Architektura MuratorWydarzeniaLesley Lokko kuratorką biennale architektury w Wenecji 2023

Lesley Lokko kuratorką biennale architektury w Wenecji 2023

Lesley Lokko została wybrana na kuratorkę 18. biennale architektury w Wenecji. Ta ghańsko-szkocka architektka jest nie tylko wykładowczynią i badaczką, ale też autorką poczytnych powieści obyczajowych, których akcja rozgrywa się głównie w Afryce. Lokko będzie pierwszą czarnoskórą kuratorką weneckiej wystawy.

Lesley Lokko kuratorką biennale architektury w Wenecji 2023
Lesley Lokko; fot. Murdo Macleod, serwis prasowy AFI

Lesley Lokko urodziła się w Dundee w Szkocji, ale okres dzieciństwa dzieliła między Wyspy a Ghanę, skąd pochodzi jej ojciec. Studiowała na Uniwersytecie Oksfordzkim i w Bartlett School of Architecture, a w 2007 roku obroniła doktorat z architektury na Uniwersytecie Londyńskim. Przez następne lata wykładała na licznych uczelniach w Anglii, Stanach Zjednoczonych, Europie, Australii i Afryce. W latach 2014-2019 była dyrektorką założonej przez siebie Graduate School of Architecture na Uniwersytecie w Johannesburgu. W 2019 roku objęła stanowisko dziekana Wydziału Architektury w nowojorskiej Bernard and Anne Spitzer School of Architecture (CCNY), z którego następnie zrezygnowała, by w 2020 roku założyć w Akrze podyplomową szkołę architektoniczną African Futures Institute (AFI).

Lesley Lokko jest nie tylko wykładowczynią, ale też pisarką i publicystką. W 2004 roku ukazała się jej pierwsza powieść, Sundowners, która szybko znalazła się na liście bestsellerów „Guardiana”, a następnie dwanaście kolejnych. Książki Lokko, choć traktują zwykle o miłości, zdradzie czy przyjaźni między kobietami poruszają również kwestie tożsamości kulturowej i rasowej. Do dziś przetłumaczono je na piętnaście języków, większość wydana została także po polsku. Lesley Lokko regularnie pisuje ponadto do „Architectural Review”. Jest redaktorką tomu esejów White Papers, Black Marks: Race, Culture, Architecture (University of Minnesota Press, 2000) oraz redaktor naczelną magazynu „FOLIO: Journal of Contemporary African Architecture”, wydanego przez AFI.

W grudniu 2021 roku Lesley Lokko została zaproszona do kuratorowania 18. Międzynarodowego Biennale Architektury w Wenecji. Kształtuje się nowy porządek świata z nowymi ośrodkami produkcji i kontroli. Definiowane są również nowe typy odbiorców, spragnionych różnych narracji, różnych narzędzi i różnych form przestrzeni. Po dwóch najtrudniejszych i najbardziej dzielących latach w historii, my, architekci, mamy niepowtarzalną okazję pokazać światu to, co robimy najlepiej: zaproponować ambitne i kreatywne pomysły na bardziej sprawiedliwą i optymistyczną przyszłość – mówiła Lesley Lokko po ogłoszeniu nominacji. Biennale architektury w Wenecji 2023 odbędzie się w dniach 20 maja – 26 listopada.

Zobacz też wykład Lesley Lokko, który odbył się w ramach Senior Loeb Scholars Harvard Graduate School of Design w marcu 2022 roku

Mies van der Rohe Award 2022 dla Town House projektu Grafton Architects Budynek Town House na terenie kampusu Kingston University w Londynie z EU Mies van der Rohe Award 2022. Ten ogólnodostępny obiekt, zaprojektowany przez Grafton Architects, został doceniony za niezwykłą jakość przestrzeni, która sprzyja nie tylko nauce, ale też różnym interakcjom i po prostu przebywaniu razem.
Biennale architektury w Wenecji 2021: miniprzewodnik Marcina Bratańca i Urszuli Forczek-Brataniec Biennale architektury, chwalone, krytykowane, ogłaszane martwym jak sama Wenecja, i jak ona wciąż wyłaniające się z laguny, to wciąż jeden z najważniejszych punktów węzłowych myślenia o architekturze – piszą w osobistej relacji specjalnie dla „A-m” Marcin Brataniec i Urszula Forczek-Brataniec. Co warto zobaczyć podczas tegorocznego biennale architektury? Prezentujemy autorski przewodnik krakowskich architektów, którym, mimo obostrzeń związanych z pandemią, udało się dotrzeć do Wenecji.
Apel ukraińskich architektek o wsparcie dla ich mężów, braci i ojców, którzy walczą o niepodległą Ukrainę Na portalu zrzutka.pl trwa zbiórka pieniędzy na samochody, środki medyczne i wyposażenie dla ukraińskich żołnierzy. Akcja została zainicjowana na prośbę tamtejszych architektek, a także córek i żon architektów, którzy walczą w obwodzie donieckim, jednym z najgorętszych miejsc na Ukrainie.
Własny pokój: historia kobiet w duńskiej architekturze W 1929 roku Virginia Woolf napisała esej „Własny pokój”. W tekście zwraca uwagę na potrzebę niezależności finansowej oraz prywatnej przestrzeni, które wspólnie pozwolą kobietom tworzyć. Czy sto lat później kobiecie-matce nie przyznaje się własnego pokoju w ostatniej kolejności? Podpowiadamy od razu, że kuchnia czy pralnia to nie jest prywatne pomieszczenie do samorozwoju.
Młoda architektka ratuje zespół pałacowy w Rokietnicy Osiemnastowieczny zespół pałacowy w Rokietnicy ma szansę stać się regionalnym centrum edukacyjnym, promującym m.in. zrównoważony rozwój, bioróżnorodności i wykorzystanie odnawialnych źródeł energii. Za projektem stoi 24-letnia architektka Natalia Gnoińska, prawnuczka dawnych właścicieli Rokietnicy.
Cztery lekcje od Aliny Scholz dla burmistrzów Zakliczyna, Kutna, Leżajska oraz innych miast, gdzie w wakacje można usmażyć jajko na betonowym rynku Dyskusja nad opacznie rozumianą modernizacją rynków i placów trwa kolejny sezon. Inicjatorki Balu architektek tym razem przygotowały krótki poradnik dla decydentów: „Cztery lekcje od Aliny Scholz, wybitnej, polskiej architektki krajobrazu, dla burmistrzów Zakliczyna, Kutna, Leżajska oraz innych miast, gdzie można w wakacje usmażyć jajko na betonowym rynku”.
Agnieszka Kalinowska-Sołtys na czele Stowarzyszenia Architektów Polskich Architektka Agnieszka Kalinowska-Sołtys została prezes zarządu głównego SARP! Jest pierwszą kobietą na tym stanowisku w 88-letniej historii stowarzyszenia.
Stanisława Sandecka Nowicka: Grand Dame światowej architektury Stanisława Sandecka Nowicka tworzyła m.in. okładki do książek, ilustracje i plakaty, była współautorką Domu Turysty w Augustowie i słynnego Paraboleum w Raleigh, pracowała w Biurze Odbudowy Stolicy i u Le Corbusiera, a w 1963 roku jako pierwsza kobieta na architektonicznej uczelni w USA uzyskała tytuł profesora. Inicjatorki Balu architektek tym razem przypominają postać Stanisławy Sandeckiej Nowickiej.