Architektura MuratorWydarzeniaNajlepsze projekty wnętrz inspirowanych modernizmem - wyniki konkursu „Współczesne Atelier”

Najlepsze projekty wnętrz inspirowanych modernizmem - wyniki konkursu „Współczesne Atelier”

Sześć projektów wnętrz nagrodzono w konkursie na projekt mieszkania połączonego z pracownią. Za najlepszą uznano pracę Agaty Karolczuk i Piotra Maciańskiego - projekt utrzymanego w industrialnym charakterze atelier, zlokalizowanego w zabytkowym budynku Chłodni Śledziowej w Gdyni.

Najlepsze projekty wnętrz inspirowanych modernizmem - wyniki konkursu „Współczesne Atelier”
I Nagroda, Atelier BIO, autorzy: Anna Orchowska-Smolińska, Agata Karolczuk oraz Piotr Maciański

W tegorocznej edycji konkursu towarzyszącego gdyńskiemu Weekendowi Architektury zadanie uczestników polegało na stworzeniu koncepcji inspirowanego modernizmem atelier, pełniącego funkcję pracowni i przestrzeni mieszkalnej zarazem. Projekt wnętrza miał być przygotowany z myślą o konkretnym użytkowniku, reprezentancie wybranego przez autora pracy zawodu. Na konkurs wpłynęło 20 koncepcji, przygotowanych przez studentów i studentki kierunków projektowych oraz czynnych zawodowo architektów. Jury nagrodziło i wyróżniło wybrało sześć projektów, zawierających najciekawsze rozwiązania formalne i funkcjonalne.

Pierwszą nagrodę otrzymał zespół w składzie Agata Karolczuk i Piotr Maciański, za pracę BIO wykonaną pod kierunkiem Anny Orchowskiej. Atelier zlokalizowano w jednej z komór historycznego budynku Chłodni Śledziowej w Gdyni. Z opinii jury: Oprócz przeprowadzenia niezbędnych dla nowej funkcji pracach adaptacyjnych zaprojektowano wnętrze o charakterze industrialnym, uwzględniające najwyższe wymagania konserwatorskie oraz oczekiwania współczesnego odbiorcy. Szkielet historycznej konstrukcji stanowi jedną z najważniejszych cech przestrzeni, nadając projektowi industrialny charakter. Jednak nie tylko dbałość o zabytek stanowi silną stronę projektu. Właściwie każdy detal - od mebli, zwłaszcza regałów wyspy kuchennej, przez eleganckie rozwiązanie oświetlenia, po koncepcje siedzisk (z nutą ekstrawagancji w części sypialnej) - został dopracowany niezwykle starannie. Obie strefy - ta do pracy i ta do wypoczynku, płynnie się przenikają, a zarazem nie wywołują dysonansu. Właściciel takiego atelier ma pełną swobodę w twórczych poszukiwaniach kulinarnych, a równocześnie warunki do organizowania spotkań, pokazów kulinarnych dla kilku osób lub nawet dla większej grupy gości.

Drugie miejsce przypadło Martynie Wróblewskiej za projekt mieszkania-atelier i biura - trzech złożonych funkcji, zaaranżowanych w przestrzeni budynku mieszkalnego. Z opinii jury: Projekt jest przykładem harmonijnie zakomponowanej prywatnej strefy, przenikającej się w interesujący sposób z przestrzenią pracy architekta. Kameralna i współczesna interpretacja modernizmu. Subtelność i lekkość zastosowanych środków składa się na wnętrze pełne powietrza i światła o zrównoważonych cechach stylistycznych, budujących dyskretne odniesienia do nastroju Gdyni - nadmorskiego miasta. Dopełnienie stanowią intrygujące rozwiązania funkcjonalne nawiązujące do idei mieszkania-maszyny. Logiczny i efektowny sposób podziału przestrzeni pracy i relaksu, stanowi esencję ducha modernizmu, a wyrafinowana prostota zaprojektowanych mebli, detali i powierzchni ścian oraz posadzki - dodaje wnętrzu smaku. Na uwagę zasługuje przemyślany układ funkcjonalny mieszkania, z wyraźnie zdefiniowanymi strefami oraz praktyczne rozwiązania dla - ważnych w projekcie - zwierząt właściciela.

