Architektura MuratorWydarzeniaKoniec świata starchitektów

Koniec świata starchitektów

W ostatniej dekadzie uformowała się liga architektonicznych gwiazd – starchitektów, którzy zadziwiali świat coraz bardziej ekstrawaganckimi budowlami. Jak powstał ten gwiazdozbiór i dlaczego zaczyna przygasać? Jak może wyglądać architektura po starchitekturze?” – zastanawia się krytyk architektury Grzegorz Piątek.


Grzegorz Piątek „Koniec świata starchitektów”
W ostatniej dekadzie uformowała się liga architektonicznych gwiazd – starchitektów, którzy zadziwiali świat coraz bardziej ekstrawaganckimi budowlami. Jak powstał ten gwiazdozbiór i dlaczego zaczyna przygasać? Jak może wyglądać architektura po starchitekturze? – zastanawia się Grzegorz Piątek. Wykład stanowi próbę podsumowania ikonicznej architektury ostatnich lat i stawia pytanie o jej niepewną przyszłość w dobie kryzysu.
Grzegorz Piątek

Grzegorz Piątek, krytyk architektury, absolwent Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej, redaktor w miesięczniku „Architektura-murator”, autor artykułów o architekturze, designie i mieście, laureat Nagrody Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2009) za projekt wystawy (wraz z Jarosławem Trybusiem) w Pawilonie Polskim „Hotel Polonia. Budynków życie po życiu” – zdobywcy Złotego Lwa na XI Biennale Architektury w Wenecji w 2008 roku; koordynator części architektonicznej Polska!Year –polskiego sezonu kulturalnego w Wielkiej Brytanii (2009-2010).


Zapraszamy na wykłady wszystkich, którzy architekturą się interesują, chcą lepiej zrozumieć założenia i różnorodne nurty współczesnej architektury, nauczyć się lepiej ją postrzegać i zobaczyć, że architektura może być odczytywana na wielu poziomach.
Autorka cyklu wykładów o architekturze współczesnej: Teresa Dudzińska (teressad@wp.pl)

Galeria Sztuki „Wozownia” w Toruniu zaprasza na wykład
19 kwietnia (poniedziałek) 2010 roku, o godz. 17
Toruń, ul. Ducha Św. 6
w s t ę p w o l n y

fotka z /zdjecia/piatek_star.jpg
Backstage Menis Arquitectos Tajniki warsztatu hiszpańskiego architekta Fernanda Menisa odsłoniła wystawa Backstage. Menis Arquitectos, prezentowana od 8 grudnia do 16 stycznia w berlińskim Forum Architektury Aedes. Na ekspozycji można było zobaczyć zarówno makiety obiektów ukończonych, jak i niezrealizowanych. Ich cechą wspólną jest charakteryzująca się wyjątkową ekspresją rzeźbiarska forma, kryjąca jednak przeprowadzony z niezwykłą skrupulatnością proces analityczny.