Architektura MuratorWydarzeniaPawilon Polski na Biennale Architektury w Wenecji 2023

Pawilon Polski na Biennale Architektury w Wenecji 2023

Poznaliśmy wyniki konkursu projekt wystawy w pawilonie Polski na Biennale Architektury w Wenecji 2023. Zwyciężyła koncepcja kuratorska kulturoznawcy Jacka Sosnowskiego, który do współpracy zaprosił artystkę Annę Barlik i architekta Marcina Strzałę.

Pawilon Polski na Biennale Architektury w Wenecji 2023
Zwycięzcy konkursu na projekt wystawy w pawilonie Polski na Biennale Architektury w Wenecji 2023, od lewej: Jacek Sosnowski, Anna Barlik, Marcin Strzała; fot. serwis prasowy

Konkurs na projekt wystawy w pawilonie Polski w ramach 18. Biennale Architektury w Wenecji 2023 ogłosiły wspólnie Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Zachęta – Narodowa Galeria Sztuki. Zadaniem uczestników było przygotowanie koncepcji kuratorskiej odnoszącej do głównego hasła przyszłorocznego biennale, czyli Laboratorium przyszłości. W 13-osobowym jury pod przewodnictwem Bolesława Stelmacha zasiedli Mateusz Adamkowski, Jerzy Bogusławski, Jarosław Denisiuk, Tadeáš GoryczkaDominika Janicka, Janusz Janowski, Agnieszka Kalinowska-Sołtys, Dorota Leśniak-Rychlak, Wojciech Mazan, Barbara Schabowska, Andrzej Szczerski i Piotr Walkowiak.

Spośród 34 zakwalifikowanych prac za najlepszy sędziowie uznali projekt „Układane” kuratora Jacka Sosnowskiego z udziałem Anny Barlik i Marcina Strzały. Autorzy postanowili wziąć na warsztat cyfrowe metody przetwarzania informacji, próbując udowodnić, jak bardzo zniekształcony obraz świata uzyskujemy za ich sprawą. Celem projektu jest materialna wizualizacja pewnego wycinka danych dotyczących mieszkalnictwa. Obraz zbudowany na podstawie fragmentarycznych informacji, jedynie w zarysie odpowiadający rzeczywistości. Forma ta okazuje się pełna przekłamań. W dobitny sposób pokazuje, że architektura budowana wyłącznie w oparciu o zbiory zmiennych i określone wskaźnikami cele traci swoją podmiotowość – dobrostan człowieka – piszą we wstępie kuratorskim.

Innymi słowy, jak tłumaczą jurorzy, intencją wybranej pracy jest wskazanie, że jedynym i ostatecznym podmiotem rozwoju przestrzeni winien być jej wymiar humanistyczny. Żyjemy w post-cyfrowej rzeczywistości, której nie rozumiemy do końca; która zostawia nas zagubionymi i bezbronnymi. Laboratorium przyszłości architektury, od którego zależy życie przyszłych pokoleń nie może polegać wyłączanie na algorytmie, najnowsze technologie nie mogą pomijać humanistycznego wymiaru przekształcania przestrzeni.  Zaproponowana instalacja ma zderzyć nas z anonimowymi, obcymi siatkami metalowych modułów, aby uzmysłowić problem nadmiernego zaufania do parametryki algorytmów – czytamy w uzasadnieniu jury.

Jacek Sosnowski z wykształcenia jest kulturoznawcą, z powołania kuratorem i producentem wystaw. Od 2009 roku prowadzi Fundację Propaganda, należy też do współorganizatorów Warsaw Gallery Weekend. Anna Barlik to z kolei artystka wizualna zajmująca się przestrzenią oraz kontekstami lokalnymi. W swoich pracach często analizuje przestrzenne zależności między człowiekiem a otaczającą go rzeczywistością. W 2013 roku ukończyła studia podyplomowe z urbanistyki i gospodarki przestrzennej na Politechnice Warszawskiej. Marcin Strzała jest natomiast projektantem i – jak sam mówi – architektem eksplorującym transdyscyplinarny charakter architektury ery cyfrowej. Absolwent Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej (2010), gdzie obecnie prowadzi wykłady na temat cyfrowego paradygmatu w projektowaniu.

Sędziowie tradycyjnie wybrali też projekt rezerwowy. To „Miejsce Troski” kuratorek Agnieszki Kacprzak i Iwony Kalenik. Autorki z fragmentów przedmiotów takich jak kamień, kawałek drewna, tynk czy metal kreują wielowarstwową narrację „o troskliwej wrażliwości” przestrzeni otaczającego nas świata. Kojąca opowieść, stojąca w opozycji do języka siły, rywalizacji, hierarchii i kategoryzacji, wydaje się słaba swoją delikatnością. Jednak ontologiczna zmiana w kierunku wrażliwego i troskliwego zadawania pytań (…) może okazać się tym, czego potrzebuje świat – czytamy w opisie. Jak zapowiadają organizatorzy, zgodnie z postanowieniami regulaminu, w ciągu miesiąca wszystkie dopuszczone do konkursu projekty zostają upublicznione.

Konkurs na projekt wystawy w pawilonie Polski na Biennale Architektury w Wenecji 2023 Trwa konkurs na kuratorski projekt polskiej wystawy, która zostanie zaprezentowana w ramach 18. Biennale Architektury w Wenecji. Termin składania projektów upływa 30 września.
Lesley Lokko kuratorką biennale architektury w Wenecji 2023 Lesley Lokko została wybrana na kuratorkę 18. biennale architektury w Wenecji. Ta ghańsko-szkocka architektka jest nie tylko wykładowczynią i badaczką, ale też autorką poczytnych powieści obyczajowych, których akcja rozgrywa się głównie w Afryce. Lokko będzie pierwszą czarnoskórą kuratorką weneckiej wystawy.
Projekt ekspertów z Wydziału Architektury Politechniki Gdańskiej na Biennale Architektury w Wenecji Nieinwazyjny System Pomiarowy, pozwalający analizować ruch miejski, został zaprezentowany podczas tegorocznego Biennale Architektury w Wenecji. Za jego opracowaniem stoi zespół ekspertów z Wydziału Architektury Politechniki Gdańskiej.
Cyfrowe platformy, miasto i pandemia Pandemia przyspieszyła nowy podział miejskich ról. W miejsce rządów, które nie były w stanie zaspokoić różnych potrzeb w czasie lockdownu, kiedy ludzie nie mogli wychodzić z domu, pojawiły się platformy cyfrowe. Weszły w tę lukę i zajęły quasi-rządowe pozycje. Autorzy książki Platform Urbanism and Its Discontents oraz wystawy w austriackim pawilonie na tegorocznym biennale w Wenecji o wpływie na miasto internetowych graczy, takich jak Google, Uber czy Airbnb.
Międzynarodowy konkurs dla studentów na projekt ławki w Wenecji Curators Collective, zrzeszający kuratorów blisko 50 pawilonów narodowych tegorocznego Biennale Architektury w Wenecji, zaprasza do udziału w międzynarodowym konkursie studenckim na projekt ławki, która zostanie zrealizowana w przestrzeni miasta. Zgłoszenia do 7 lipca!
Polacy na biennale architektury w Wenecji! 22 maja rozpoczęło się 17. biennale architektury w Wenecji. Wystawę w pawilonie polskim stworzył wybrany w konkursie kolektyw PROLOG +1, ale to nie jedyni Polacy zaproszeni do udziału w tegorocznej wystawie.