Architektura MuratorWydarzeniaLesley Lokko kuratorką biennale architektury w Wenecji 2023

Lesley Lokko kuratorką biennale architektury w Wenecji 2023

Lesley Lokko została wybrana na kuratorkę 18. biennale architektury w Wenecji. Ta ghańsko-szkocka architektka jest nie tylko wykładowczynią i badaczką, ale też autorką poczytnych powieści obyczajowych, których akcja rozgrywa się głównie w Afryce. Lokko będzie pierwszą czarnoskórą kuratorką weneckiej wystawy.

Lesley Lokko kuratorką biennale architektury w Wenecji 2023
Lesley Lokko; fot. Murdo Macleod, serwis prasowy AFI

Lesley Lokko urodziła się w Dundee w Szkocji, ale okres dzieciństwa dzieliła między Wyspy a Ghanę, skąd pochodzi jej ojciec. Studiowała na Uniwersytecie Oksfordzkim i w Bartlett School of Architecture, a w 2007 roku obroniła doktorat z architektury na Uniwersytecie Londyńskim. Przez następne lata wykładała na licznych uczelniach w Anglii, Stanach Zjednoczonych, Europie, Australii i Afryce. W latach 2014-2019 była dyrektorką założonej przez siebie Graduate School of Architecture na Uniwersytecie w Johannesburgu. W 2019 roku objęła stanowisko dziekana Wydziału Architektury w nowojorskiej Bernard and Anne Spitzer School of Architecture (CCNY), z którego następnie zrezygnowała, by w 2020 roku założyć w Akrze podyplomową szkołę architektoniczną African Futures Institute (AFI).

Lesley Lokko jest nie tylko wykładowczynią, ale też pisarką i publicystką. W 2004 roku ukazała się jej pierwsza powieść, Sundowners, która szybko znalazła się na liście bestsellerów „Guardiana”, a następnie dwanaście kolejnych. Książki Lokko, choć traktują zwykle o miłości, zdradzie czy przyjaźni między kobietami poruszają również kwestie tożsamości kulturowej i rasowej. Do dziś przetłumaczono je na piętnaście języków, większość wydana została także po polsku. Lesley Lokko regularnie pisuje ponadto do „Architectural Review”. Jest redaktorką tomu esejów White Papers, Black Marks: Race, Culture, Architecture (University of Minnesota Press, 2000) oraz redaktor naczelną magazynu „FOLIO: Journal of Contemporary African Architecture”, wydanego przez AFI.

W grudniu 2021 roku Lesley Lokko została zaproszona do kuratorowania 18. Międzynarodowego Biennale Architektury w Wenecji. Kształtuje się nowy porządek świata z nowymi ośrodkami produkcji i kontroli. Definiowane są również nowe typy odbiorców, spragnionych różnych narracji, różnych narzędzi i różnych form przestrzeni. Po dwóch najtrudniejszych i najbardziej dzielących latach w historii, my, architekci, mamy niepowtarzalną okazję pokazać światu to, co robimy najlepiej: zaproponować ambitne i kreatywne pomysły na bardziej sprawiedliwą i optymistyczną przyszłość – mówiła Lesley Lokko po ogłoszeniu nominacji. Biennale architektury w Wenecji 2023 odbędzie się w dniach 20 maja – 26 listopada.

Zobacz też wykład Lesley Lokko, który odbył się w ramach Senior Loeb Scholars Harvard Graduate School of Design w marcu 2022 roku

Mies van der Rohe Award 2022 dla Town House projektu Grafton Architects Budynek Town House na terenie kampusu Kingston University w Londynie z EU Mies van der Rohe Award 2022. Ten ogólnodostępny obiekt, zaprojektowany przez Grafton Architects, został doceniony za niezwykłą jakość przestrzeni, która sprzyja nie tylko nauce, ale też różnym interakcjom i po prostu przebywaniu razem.
Biennale architektury w Wenecji 2021: miniprzewodnik Marcina Bratańca i Urszuli Forczek-Brataniec Biennale architektury, chwalone, krytykowane, ogłaszane martwym jak sama Wenecja, i jak ona wciąż wyłaniające się z laguny, to wciąż jeden z najważniejszych punktów węzłowych myślenia o architekturze – piszą w osobistej relacji specjalnie dla „A-m” Marcin Brataniec i Urszula Forczek-Brataniec. Co warto zobaczyć podczas tegorocznego biennale architektury? Prezentujemy autorski przewodnik krakowskich architektów, którym, mimo obostrzeń związanych z pandemią, udało się dotrzeć do Wenecji.
Pritzker 2023: typuje Bal Architektek Sezon na narty i łyżwy, ferie i zimowiska to w świecie architektury czas ogłaszania wyników Pritzkera. Już wkrótce dowiemy się, kto w 2023 roku otrzymał „architektonicznego Nobla”. Czy jury nas zaskoczy? Bal Architektek przedstawia swoje typy.
Lina Ghotmeh zaprasza do stołu Nowy pawilon Serpentine zaprojektuje Lina Ghotmeh, francuska architektka libańskiego pochodzenia. Założycielki Balu architektek tym razem o inicjatywie londyńskiej galerii, która w ogrodach Kensington od ponad 20 lat realizuje co roku inną tymczasową instalację.
Belinda Tato w Katowicach! Do Katowic przyjeżdża ceniona architektka Belinda Tato, propagatorka miejskiego projektowania społecznego z madryckiego biura Ecosistema Urbano. Tato spotka się między innymi ze studentami i mieszkańcami regionu.
Apel ukraińskich architektek o wsparcie dla ich mężów, braci i ojców, którzy walczą o niepodległą Ukrainę Na portalu zrzutka.pl trwa zbiórka pieniędzy na samochody, środki medyczne i wyposażenie dla ukraińskich żołnierzy. Akcja została zainicjowana na prośbę tamtejszych architektek, a także córek i żon architektów, którzy walczą w obwodzie donieckim, jednym z najgorętszych miejsc na Ukrainie.
Własny pokój: historia kobiet w duńskiej architekturze W 1929 roku Virginia Woolf napisała esej „Własny pokój”. W tekście zwraca uwagę na potrzebę niezależności finansowej oraz prywatnej przestrzeni, które wspólnie pozwolą kobietom tworzyć. Czy sto lat później kobiecie-matce nie przyznaje się własnego pokoju w ostatniej kolejności? Podpowiadamy od razu, że kuchnia czy pralnia to nie jest prywatne pomieszczenie do samorozwoju.
Młoda architektka ratuje zespół pałacowy w Rokietnicy Osiemnastowieczny zespół pałacowy w Rokietnicy ma szansę stać się regionalnym centrum edukacyjnym, promującym m.in. zrównoważony rozwój, bioróżnorodności i wykorzystanie odnawialnych źródeł energii. Za projektem stoi 24-letnia architektka Natalia Gnoińska, prawnuczka dawnych właścicieli Rokietnicy.