Architektura MuratorWydarzeniaArchitektura Kryzysu Klimatycznego: dyskusja on-line

Architektura Kryzysu Klimatycznego: dyskusja on-line

Kolejne spotkanie z cyklu Architektura Kryzysu Klimatycznego. Koło Zrównoważonej Architektury OW SARP zaprasza na dyskusję Eko-aktywna przestrzeń miejska.

Architektura Kryzysu Klimatycznego: dyskusja on-line
Koncepcja ekoaktywnego zagospodarowania skweru Lacherta w Warszawie, proj. Dominika Bojarczyk, Zuzanna Pomaska i Krzysztof Reczulski z WA PW

Już 22 września kolejne spotkanie z cyklu Architektura Kryzysu Klimatycznego. Tym razem dyskusja dotyczyć będzie kształtowania przestrzeni publicznych i miejskich ekosystemów odpornych na zagrożenia zmian klimatycznych. Poruszone zostaną kwestie uwarunkowań projektowych, środowiskowych i społecznych oraz problematyki zielonej i błękitnej infrastruktury. W spotkaniu udział wezmą architekci Agnieszka Czachowska i Piotr Hardecki oraz architekt krajobrazu Wojciech Walczak, a także laureaci konkursu studenckiego „Eko-aktywne zagospodarowanie skweru im. Bohdana Lacherta w Warszawie”: Dominika Bojarczyk, Zuzanna Pomaska, Krzysztof Reczulski, Anna Stępień, Barbara Strzelczyk i Zuzanna Woźnicka. Spotkanie w formule on-line odbędzie się 22 września o godz. 18.00 na kanale Zodiaku – Warszawskiego Pawilonu Architektury na platformie YouTube.

Architektura Kryzysu Klimatycznego. O uczestikach spotkania:

Agnieszka Czachowska architektka, trener, pracownik Fundacji Sendzimira, specjalizującej się w promocji zrównoważonego rozwoju, partycypacji, zarządzaniu zielenią, wdrażaniu rozwiązań błękitno-zielonej infrastruktury i adaptacji do zmian klimatu. Pełni funkcję głównego eksperta w projekcie „Wspólna przestrzeń – partycypacyjne planowanie przestrzenne w gminach”.

Wojciech Walczak architekt krajobrazu, ekspert w projektowaniu i realizacji naturalnych stawów kąpielowych, naturalnego oczyszczania wody oraz oczyszczalni mineralno-szuwarowych (hydrobotanicznych). Członek Polskiego Stowarzyszenia Naturalnych Wód Kąpielowych. Przygotował i koordynował ponad 30 projektów m.in. Stawy Goliana w Grodzisku Mazowieckim i stawu widokowo-rekreacyjnego w Ostrowi Mazowieckiej. Współpracuje z SGGW w Warszawie w ramach rozwoju technologii wodnych.

Piotr Hardecki architekt, nauczyciel akademicki (Wydział Architektury Politechniki Warszawskiej), właściciel pracowni architektonicznej Piotr Hardecki Architekt, współwłaściciel i główny projektant w pracowni PALK Architekci, współautor takich projektów jak Centrum Geoedukacji w Kielcach, Park nad Balatonem i rewitalizacja Ogrodu Krasińskich w Warszawie czy Park Podzamcze w Łęcznej.

Zwycięzcy konkursu „Eko-aktywne zagospodarowanie skweru Lacherta w Warszawie”  Dominika Bojarczyk, Zuzanna Pomaska i Krzysztof Reczulski opowiadają o swojej koncepcji:

Architektura Kryzysu Klimatycznego, Eko-aktywna przestrzeń miejska
Kiedy
: 22 września, godz. 18.00
Gdzie: platforma YouTube
Organizatorzy: Koło Architektury Zrównoważonej OW SARP, Architekci dla Klimatu, Zodiak Warszawski Pawilon Architektury
Partnerzy: Mazowiecka Okręgowa Izba Architektów RP, PLGBC – Polskie Stowarzyszenie Budownictwa Ekologicznego, Spectra Lighting

Vjetra®: pierwsza w Polsce kostka brukowa z nagrodą Red Dot Award 2022 Innowacyjne rozwiązanie nawierzchniowe o wyjątkowym kształcie. Prostota formy, która przekłada się na uniwersalność zastosowania. Różnorodność i nieszablonowość wzorów bruku przepuszczającego wodę do gruntu. To m.in. dzięki tym cechom kostka brukowa Vjetra® zdobyła uznanie w prestiżowych konkursach wzorniczych w Polsce i na świecie.
Sadzonki: wielofunkcyjne meble miejskie polskiej pracowni BudCud na głównym placu w hiszpańskim Logroño Na plaza del Mercado w Logroño w północnej Hiszpanii pojawiły się meble miejskie projektu polskiej pracowni BudCud. To autorski komentarz na temat procesów pseudorewitalizacji przestrzeni publicznych.
Najlepsze przestrzenie publiczne Europy: znamy wyniki European Prize for Urban Public Space 2022 Centrum Kultury Współczesnej w Barcelonie ogłosiło zwycięzcę European Prize for Urban Public Space 2022: najważniejszego międzynarodowego konkursu honorującego wyjątkowe przestrzenie publiczne w Europie. Grand Prix przypadło odbudowie kolejnego odcinka kanału Catharijnesingel, przez kilkadziesiąt lat ukrytego pod powierzchnią ulic w centrum Utrechtu.
Nowy park kieszonkowy w Bytomiu: wielofunkcyjna strefa w centrum miasta Na jednym z podwórek w centrum Bytomia powstał nietypowy park kieszonkowy. Autorki nawiązały do przemysłowej historii miasta, tworząc wielofunkcyjną przestrzeń o industrialnym charakterze. W projekcie wykorzystały cegłę rozbiórkową, stalowe dwuteowniki i beton architektoniczny, a całość uzupełniły szpalerami brzóz oraz kompozycją krzewów i traw ozdobnych.
Najlepsze przestrzenie publiczne według TUP: 2022 Towarzystwo Urbanistów Polskich po raz szesnasty wybrało najlepsze przestrzenie publiczne w kraju. W tym roku jest ich wyjątkowo dużo. Jury przyznało w sumie 9 nagród i 11 wyróżnień w sześciu konkursowych kategoriach.
Nowe ławki Pawła Grobelnego w stolicy hiszpańskiego regionu La Rioja Przed ratuszem miasta Logroño w północnej Hiszpanii stanęły nowe ławki autorstwa polskiego projektanta Pawła Grobelnego. Prosta, minimalistyczna konstrukcja dopełnia architekturę budynku zaprojektowanego w latach 70. przez słynnego hiszpańskiego architekta Rafaela Moneo.