Architektura MuratorWydarzeniaMuzeum Architektury i Designu w Krakowie: będzie konkurs SARP

Muzeum Architektury i Designu w Krakowie: będzie konkurs SARP

Realizacja Muzeum Architektury i Designu w Krakowie wkracza w kolejną fazę. Minister kultury Piotr Gliński zapowiedział przekazanie 400 mln na remont dawnego hotelu Cracovia. We współpracy ze Stowarzyszeniem Architektów Polskich zostanie też przeprowadzony konkurs na adaptację zabytku.

Muzeum Architektury i Designu w Krakowie: będzie konkurs SARP
Budynek dawnego hotelu Cracovia, proj. Witold Cęckiewicz z zespołem; fot. Bartosz Cygan – Pracownia Fotograficzna MNK

17 lutego we wnętrzach dawnego hotelu Cracovia odbyła się konferencja prasowa z udziałem ministra kultury prof. Piotra Glińskiego. Podczas spotkania poznaliśmy nowe szczegóły na temat adaptacji tego modernistycznego obiektu na  Muzeum Architektury i Designu w Krakowie. Gmach, zrealizowany w latach 1959-1965 według projektu Witolda Cęckiewicza z zespołem, stał się własnością Muzeum Narodowego 29 grudnia 2016 roku. Już wówczas zapowiadano, że w częściowo wpisanym do rejestru zabytków obiekcie powstanie Muzeum Architektury i Designu.

Czytaj też: Rozmowa z Witoldem Cęckiewiczem, autorem hotelu Cracovia |

Jak zapewniał minister, prace nad koncepcją przyszłej placówki cały czas trwają. Gotowa jest już idea programowa. W grudniu 2020 roku zespół pod kierunkiem dr inż. Stanisława Karczmarczyka ukończył ekspertyzę konstrukcyjno-budowlaną, dotyczącą oceny możliwości adaptacji układu nośnego obiektu. Obecnie, we współpracy z Witoldem Cęckiewiczem, trwa analiza możliwości zachowania jak najwięcej z oryginalnej substancji i elementów wystroju. Następnym etapem będą szerokie konsultacje dotyczące przeobrażenia otoczenia hotelu, a na koniec we współpracy z SARP zostanie zorganizowany konkurs architektoniczny na przebudowę. Dzisiaj otwieramy kolejny etap prac związanych z przystosowaniem tego miejsca. Zadbaliśmy, aby ta inwestycja została wpisana do krajowego planu odbudowy. Są to środki przeznaczane na odbudowę po pandemii, m.in. na rozwój inwestycji w obszarach proekologicznym, cyfryzacji życia społecznego, gospodarczego i kulturalnego. To miejsce jak najbardziej odpowiada takim celom, ponieważ będzie to inwestycja w obszarze kultury realizowana zgodnie z wyzwaniami XXI wieku. Z jednej strony z zachowaniem wystroju i konserwatorskich restrykcji, z drugiej strony będzie to budowa czegoś bardzo nowoczesnego, bo mówimy o wielkim centrum multimedialnym, a także wystawienniczym – zapowiadał Piotr Gliński.

Muzeum Architektury i Designu w Krakowie: będzie konkurs SARP
Budynek dawnego hotelu Cracovia, proj. Witold Cęckiewicz z zespołem; fot. Bartosz Cygan – Pracownia Fotograficzna MNK

Muzeum Architektury w hotelu Cracovia: koncepcja programowa

Budynek dawnego hotelu Cracovia ma stać się nowym oddziałem Muzeum Narodowego w Krakowie. Znajdzie się w nim m.in. ekspozycja prezentująca dokonania polskiej architektury i wzornictwa XX i XXI wieku. Zgodnie z opracowaną koncepcją programową, nowa placówka będzie jednak pełniła też funkcję kreatywnego centrum o randze ogólnopolskiej. Sama instytucja będzie się składała z dwóch części. Pierwsza będzie przypominała galerie muzealne z prezentacją najlepszych osiągnięć polskiego designu i architektury XX i XXI wieku. Równie istotna będzie część druga: centrum edukacyjne związane z tymi dwoma dziedzinami, które dzisiaj tak silnie wpływają na rozwój gospodarczy Polski. Chcemy stworzyć miejsce, w którym historia będzie się spotykała z teraźniejszością i przyszłością – tłumaczył na konferencji Andrzej Szczerski, dyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie.

