Architektura MuratorWydarzeniaLesley Lokko kuratorką biennale architektury w Wenecji 2023

Lesley Lokko kuratorką biennale architektury w Wenecji 2023

Lesley Lokko została wybrana na kuratorkę 18. biennale architektury w Wenecji. Ta ghańsko-szkocka architektka jest nie tylko wykładowczynią i badaczką, ale też autorką poczytnych powieści obyczajowych, których akcja rozgrywa się głównie w Afryce. Lokko będzie pierwszą czarnoskórą kuratorką weneckiej wystawy.

Lesley Lokko kuratorką biennale architektury w Wenecji 2023
Lesley Lokko; fot. Murdo Macleod, serwis prasowy AFI

Lesley Lokko urodziła się w Dundee w Szkocji, ale okres dzieciństwa dzieliła między Wyspy a Ghanę, skąd pochodzi jej ojciec. Studiowała na Uniwersytecie Oksfordzkim i w Bartlett School of Architecture, a w 2007 roku obroniła doktorat z architektury na Uniwersytecie Londyńskim. Przez następne lata wykładała na licznych uczelniach w Anglii, Stanach Zjednoczonych, Europie, Australii i Afryce. W latach 2014-2019 była dyrektorką założonej przez siebie Graduate School of Architecture na Uniwersytecie w Johannesburgu. W 2019 roku objęła stanowisko dziekana Wydziału Architektury w nowojorskiej Bernard and Anne Spitzer School of Architecture (CCNY), z którego następnie zrezygnowała, by w 2020 roku założyć w Akrze podyplomową szkołę architektoniczną African Futures Institute (AFI).

Lesley Lokko jest nie tylko wykładowczynią, ale też pisarką i publicystką. W 2004 roku ukazała się jej pierwsza powieść, Sundowners, która szybko znalazła się na liście bestsellerów „Guardiana”, a następnie dwanaście kolejnych. Książki Lokko, choć traktują zwykle o miłości, zdradzie czy przyjaźni między kobietami poruszają również kwestie tożsamości kulturowej i rasowej. Do dziś przetłumaczono je na piętnaście języków, większość wydana została także po polsku. Lesley Lokko regularnie pisuje ponadto do „Architectural Review”. Jest redaktorką tomu esejów White Papers, Black Marks: Race, Culture, Architecture (University of Minnesota Press, 2000) oraz redaktor naczelną magazynu „FOLIO: Journal of Contemporary African Architecture”, wydanego przez AFI.

W grudniu 2021 roku Lesley Lokko została zaproszona do kuratorowania 18. Międzynarodowego Biennale Architektury w Wenecji. Kształtuje się nowy porządek świata z nowymi ośrodkami produkcji i kontroli. Definiowane są również nowe typy odbiorców, spragnionych różnych narracji, różnych narzędzi i różnych form przestrzeni. Po dwóch najtrudniejszych i najbardziej dzielących latach w historii, my, architekci, mamy niepowtarzalną okazję pokazać światu to, co robimy najlepiej: zaproponować ambitne i kreatywne pomysły na bardziej sprawiedliwą i optymistyczną przyszłość – mówiła Lesley Lokko po ogłoszeniu nominacji. 18. biennale architektury w Wenecji odbędzie się w dniach 20 maja – 26 listopada 2023 roku.

Zobacz też wykład Lesley Lokko, który odbył się w ramach Senior Loeb Scholars Harvard Graduate School of Design w marcu 2022 roku

Mies van der Rohe Award 2022 dla Town House projektu Grafton Architects Budynek Town House na terenie kampusu Kingston University w Londynie z EU Mies van der Rohe Award 2022. Ten ogólnodostępny obiekt, zaprojektowany przez Grafton Architects, został doceniony za niezwykłą jakość przestrzeni, która sprzyja nie tylko nauce, ale też różnym interakcjom i po prostu przebywaniu razem.
Biennale architektury w Wenecji 2021: miniprzewodnik Marcina Bratańca i Urszuli Forczek-Brataniec Biennale architektury, chwalone, krytykowane, ogłaszane martwym jak sama Wenecja, i jak ona wciąż wyłaniające się z laguny, to wciąż jeden z najważniejszych punktów węzłowych myślenia o architekturze – piszą w osobistej relacji specjalnie dla „A-m” Marcin Brataniec i Urszula Forczek-Brataniec. Co warto zobaczyć podczas tegorocznego biennale architektury? Prezentujemy autorski przewodnik krakowskich architektów, którym, mimo obostrzeń związanych z pandemią, udało się dotrzeć do Wenecji.
Jadwiga Dobrzyńska: prekursorka, architektoniczka, pierwsza kobieta w polskiej architekturze W 2022 roku mija sto lat, odkąd Jadwiga Dobrzyńska jako pierwsza kobieta w Polsce ukończyła studia na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej, a następnie, również jako pierwsza kobieta, otrzymała uprawnienia architektoniczne. Tym razem inicjatorki Balu architektek przypominają postać tej niezwyklej projektantki.
Bal architektek na Expo w Dubaju Architektki na imprezach branżowych zaczynają być coraz bardziej widoczne. Przyszłoroczną edycję biennale architektury w Wenecji będzie kuratorować kobieta, pochodząca z Ghany Lesley Lokko. A jak sprawy mają się na drugim biegunie wydarzeń, czyli na światowej wystawie Expo, nazywanej przez niektórych architektoniczną Eurowizją*? Inicjatorki Balu architektek tym razem o zaprojektowanych przez kobiety najciekawszych pawilonach na Expo 2020 w Dubaju.
Kreatywność inspirowana naturą: rozmowa z Martą Sękulską-Wrońską Wszystko wskazuje na to, że rozwiązaniem na miarę czasu nie jest maksymalizacja skali, na co pozwala oczywiście poziom współczesnej technologii, lecz redukcja zużycia, a także swego rodzaju recykling.
Tamale Mini-Living: Polka buduje osiedle w Ghanie W lipcu ma się rozpocząć budowa osiedla Mini-Living w Tamale na północy Ghany. To nowy projekt biura modelsoffbeauty prowadzonego przez polską architektkę Magdalenę Górecką.
Architektki z Ukrainy: dwanaście wybitnych architektek z Kijowa, Charkowa i Odessy Z okazji Międzynarodowego Dnia Kobiet BAL_architektek przywołuje postaci dwunastu znaczących kobiet w ukraińskiej architekturze. Są wśród nich właścicielki pracowni architektonicznych i wnętrzarskich, kreatorki międzynarodowych marek czy lokalne aktywistki. Poznajcie dwanaście architektek, które dziś szczególnie zasługują na Waszą uwagę.
Współczesne projektowanie szpitali dla dzieci: rozmowa z Aleksandrą Czubaszek-Siłuch z Kuryłowicz & Associates Przed przystąpieniem do projektowania zdecydowaliśmy się przeprowadzić serię spotkań z pracownikami. Staraliśmy się wziąć pod uwagę opinie każdej grupy zawodowej i wykorzystać je do stworzenia najlepszych rozwiązań przestrzennych – mówi architektka Aleksandra Czubaszek-Siłuch z biura Kuryłowicz & Associates, która jest współautorką kompleksowej modernizacji izby przyjęć oraz rejestracji w Instytucie Pomnik – Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie.