Architektura MuratorWydarzeniaNajlepsi fotografowie architektury – Arcaid Images Architectural Photography Awards 2016

Najlepsi fotografowie architektury – Arcaid Images Architectural Photography Awards 2016

Znamy wyniki pierwszego etapu prestiżowego konkursu na najlepsze zdjęcia architektury. Ostatecznych laureatów poznamy już wkrótce podczas Światowego Festiwalu Architektury w Berlinie.

Najlepsi fotografowie architektury – Arcaid Images Architectural Photography Awards 2016
Jedno z pięciu zdjęć nominowanych w kategorii Budynki w użyciu, fotograf: Adrien Barakat, budynek: siedziba firmy Allianz, lokalizacja: Zurich, autorzy: Wiel Arets

Konkurs Arcaid Images Architectural Photography na najlepsze zdjęcia architektury organizowany jest od 2014 roku w ramach World Architecture Festival. W tym roku w skład jury weszło sześcioro ekspertów: Emily Booth, redaktor naczelna magazynu „Architectural Review”, Amy Croft, artystka i kuratorka w londyńskiej galerii Sto Werkstatt, Katy Harris, dyrektor komunikacji w Foster + Partners, Kai-Uwe Bergmann, partner w pracowni BIG oraz portugalski fotograf Fernando Guerra, a także Ulrich Müller, fotograf i założyciel Architektur Galerie w Berlinie. Sędziowie oceniają prace w czterech kategoriach: Zewnętrze, Wnętrze, Wyczucie miejsca, Budynki w użyciu (Exteriors, Interiors, Sense of Place, Buildings in Use). Główna nagroda wynosi 3 tys. dolarów. To zaszczyt oceniać prace nominowane do tej nagrody – zakres tematyczny i jakość zdjęć były imponujące. Według mnie fotografie, które wyróżniały się w sposób szczególny to te, które pozwalały zatrzymać na sobie wzrok, by pobudzić do dalszej analizy i zakwestionowania przyjętych z góry założeń – mówi sędzia Emily Booth, redaktor naczelna „Architectural Review”.

Na krótkiej liście znalazło się 20 zdjęć. Niestety nie ma na niej żadnego autora z Polski. W kategorii Zewnętrze nominowano fotografie Nicka Almasyego, Inigo Bulejdo Aguirre’a, Edmunda Sumnera, Juliena Lanoo i Sebastiana Weissa, w kategorii Wnętrze: Fabrice Fouilliet, Jamesa Newtona, Kiliana O’Sulivana, Matta Emmetta i Willa Scotta, w kategorii Wyczucie miejsca: Paula Turanga, Victora Romero, Inigo Bulejdo Aguirre’a, Juliena Lanoo i Marka Wohlraba, a w kategorii Budynki w użyciu: Fabrice Fouilliet, Adriena Barakata, Juliena Lanoo, Lauriena Ghinitoiu i Torstena Andreasa Hoffmanna. Wszystkie zdjęcia z tzw. krótkiej listy zostaną zaprezentowane podczas Światowego Festiwalu Architektury, który w tym roku odbędzie się w Berlinie w dniach 16-18 listopada. Wtedy też poznamy głównego laureata Arcaid Images Architectural Photography Awards 2016. Prace nominowane do nagrody można zobaczyć na stronie konkursu.

Polska na eksport. Wystawa Polska jako kraj atrakcyjny, nowoczesny, inspirujący pod względem artystycznym i kulturalnym? Taki obraz ojczyzny malowali redaktorzy miesięcznika „Polska”, dla których pracowali najlepsi nasi fotograficy. Ich zdjęcia z lat 50. i 60. można zobaczyć na wystawie w warszawskiej Zachęcie.
Topografia ruin. Wystawa zdjęć Josefa Sudka 14 marca 2019 roku w Muzeum Architektury we Wrocławiu odbędzie się wernisaż wystawy Josef Sudek. Topografia ruin. Praga 1945.
Społeczne archiwum Warszawy Powstaje społeczne archiwum wspomnień i fotografii Warszawy. Jego zbiory znajdą się na nowej stronie organizacji Tu było, tu stało, która ruszy na jesieni. Inicjatorzy akcji zapraszają do dzielenia się własnymi zdjęciami, pamiątkami i przeżyciami związanymi z miejską przestrzenią Warszawy.
Dziedzictwo Górnego Śląska Muzeum Narodowe w Szczecinie zaprasza na wystawę fotografii Thomasa Voßbecka.
Za otwartymi drzwiami - wystawa w ramach projektu Projektowanie w działaniu W mieszkaniu na ulicy Mokotowskiej 65 m30, otwartym jedynie przez 10 dni, już od 9 czerwca można oglądać wystawę fotografii przedstawiających życie prywatne toczące się w berlińskich i warszawskich mieszkaniach w przeciągu ostatnich 20 lat. Zdjęcia ukazują przestrzeń prywatną, na który składają się obrazy codzienności, rodzinnych rytuałów. Wystawa ma charakter laboratoryjny, jest próbą zebrania tych prywatnych pamiątek i pokazania ich w nowej, półpublicznej przestrzeni
Zdjęcie, które rośnie - projekt Nicolas Grospierre'a Instalacja Nicolas Grospierre’a realizowany w mieszkaniu fotografa Tadeusza Sumińskiego jest próbą konfrontacji idei porządku i bałaganu, statyczności i dynamiki, a obrana metoda pracy komentarzem do obecnego we współczesnym świecie „wylewu“ fotograficznego, gdzie każdy i wszędzie robi zdjęcia