Trzecie miejsce zajął Tomasz Maciejewski za projekt mieszkania-atelier konstruktora latawców. Z opinii jury: To nowoczesne wnętrze, stanowi spójną koncepcję: przestrzeni mieszkalnej z miejscem do pracy twórczej. Inspiracją dla tego rozwiązania, była forma latawca pudełkowego. Idea kubików i konstrukcyjnych ram konsekwentnie wypełnia pomieszczenia, budując charakter przestrzeni. Śmiała koncepcja czytelna jest w najdrobniejszych detalach, np. w autorskich meblach i wykończeniach. Rytmiczne, stalowe ramy, wydzielające poszczególne funkcje mieszkania, nadają dynamikę przestrzeni, jednocześnie podkreślając wrażenie przestronności. Praca wyróżnia się konsekwencją w prowadzeniu narracji, odpowiednimi proporcjami podziałów i umiejętnością kształtowania przestrzeni.

Jury przyznało także trzy wyróżnienia. Pierwsze otrzymał Marcin Kasprowicz za projekt - pełniącego funkcję atelier i garsoniery projektanta mody - houseboat’a, zacumowanego przy gdyńskim nabrzeżu. Drugie przyznano Ewie Greczkowskiej i Annie Habasińskiej z Pracowni „Do milimetra” oraz Katarzynie Zaleskiej z Pracowni „Moje”, które wspólnie przygotowały projekt dwukondygnacyjnego atelier przeznaczonego dla projektantki lalek. Trzecie wyróżnienie otrzymali Aleksandra Józefiak, Martyna Florkiewicz i Paulina Kubicz za projekt przestrzeni trzykondygnacyjnego atelier projektanta zieleni, której podział inspirowany był detalem graficznym posadzki klatki schodowej Kamienicy Reicha i Birnbauma, przy ul. Abrahama 28 w Gdyni. Wzór znajdujący się na spoczniku schodów, wykorzystany jako przekrój w kompozycji, zaowocował rozwiązaniem powściągliwym i dynamicznym, o czytelnej idei. Wszystkie prace zostały zaprezentowane na wystawie pokonkursowej w Galerii Gdyńskiego Centrum Filmowego (do 30 sierpnia) oraz w przestrzeniach Centrum Desingu Gdynia. Prace oceniło jury w składzie: Agnieszka Gruszczyńska-Hyc, Paulina Kisiel, Marek Jóźwicki, Radosław Czerniejewski, Jacek Debis.

Kawiarnia Sausalito / Hongkong Projekt Nataszy Minasiewicz w jednej z najgęściej zabudowanych dzielnic Hongkongu powstał z inspiracji teorią formy otwartej Oskara Hansena – pisze dla „Architektury-murator” Emily Verla Bovino.
„Architekt wnętrz” nr 2/2020. Pobierz bezpłatny PDF! W bieżącym numerze naszego specjalnego dodatku „Architekt wnętrz” prezentujemy nową przestrzeń publiczną w Tainan na Tajwanie projektu MVRDV, będącą połączeniem miejskiego placu, plaży i basenu, a także biura sieci Second Home w Los Angeles, które wskazują kierunek, w jakim być może już wkrótce podążać będą twórcy postpandemicznych miejsc pracy. Ponadto podsumowujemy ostatnią edycję Łódź Design Festival i publikujemy wywiad z Krzysztofem Toczydłowskim z TTA studio, a w ABC Specjalisty – innowacyjne przestrzenie sklepowe, akustyka pomieszczeń służących edukacji, ekologiczne toalety i łazienki w budynkach publicznych oraz przegląd najnowszych produktów wykończeniowych i dekoracyjnych.
OKK! Design – branża wnętrzarska w dobie pandemii. Webinar Już 3 czerwca kolejna edycja OKK! Design. Po raz trzeci w formie webinaru. Architekci Magdalena Federowicz-Boule, Szymon Hanczar i Jacek Tryc przedstawią swoją analizę postpandemicznej rzeczywistości i prognozy na przyszłość.
Wyniki konkursu City Meble Znamy wyniki konkursu dla młodych projektantów organizowanego przez gdańską Galerię Wnętrz City Meble. Tematem tegorocznej edycji było zaprojektowanie inspirującego akcesorium użytkowego do przestrzeni pracy.
Koronawirus a architektura wnętrz – raport OKK! PR W jakim stopniu koronawirus uderzył w branżę wnętrzarską? Agencja OKK! PR przeprowadziła rozmowy z designerami i architektami wnętrz. Koronawirus a architektura wnętrz: raport.
Nadleśnictwo Dretyń od nowa: wnętrza Nadleśnictwa Dretyń projektu LOFFT Architektura Siedziba Nadleśnictwa Dretyń przeszła ostatnio spektakularną metamorfozę. Za projekt wnętrz tej niewielkiej placówki na Pomorzu odpowiada lokalna pracownia LOFFT Architektura Małgorzaty Hendrych-Lubińskiej.