Najlepsze projekty wnętrz inspirowanych modernizmem - wyniki konkursu „Współczesne Atelier”

i

Autor: Archiwum Architektury I Nagroda, Atelier BIO, autorzy: Anna Orchowska-Smolińska, Agata Karolczuk oraz Piotr Maciański

Najlepsze projekty wnętrz inspirowanych modernizmem - wyniki konkursu „Współczesne Atelier”

2017-09-12 17:28

Sześć projektów wnętrz nagrodzono w konkursie na projekt mieszkania połączonego z pracownią. Za najlepszą uznano pracę Agaty Karolczuk i Piotra Maciańskiego - projekt utrzymanego w industrialnym charakterze atelier, zlokalizowanego w zabytkowym budynku Chłodni Śledziowej w Gdyni.

W tegorocznej edycji konkursu towarzyszącego gdyńskiemu Weekendowi Architektury zadanie uczestników polegało na stworzeniu koncepcji inspirowanego modernizmem atelier, pełniącego funkcję pracowni i przestrzeni mieszkalnej zarazem. Projekt wnętrza miał być przygotowany z myślą o konkretnym użytkowniku, reprezentancie wybranego przez autora pracy zawodu. Na konkurs wpłynęło 20 koncepcji, przygotowanych przez studentów i studentki kierunków projektowych oraz czynnych zawodowo architektów. Jury nagrodziło i wyróżniło wybrało sześć projektów, zawierających najciekawsze rozwiązania formalne i funkcjonalne.

Pierwszą nagrodę otrzymał zespół w składzie Agata Karolczuk i Piotr Maciański, za pracę BIO wykonaną pod kierunkiem Anny Orchowskiej. Atelier zlokalizowano w jednej z komór historycznego budynku Chłodni Śledziowej w Gdyni. Z opinii jury: Oprócz przeprowadzenia niezbędnych dla nowej funkcji pracach adaptacyjnych zaprojektowano wnętrze o charakterze industrialnym, uwzględniające najwyższe wymagania konserwatorskie oraz oczekiwania współczesnego odbiorcy. Szkielet historycznej konstrukcji stanowi jedną z najważniejszych cech przestrzeni, nadając projektowi industrialny charakter. Jednak nie tylko dbałość o zabytek stanowi silną stronę projektu. Właściwie każdy detal - od mebli, zwłaszcza regałów wyspy kuchennej, przez eleganckie rozwiązanie oświetlenia, po koncepcje siedzisk (z nutą ekstrawagancji w części sypialnej) - został dopracowany niezwykle starannie. Obie strefy - ta do pracy i ta do wypoczynku, płynnie się przenikają, a zarazem nie wywołują dysonansu. Właściciel takiego atelier ma pełną swobodę w twórczych poszukiwaniach kulinarnych, a równocześnie warunki do organizowania spotkań, pokazów kulinarnych dla kilku osób lub nawet dla większej grupy gości.

Drugie miejsce przypadło Martynie Wróblewskiej za projekt mieszkania-atelier i biura - trzech złożonych funkcji, zaaranżowanych w przestrzeni budynku mieszkalnego. Z opinii jury: Projekt jest przykładem harmonijnie zakomponowanej prywatnej strefy, przenikającej się w interesujący sposób z przestrzenią pracy architekta. Kameralna i współczesna interpretacja modernizmu. Subtelność i lekkość zastosowanych środków składa się na wnętrze pełne powietrza i światła o zrównoważonych cechach stylistycznych, budujących dyskretne odniesienia do nastroju Gdyni - nadmorskiego miasta. Dopełnienie stanowią intrygujące rozwiązania funkcjonalne nawiązujące do idei mieszkania-maszyny. Logiczny i efektowny sposób podziału przestrzeni pracy i relaksu, stanowi esencję ducha modernizmu, a wyrafinowana prostota zaprojektowanych mebli, detali i powierzchni ścian oraz posadzki - dodaje wnętrzu smaku. Na uwagę zasługuje przemyślany układ funkcjonalny mieszkania, z wyraźnie zdefiniowanymi strefami oraz praktyczne rozwiązania dla - ważnych w projekcie - zwierząt właściciela.

Trzecie miejsce zajął Tomasz Maciejewski za projekt mieszkania-atelier konstruktora latawców. Z opinii jury: To nowoczesne wnętrze, stanowi spójną koncepcję: przestrzeni mieszkalnej z miejscem do pracy twórczej. Inspiracją dla tego rozwiązania, była forma latawca pudełkowego. Idea kubików i konstrukcyjnych ram konsekwentnie wypełnia pomieszczenia, budując charakter przestrzeni. Śmiała koncepcja czytelna jest w najdrobniejszych detalach, np. w autorskich meblach i wykończeniach. Rytmiczne, stalowe ramy, wydzielające poszczególne funkcje mieszkania, nadają dynamikę przestrzeni, jednocześnie podkreślając wrażenie przestronności. Praca wyróżnia się konsekwencją w prowadzeniu narracji, odpowiednimi proporcjami podziałów i umiejętnością kształtowania przestrzeni.

Jury przyznało także trzy wyróżnienia. Pierwsze otrzymał Marcin Kasprowicz za projekt - pełniącego funkcję atelier i garsoniery projektanta mody - houseboat’a, zacumowanego przy gdyńskim nabrzeżu. Drugie przyznano Ewie Greczkowskiej i Annie Habasińskiej z Pracowni „Do milimetra” oraz Katarzynie Zaleskiej z Pracowni „Moje”, które wspólnie przygotowały projekt dwukondygnacyjnego atelier przeznaczonego dla projektantki lalek. Trzecie wyróżnienie otrzymali Aleksandra Józefiak, Martyna Florkiewicz i Paulina Kubicz za projekt przestrzeni trzykondygnacyjnego atelier projektanta zieleni, której podział inspirowany był detalem graficznym posadzki klatki schodowej Kamienicy Reicha i Birnbauma, przy ul. Abrahama 28 w Gdyni. Wzór znajdujący się na spoczniku schodów, wykorzystany jako przekrój w kompozycji, zaowocował rozwiązaniem powściągliwym i dynamicznym, o czytelnej idei. Wszystkie prace zostały zaprezentowane na wystawie pokonkursowej w Galerii Gdyńskiego Centrum Filmowego (do 30 sierpnia) oraz w przestrzeniach Centrum Desingu Gdynia. Prace oceniło jury w składzie: Agnieszka Gruszczyńska-Hyc, Paulina Kisiel, Marek Jóźwicki, Radosław Czerniejewski, Jacek Debis.