Architektura MuratorWydarzeniaHGW (HAKOBO GRAPHIC WORLD). Wystawa Jakuba Stępnia aka Hakobo

HGW (HAKOBO GRAPHIC WORLD). Wystawa Jakuba Stępnia aka Hakobo

Choć słynie głównie jako plakacista, świetnie czuje się w identyfikacji wizualnej, działaniach na pograniczu sztuki i dizajnu. Cechami charakterystycznymi dla jego praktyki jest styl inspirowany tradycyjnym rzemiosłem, jak i kulturą ulicy, obejmuje zarówno zdyscyplinowane proste układy, jak również realizacje wynikające z fascynacji kamuflażem i estetyką nadmiaru.

Bez nadęcia, wielkich przygotowań, bez konceptualnych fikołków i z góry postawionych oczekiwań. Tak pracuje Jakub Stępień aka Hakobo i tak też przygotowuje on swoją wystawę we wrocławskiej galerii Design BWA otwierający cykl symultanicznej sceny miejskiej OUT OF STH prezentuje.

Wernisaż monografii jednego z najlepszych polskich projektantów graficznych odbędzie się w piątek, 9 kwietnia, o godzinie 19.00. Wtedy to nastąpi otwarcie wystawy oraz premiera albumu artysty, które uświetni set w wykonaniu łódzkiego Dj’a Mono, nieformalnego współpracownika Hakobo.
Wystawa HGW: Hakobo Graphic World prezentować będzie zarówno plakaty, projekty identyfikacji wizualnej, jak i ubrania czy akcesoria zrealizowane przez Hakobo na przestrzeni ostatnich 10 lat twórczości. - Hakobo zrywa z klasycznym sposobem prezentowania prac graficznych, rezygnuje z ram i sztywnego prezentowania sztuki- mówi Katarzyna Roj, kuratorka wystawy. Artysta generując przestrzeń dla swoich prac- stawia na światło, używa podświetlanych plafonów, light box’ów- dodaje.
Elementem przygotowanym specjalnie na wystawę są prototypy mebli wypoczynkowych. Komiksowe, nieduże formy użytkowe zostały wykonane z płyty OSB pomalowanej na czarno. Cała seria mebli inspirowana jest logotypem Hakobo. W przestrzeni galerii Design BWA przy ulicy Świdnickiej w czasie trwania wystawy, czyli do 22 maja funkcjonować będzie także strefa komercyjna, gdzie po specjalnych cenach dostępne będą ubrania projektu Stępnia, wspomniany monograficzny album artysty, a także unikatowe, sygnowane przez autora kolekcjonerskie plakaty. Organizatorzy wrocławskiej wystawy Hakobo zapowiadają także warsztaty plastyczne dla dzieci (Hakobo przygotował specjalne kolorowanki) oraz wykład Thomasa Schostoka aka {ths}. O tych i innych planowanych atrakcjach można się dowiedzieć czytając aktualności na stronie projektu: www.hakobographicworld.com lub zapisując się do newslettera.

Wernisaż wystawy związany jest także ściśle z premierą monograficznego albumu HGW: Hakobo Graphic World. Ta unikatowa książka wydana nakładem wrocławskiego Juice i BWA Wrocław stanowi naturalne przedłużenie galeryjnego wydarzenia. Album będzie miał równolegle swoją warszawską premierę. W Fundacji Bęc Zmiana (ul. Mokotowska 65) od 9 kwietnia będzie dostępna książka, a także unikatowe plakaty autorskie i T-shirty Hakobo.

Wystawa HGW: Hakobo Graphic World
9 kwietnia – 22 maja 2010 (w ramach cyklu OUT of STH Prezentuje)
Galeria Design BWA Wrocław
Kuratorka: Katarzyna Roj i Wojtek Piotrowski

Albumu HGW: Hakobo Graphic World
/9 kwietnia 2010 premiera/
Wydawca: Juice
Współwydawca: BWA Wrocław
Album dwujęzyczny (polsko-angielski)
Redakcja: Katarzyna Roj
Tekst wiodący: Stach Szabłowski
Wywiad z Hakobo: Bogna Świątkowska
Projekt okładki: Juice x Hakobo
Opracowanie graficzne: Hakobo
Opracowanie typograficzne: Maciek Lizak
Okładka: miękka
Objętość: 200 stron

fotka z /zdjecia/hgw_a.JPG
Tagi:
Maria Jeglińska-Adamczewska dla PURO Hotels Legendarna norweska marka Røros Tweed oraz młoda polska projektantka Maria Jeglińska-Adamczewska połączyły siły z PURO Hotels w niezwykłym projekcie. Tak powstała kolekcja wełnianych koców KARI, ODA oraz LOTTA.
OKK! Design – branża wnętrzarska w dobie pandemii. Webinar Już 3 czerwca kolejna edycja OKK! Design. Po raz trzeci w formie webinaru. Architekci Magdalena Federowicz-Boule, Szymon Hanczar i Jacek Tryc przedstawią swoją analizę postpandemicznej rzeczywistości i prognozy na przyszłość.
Władysław Wincze. Wnętrza Władysław Wincze to jeden z najważniejszych polskich projektantów wnętrz, ale jego twórczość poza gronem ekspertów nie jest zbyt dobrze znana. Osiągnięcia i postać wybitnego architekta wnętrz przybliża nowa wystawa w Muzeum Architektury we Wrocławiu.
10 kolekcji mebli projektu młodych polskich dizajnerów Już na początku października kolejna edycja Warsaw Home. Publikujemy 10 projektów młodych dizajnerów, które zobaczymy podczas targów.
Design that Educates Awards 2019 Design that Educates Awards to międzynarodowy konkurs, który wskazywać ma na edukacyjny potencjał architektury i wzornictwa. Jego celem jest popularyzowanie najlepszych realizacji i produktów, które oprócz funkcji czysto użytkowych mogą też uczyć.
Najlepsze projekty roku 2018 według Design Museum Beazley Designs of the Year to coroczna nagroda przyznawana przez londyńskie Design Museum. W tym roku odebrał ją kolektyw Forensic Architecture używający narzędzi, jakie daje architektura do prowadzenia śledztw dotyczących naruszeń praw człowieka.