Architektura MuratorWydarzenia2013 Skyscrapers Competition. Projekty wieżowców przyszłości

2013 Skyscrapers Competition. Projekty wieżowców przyszłości

15 stycznia upływa termin rejestracji w konkursie na projekt innowacyjnego wieżowca - eVolo 2013 design competition  

Vertical Landfill - trzecia nagroda
Fot.: materiały prasowe eVolo

W konkursie udział brać mogą architekci, studenci architektury i kierunków pokrewnych, dizajnerzy i wszystkie osoby zainteresowane tematem. Organizatorzy konkursu nie wymagają od uczestników kierunkowego wykształcenia, nie nakładają też ograniczeń dotyczących rozmiarów, funkcji czy lokalizacji wieżowca. Cenione są śmiałe wizje, odnoszące się do najnowszych osiągnięć techniki i stanowiące propozycje rozwiązań zagrażających ludzkości problemów: ekologicznych, urbanistycznych i innych.
Termin rejestracji na stronie konkursowej (www.evolo.pl) upływa 15 stycznia, zaś prace nadsyłać można e-mailem do 22 stycznia 2013 roku. Pula nagród wynosi 8000 USD, zaś opłata rejestracyjna 95 USD.


W ubiegłorocznej edycji organizowanego od 2006 roku przez magazyn eVolo konkursu, do finału zakwalifikowały się dwa polskie zespoły. Celem konkursu jest poszukiwanie nowych, inspirujących pomysłów w dziedzinie projektowania wieżowców.

Wykorzystanie innowacyjnych technologii i nowych materiałów, lepsza organizacja przestrzeni, energooszczędność, walory estetyczne – poszukiwane są idee, które mogą zmienić sposób postrzegania architektury i jej związków ze środowiskiem. Organizator konkursu stawia sobie  za cel wspieranie młodych projektantów.

Do najnowszej edycji zgłoszono 714 projektów, przygotowanych przez zespoły z 95 krajów świata. Jury nagrodziło 3 prace i przyznało 22 honorowe wzmianki.

Zwycięzcy
Pierwsze miejsce zajął chiński zespół: Zhi Zheng, Hongchuan Zhao i Dongbai Song. Himalaya Water Tower to projekt wież usytuowanych w wysokich partiach gór. Budowle służyć mają jako narzędzie do zbierania, oczyszczania i  przechowywania wody. Zamrożone zapasy byłyby wykorzystywane w przypadku suszy. Szeregi wież  mogłyby według autorów zaspokajać potrzeby mieszkańców miast leżących na podgórzu, rozwiązując problem niedostatku wody pitnej w gęsto zaludnionym kraju.

WIecej o ubiegłorocznej edycji

Himalaya Towers - pierwsza nagroda w konkursie

Również miejsce drugie zajęli architekci z Chin. Yiting Shen, Nanjue Wang, Ji Xia oraz Zihan Wang zaproponowali Mountain Band-Aid. Projekt jest próbą rozwiązania problemów wynikających z szybkiej industrializacji Kraju Środka. Prowadzona na wielką skalę eksploatacja złóż minerałów prowadzi często do zniszczenia całych ekosystemów.  Pozbawia też lokalne społeczności miejsca do życia oraz źródeł utrzymania. Jedną z poszkodowanych grup etnicznych są Hmongowie – lud zamieszkujący górzyste rejony południowych Chin. Kopalnie zajmują miejsce ich niewielkich pól i pastwisk a także wiosek. Co więcej, ogołocone z roślinności zbocza są bardziej narażone na erozję, a ulewne deszcze powodują powodzie i lawiny błotne. Woda zrywa wierzchnią warstwę gleby, pozostawiając nie nadające się pod uprawę skały. 
„Opatrunek” jest zarazem budowlą mieszkalną i narzędziem pozwalającym na rekultywację zniszczonego obszaru. Nawiązuje do organizacji przestrzennej tradycyjnej górskiej wioski, a dzięki systemowi nawadniającemu stabilizuje glebę i ułatwia wzrost roślin.

Mountain Band-Aid
Fot.: materiały prasowe eVolo

Trzecie miejsce przypadło projektantowi z Tajwanu, Lin Yu-Ta.  Jego Vertical Landfill pomyślany jest jako system składowania odpadów, możliwy do zastosowania w metropoliach całego świata. Pionowe składowisko o wysokości przekraczającej kilometr to znak przypominający o ilości produkowanych współcześnie śmieci. Przetwarzane odpady stanowić mają źródło energii dla otaczającego wieżę miasta.

Wyróżnienia dla polskiej pracowni
Projekt Damiana Przybyła i Rafała Przybyła, Migrant Skyscraper to konstrukcja mobilna, ruchomy dom jednorodzinny. Zamiast stosować konwencjonalną podstawę „samochodową”, architekci wpisali budynek wraz z ogrodem w potężną konstrukcję monocykla. Powierzchnia przeznaczona pod uprawę miałaby zapewnić mieszkańcom samowystarczalność.

Moving City - wyróżnienie
Fot.: materiały prasowe eVolo

Tower of Babel Macieja Nisztuka jest mutacją warszawskiego Pałacu Kultury i Nauki. Obrośnięta siecią rusztowań, wciąż modyfikowana struktura, złożona z uszkodzonych lub niekompletnych elementów, stanowić ma protest autora przeciwko współczesnej architekturze.

Wieża Babel, proj. Maciej Nisztuk
Wokół stołecznego Centrum Dwa nowe warszawskie wieżowce – Generation Park i Warsaw UNIT – to flagowe projekty w swojej kategorii, materializacja idei współczesnego miejsca pracy. O realizacjach JEMS Architekci oraz Projekt Polsko-Belgijskiej Pracowni Architektury pisze Grzegorz Stiasny.
Zespół biurowy Studio w Warszawie: nowy wieżowiec projektu Arrow Architects i Grupa 5 Architekci Na warszawskiej Woli, między rondem ONZ i Daszyńskiego, startuje realizacja kolejnego kompleksu biurowego. Zespół według projektu duńskiej pracowni Arrow Architects oraz polskiej Grupa 5 Architekci zostanie oddany do użytku w  2023 roku.
Budowa wieżowca Varso Tower Projekt najwyższego w UE budynku wysokościowego to największe tego typu przedsięwzięcie realizowane w Polsce. Wyzwaniem była nie tylko jego ponadprzeciętna wysokość, ale przede wszystkim zastosowanie nietypowych rozwiązań – o wyzwaniach związanych z realizacją Varso Tower pisze główny architekt Artur Gizmajer.
Wieżowiec The Bridge: UNStudio projektuje w Warszawie The Bridge to kolejny wieżowiec u zbiegu ulicy Towarowej i Grzybowskiej na warszawskiej Woli. Projekt mierzącego 174 metry budynku opracowało holenderskie  UNStudio.
Najwyższy budynek w Polsce: Varso Tower oddany do użytku! Zakończyła się realizacja Varso Tower. To nie tylko najwyższy budynek w Polsce, ale też w całej Unii Europejskiej. Mierząc 310 metrów wysokości, Varso Tower zdeklasował dotychczasowego rekordzistę: londyński The Shard.
Najlepszy wieżowiec roku 2020 International Highrise Award to prestiżowa międzynarodowa nagroda przyznawana co dwa lata innowacyjnym wieżowcom. W tym roku otrzymały ją mieszkalne wieże Norra Tornen w Sztokholmie autorstwa OMA.