Architektura MuratorWydarzeniaArchitektura w Wozowni

Architektura w Wozowni

Galeria Sztuki „Wozownia” w Toruniu zaprasza na wykład : Tomasz Konior / projekty i realizacje. Konteksty, miejsca, emocje… miejskie fascynacje

18 kwietnia (poniedziałek) 2011, godz. 17.00
miejsce: ul. Ducha Św. 6, Toruń

Architektura to inspirujący klimat i piękno. To pasja tworzenia dla ludzi w kontekście czasu i miejsca, natury i kultury – to motto Konior Studio, pracowni projektowej, założonej w 1995 roku w Katowicach przez Tomasza Koniora. Wykład będzie prezentacją sylwetki architekta, jego poglądów, projektów i realizacji.

Witalność i magnetyzm… Energia, która z każdym dniem przybiera inne oblicza, nabiera nowych znaczeń… Moc, która przyciąga ludzi… Słowem: „fenomen miejskości”. Tak w największym skrócie można określić jakość żywej, miejskiej przestrzeni. Decydującym kryterium w jej ocenie jest zdolność spełniania różnorakich potrzeb człowieka. I chodzi tu zarówno o funkcje, jak i emocje. Coraz częściej zwracamy uwagę nie tylko na budynki. Przestrzenie między budynkami: wnętrza ulic i placów, detale… Wszystko odgrywa ważną rolę w kreowaniu zdarzeń. Dlatego każda ingerencja w miasto jest poprzedzona wnikliwą obserwacją. Szukamy ważnych punktów odniesienia, które inspirują. Skale, materie, tradycje… I przede wszystkim ludzie. Pragniemy zrozumieć ich potrzeby i zachowania. Staramy się wchodzić w dialog z miejskim kontekstem. Budować tożsamość i kreować nowe szanse. W tym procesie dostrzegam potrzebę dobrej kontynuacji. (Tomasz Konior)

CZYTAJ TAKŻE>> Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia w Katowicach

Tomasz Konior (Katowice), architekt, absolwent Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej (dyplom w 1994). Wielokrotnie nagradzany w ogólnopolskich i międzynarodowych konkursach, laureat prestiżowych nagród - w 2008 roku znalazł się na liście Europe 40 under 40, która prezentuje najbardziej obiecujących młodych architektów z Europy, otrzymał też Nagrodę Roku SARP 2003 za twórczość architektoniczną, finalista BRICK AWARD 2008, nominowany do Nagrody Miesa van der Rohe za projekt Centrum Nauki i Edukacji Muzycznej SYMFONIA w Katowicach.

autorka projektu: Teresa Dudzińska (teressad@wp.pl)

Nowe inwestycje 2022: 10 najbardziej wyczekiwanych realizacji 2022 roku Wbrew początkowym obawom związanym z pandemią COVID-19 kryzys prawie ominął branżę budowlaną. Część realizacji zaliczyła jednak niewielki poślizg i ich oddanie do użytku przesunięto w czasie. Oto 10 najbardziej wyczekiwanych nowych inwestycji 2022 roku.
Architektura renesansu: przykłady, cechy, przedstawiciele Architektura renesansu nawiązywała do wzorów i form klasycznych, a jej twórcy we wszystkich swoich działaniach szukali podstaw naukowych. Prawdziwą aspiracją architekta renesansu było wzniesienie budowli dla samego piękna proporcji, przestronnego wnętrza i wspaniałej, imponującej całości – pisze Ernst Hans Gombrich w monografii „O sztuce”. Publikujemy krótki przegląd podstawowych wiadomości o architekturze renesansu: przykłady, cechy, przedstawiciele.
Rok w architekturze: 10 najlepiej czytanych artykułów 2020 roku Wyniki konkursów na zadaszenie amfiteatru w Łazienkach, wnętrza Świątyni Opatrzności i osiedle Mieszkanie Plus przy Ratuszowej w Warszawie, dom w Bieszczadach projektu medusa group, nowe stacje metra, a także wpływ pandemii na rynek usług architektonicznych i różnice w zarobkach architektów w Polsce i Danii – przypominamy 10 najczęściej czytanych artykułów 2020 roku.
Archiprzepowiednie: co czeka polską architekturę w 2021 roku Co wydarzy się w architekturze w 2021 roku? Jakie wyzwania stoją przed polską architekturą w ciągu nadchodzących miesięcy? Kto odniesie sukces, kto poniesie porażkę i jakie tematy zdominują architektoniczne dyskusje. Przepowiednie na 2021 rok.
Nowe inwestycje 2021: 10 najbardziej wyczekiwanych realizacji 2021 roku Wciąż trudno przewidzieć, w jakim stopniu pandemia wpłynie na planowane inwestycje. Jak podaje GUS, liczba pozwoleń na budowę wydanych w 2020 roku nieznacznie spadła, nieco mniej jest też rozpoczętych realizacji. Czas pokaże, czy ta tendencja się utrzyma. Tymczasem prezentujemy 10 nowych inwestycji, które z pewnością zostaną ukończone w 2021 roku.
Ekstremalne budowy Z zapałem godnym lepszej sprawy dążymy do budowania w miejscach ekstremalnych, kolonizując obszary dotąd nietknięte stopą człowieka. Szukamy lokalizacji pod ziemią, pod wodą, na szczytach gór, lub jeszcze bardziej niezwykłych. Z czego to wynika? Głównie – z ciekawości, niekiedy – z rzeczywistej potrzeby, zawsze – z wyjątkowego uporu. Oskar Grąbczewski przygląda się realizacjom, które ze względu na swoją trudną lokalizację, przesuwają granice naszej wiedzy i możliwości technicznych.