Muzeum Wojska Polskiego

i

Autor: Archiwum Architektury Wizualizacja Muzeum Wojska Polskiego, źródło: materiały prasowe

Muzeum Historii Polski powstanie na terenie Cytadeli Warszawskiej

2015-03-27 13:10

25 marca zapadła decyzja o lokalizacji Muzeum Historii Polski na terenie Cytadeli Warszawskiej. Otwarcie instytucji zaplanowano na jesień 2018.

Nowy gmach Muzeum Historii Polski powstanie na terenie Cytadeli Warszawskiej w zespole muzealnym, do którego należą istniejące Muzeum X Pawilonu, budowane Muzeum Katyńskie oraz Muzeum Wojska Polskiego, którego wznoszenie właśnie się rozpoczyna. Gmach MHP ma zająć główne miejsce w kompleksie, a jego otwarcie zaplanowano na 11 listopada 2018 roku.

W spotkaniu w Kancelarii Premiera, podczas którego dyskutowano różne możliwości lokalizacji placówki uczestniczyli Premier Ewa Kopacz, minister kultury i dziedzictwa narodowego Małgorzata Omilanowska, minister w Kancelarii Premiera Małgorzata Kidawa-Błońska oraz wiceminister obrony narodowej Maciej Jankowski. W sprawie budowy muzeum premier Ewa Kopacz spotkała się w środę z przedstawicielami Rady i Dyrekcji Muzeum.

Decyzja o lokalizacji Muzeum Historii Polski na terenie Cytadeli Warszawskiej oznacza ostateczne odejście od planów wzniesienia gmachu nad Trasą Łazienkowską. Na zorganizowany w 2009 roku międzynarodowy konkurs architektoniczny, który odbył się pod patronatem SARP i UIA, napłynęły 324 projekty. Pierwszą nagrodę otrzymała koncepcja pracowni Paczowski et Fritsch Architects z Luksemburga.

O konkursie na projekt Muzeum Historii Polski pisaliśmy szeroko w "Architekturze-murator" nr 3/2010. W kolejnych artykułach przypomnimy wszystkie prace zgłoszone na ten głośny konkurs, jak również komentarze Jerzego S. Majewskiego "Fakty i kontrowersje" i Ewy P. Porębskiej - "Ikona kontra pudło". Zamieścimy też teksty krytyczne podejmujące temat kto, jak i dlaczego buduje nowe muzea historyczne w Polsce: Tomasza Żylskiego - "Cały naród buduje swoją historię", Grzegorza Stiasnego - "Architektoniczna forma historii" oraz Jacka Friedricha "Dlaczego w dzisiejszej Polsce budujemy muzea historii?"