Cracovia stanie się więc instytucją nowego typu, łączącą działalność opartą o kolekcję, wystawy stałe i czasowe, archiwum i zbiory biblioteczne z rozbudowaną działalnością edukacyjną, popularyzatorską, badawczą i promocyjną. Odnosząc się do metod działania bliskich centrom nauki i techniki, muzeum współpracować będzie także z podmiotami gospodarczymi, uczelniami, instytutami badawczymi. Zróżnicowany charakter instytucji pozwoli na prezentację i popularyzację rozmaitych aspektów designu takich jak przede wszystkim projektowanie produktu, projektowanie graficzne, projektowanie cyfrowe, projektowanie społeczne, moda, transport, wysokie technologie, projektowanie dla przyszłości i inne – czytamy w informacji prasowej.

Cracovia: historia hotelu

Otwarty w lipcu 1965 roku modernistyczny budynek hotelu Cracovia był wznoszony sześć lat. Zaprojektował go zespół pod kierunkiem Witolda Cęckiewicza, autora m.in. ambasady polskiej w New Delhi, pomnika Bitwy Grunwaldzkiej i Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach. Dowodem na znaczenie budynku jest wpisanie jego części do rejestru zabytków przez Małopolskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w roku 2016. W ostatnich kilku latach wokół potrzeby zachowania zabytkowej substancji hotelu Cracovia toczyła się publiczna debata, w której wiele autorytetów w dziedzinie historii architektury i konserwacji podkreślało wartość zabytkową obiektu i konieczność jego zachowania. Dawny hotel Cracovia stanowi kompleks wraz ze znajdującym się tuż obok kinem Kijów wybudowanym w latach 1960-1965,  także projektu Witolda Cęckiewicza.

Hotel Cracovia
Hotel Cracovia Walka o zachowanie hotelu Cracovia projektu Witolda Cęckiewicza trwała pięć lat. Inwestor pod wpływem decyzji konserwatora i nacisków opinii publicznej zlecał pracowni DDJM opracowywanie kolejnych wersji obiektu, który miał go zastąpić. Ostatecznie Ministerstwo Kultury odkupiło budynek od dewelopera na potrzeby Muzeum Narodowego w Krakowie. O kulisach tej bezprecedensowej historii pisze Tomasz Żylski.

Hala Cracovia wśród pięciu najlepszych realizacji świata Międzynarodowy Komitet Paraolimpijski przyznał nagrody dla najbardziej wyróżniających się obiektów sportowych. Wśród pięciu docenionych w ten sposób realizacji znalazła się hala Cracovia projektu Biura Lewicki Łatak
Przebudowa dawnego hotelu Cracovia – projekt dyplomowy Prezentujemy projekt dyplomowy Alicji Nowak, który wykonała pod kierunkiem profesora Krzysztofa Ingardena na Krakowskiej Akademii im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego.
Hala Stulecia... w Krakowie Kraków pozazdrościł Wrocławiowi słynnej hali widowiskowo-sportowej. Wkrótce będzie miał swoją. Obiekt powstanie według koncepcji Biura Projektów Lewicki Łatak.
Projekt zagospodarowania terenu po byłym hotelu Cracovia Spółka Echo Investment przedstawiła nowy pomysł zagospodarowania terenu po byłym hotelu Cracovia. Projekt budynku biurowego, który powstanie w miejscu dawnego hotelu zaprezentował Marek Dunikowski z pracowni architektonicznej DDJM.
Kontrowersje wokół architektury współczesnej. Batalia o hotel Cracovia. Kto ma rację? Czy na miejscu modernistycznego budynku powstanie centrum handlowe? Inwestor proponuje współczesną architekturę, miasto obawia się galerii handlowej. Spółka Echo Investment występuje do Trybunału Konstytucyjnego ze skargą dotyczącą wpisania do ewidencji zabytków budynku hotelu Cracovia –  przypominamy historię projektu
Współczesna architektura Krakowa. Hotel Cracovia według DDJM Projekt przebudowy krakowskiego hotelu Cracovia przedstawi Marek Dunikowski, założyciel pracowni architektonicznej DDJM, laureat Honorowej Nagrody SARP 2004.