja, na której posadzono rośliny dobrane specjalnie do klimatu południowej Kalifornii. O technicznych aspektach realizacji MAD Architects pisze Radosław Stach.

Gardenhouse / Beverly Hills
Budynek mieszkalny Gardenhouse w Beverly Hills, proj. MAD Architects; fot. Nic Lehoux

Pod wpływem rosnącej świadomości zmian klimatycznych wśród coraz większych grup społecznych nasze życie codzienne zaczyna ulegać wielu przemianom. Swoje odzwierciedlenie znalazło to również w branży budowlanej, szczególnie w pierwszej dekadzie XXI wieku, czego wyrazem są tak dziś popularne certyfikaty środowiskowe typu BREEAM bądź LEED czy też pojawiające się dość często negatywne zjawisko zwane greenwashingiem, polegające na sprawianiu tylko wrażenia, że coś jest ekologiczne. Jednak to, co początkowo wydawało się utrudnieniem, dotyczącym przede wszystkim przestrzeni biurowych, jest obecnie traktowane jako strukturalna przemiana społeczna, wykraczająca daleko poza pierwotny trend. Po latach dominowania formy i technologii obecnie architekci starają się skupiać na kontekstach środowiskowych i społecznych. Enigmatycznie spoglądając na rozwiązania pasywne z przeszłości i futurystyczne wizje technologii przyszłości próbują poszukiwać własnego wyrazu w odpowiedzi na zatraconą w wyniku urbanizacji symbiozę pomiędzy miastem a naturą.

Zespół mieszkalny Złotniki plus we Wrocławiu Trwa budowa nowego osiedla na wrocławskich Złotnikach. Za projekt zespołu odpowiada pracownia BCM Architekci.
Budynek mieszkalny przy ul. Hallera w Rybniku Miejski konkurs na projekt budynku mieszkalno-usługowego w centrum Rybnika wygrali SLAS Architekci.
BILT – dom, który zmienia się wraz z użytkownikami [WIDEO] Holenderska pracownia Sluijmer Architectuur zaprojektowała zeroenergetyczny dom modułowy, który użytkownicy sami mogą dostosowywać do zmieniających się w czasie potrzeb.
Żółty blok w Szwecji Zespół dwóch budynków mieszkalnych Fjärilen znalazł się na krótkiej liście nagrody Stålbyggnadspriset 2017 przyznawanej co dwa lata przez Szwedzki Instytut Konstrukcji Stalowych. Projekt opracowała pracownia Belatchew Arkitekter.
Zespół mieszkaniowy Nowy Werdon w Rudzie Śląskiej Na zlecenie Międzyzakładowej Górniczej Spółdzielni Mieszkaniowej Perspektywa Biuro Projektowe Małeccy opracowało koncepcję zespołu, w którym znajdą się m.in. mieszkania dwu- i trzypoziomowe.
Osiedle Żoliborz Artystyczny w Warszawie W nawiązaniu do żoliborskich tradycji kolejne kwartały osiedla powstały wokół centralnie usytuowanej agory z charakterystyczną dominantą na zakończeniu osi widokowej – pisze Hubert Trammer.