KontenerArt

W zaniedbanej części miasta z kilkunastu kontenerów zbudowano tymczasowy obiekt architektoniczny. Mobilne centrum kultury stanie się miejscem prezentacji dla rozmaitych akcji artystycznych. 6-21 października 2009, Poznań – Chwaliszewo

Pomysł pojawił się w 2006 roku, kiedy podczas debaty o rewitalizacji Śródki (opustoszała i zaniedbana dzielnica w centrum miasta, odcięta rzeką) Ewa i Zbigniew Łowżył przedstawili koncepcję bodowy artystycznego osiedla z kontenerów budowlanych. Wykorzystanie funkcjonalnych modułów połączonych w rozmaitych konfiguracjach, miałyby obniżyć koszt utrzymania pracowni artystycznych, sal wystawienniczych czy koncertowych, ożywiając dany teren i podnosząc jego wartość gruntową dzięki tętniącemu tam życiu artystycznemu.

Zaletą konstrukcji jest możliwość ich przemieszczenia i budowania w bardzo krótkim czasie, oraz krótka droga formalna potrzebna do postawienia obiektu w porównaniu do regularnej zabudowy (wymagają one pozwolenia na budowę). Zalety te w połączeniu z funkcjonalnością kontenerów pozwalają na innowacyjne podejście do architektury tymczasowej, w służbie kultury, dostosowującej się do życia miasta.

Inicjatywa ruszyła w październiku 2008 roku na Placu Wolości w Poznaniu. Niebanalna przestrzeń dla kreatywnych działań spotkała się z dużym zainteresowaniem i akceptacją władz miasta, które przyznało inicjatorom projektu dofinansowanie na kolejne 3 lata.

Obserwując różnorodność niezależnych inicjatyw i środowisk twórczych w konfrontacji z brakiem miejsca i swobody dla ich realizacji, organizatorzy 2. edycji zaaranżowali strefę niezależnych działań w zwykłych kontenerach budowlanych, zaadaptowanych do roli mobilnego centrum kultury. W efekcie, przez ponad 2 tygodnie, zaniedbany teren Chwaliszewa w Poznaniu, stanowi miejsce prezentacji rozmaitych akcji artystycznych. Koncerty, czytanie literatury, sztuki audiowizualne, projekcje, performance i zabawy modą towarzyszyć będą ważnym rozmowom o wzajemnym oddziaływaniu kultury i architektury na jakośc przestrzeni w mieście.


Program i szczegóły dotyczące realizacji na stronie internetowej projektu: http://www.kontenerart.pl/

Reuse: technologia architektury przyszłości – rozmowa z Michaëlem Ghyootem ze studia Rotor Z ponownym wykorzystaniem wiąże się duża dbałość o szczegóły. Pojęcie standardowego materiału w tym przypadku nie istnieje – zawsze jest specyficzny, zawsze jest to osadzona w konkretnym miejscu i czasie historia – mówi Michaël Ghyoot, współtwórca studia Rotor i Rotor DC – organizacji, które zajmują się wdrażaniem cyrkularności w architekturze.
Architektura z recyklingu Żyjemy w czasach, kiedy po raz pierwszy o ponownym wykorzystaniu zużytych materiałów do budowy, nie decydują względy ekonomiczne lub praktyczne, lecz pobudki ideologiczne. Dziś intencją staje się oszczędzanie zasobów i ograniczenie emisji gazów cieplarnianych. O najciekawszych przykładach architektury z recyklingu na świecie pisze architekt Piotr Kuczia, autor kilku domów, które powstały z materiałów rozbiórkowych.
Counterspace projektuje pawilon Serpentine 2020 Pracownia Counterspace założona przez trzy młode architektki z Johannesburga zaprojektuje dwudziesty pawilon Serpentine. To jak dotąd najmłodsze autorki tego tymczasowego obiektu, który corocznie powstaje obok londyńskiej galerii Serpentine.
Historie z wysypiska cywilizacji Polacy wyrzucają aż 49% zakupionego pieczywa, 46% owoców, 45% wędlin, 37% warzyw oraz 27% jogurtów. 6 czerwca w pawilonie Centrum Nauki Kopernik na warszawskich bulwarach wiślanych odbył się wernisaż wystawy Ośmieceni – historie z wysypiska cywilizacji. Relacjonuje Krzysztof Średziński.
Budownictwo w obiegu zamkniętym. Raport Jakie bariery stoją na przeszkodzie architekturze cyrkularnej w Polsce – o tym między innymi można przeczytać w raporcie przygotowanym przez Instytut Innowacji i Odpowiedzialnego Rozwoju INNOWO.
Porozmawiajmy o śmieciach w Katowicach Świadome zarządzanie odpadami to obecnie jedna z najważniejszych kwestii poruszanych na wielu płaszczyznach życia, także w architekturze. Twórcy wystawy Let’s talk about garbage przekonują, że ekologia może iść w parze z projektowaniem.