Architektura MuratorKrytykaBiennale architektury w Wenecji 2023 pod hasłem Laboratorium przyszłości

Biennale architektury w Wenecji 2023 pod hasłem Laboratorium przyszłości

Osiemnaste biennale architektury w Wenecji odbędzie się w dniach 20 maja – 26 listopada 2023 roku. Kuratorka wystawy, ghańsko-szkocka architektka Lesley Lokko, ogłosiła właśnie temat przewodni.

Biennale architektury w Wenecji 2023 pod hasłem Laboratorium przyszłości
Lesley Lokko; fot. Murdo Macleod, serwis prasowy La Biennale di Venezia

W grudniu ubiegłego roku poznaliśmy nazwisko kuratora biennale architektury w Wenecji 2023. Funkcję tę objęła Lesley Lokko, ghańsko-szkocka architektka, która jest nie tylko wykładowczynią i badaczką, ale też autorką poczytnych powieści obyczajowych. Kształtuje się nowy porządek świata z nowymi ośrodkami produkcji i kontroli. Definiowane są również nowe typy odbiorców, spragnionych różnych narracji, różnych narzędzi i różnych form przestrzeni. Po dwóch najtrudniejszych i najbardziej dzielących latach w historii, my, architekci, mamy niepowtarzalną okazję pokazać światu to, co robimy najlepiej: zaproponować ambitne i kreatywne pomysły na bardziej sprawiedliwą i optymistyczną przyszłość – mówiła Lesley Lokko po ogłoszeniu nominacji.

Czytaj też: Lesley Lokko kuratorką biennale architektury w Wenecji 2023 |

Pod koniec maja Lokko ogłosiła temat przyszłorocznej wystawy. Biennale architektury w Wenecji 2023 odbędzie się pod hasłem Laboratorium przyszłości. Jak tłumaczyła, można je odczytywać na kilku poziomach: Przede wszystkim, prawdziwym laboratorium przyszłości jest dzisiejsza Afryka. Jesteśmy najmłodszym kontynentem na świecie, ze średnią wieku o połowę mniejszą niż Europa i Stany Zjednoczone. Jesteśmy też kontynentem, który podlega najszybszej urbanizacji, rosnącej w tempie blisko 4% rocznie. Ten gwałtowny i w dużej mierze nieplanowany rozwój następuje zazwyczaj kosztem środowiska i lokalnych ekosystemów, co stawia nas w obliczu zmian klimatycznych zarówno w skali regionalnej, jak i globalnej. Pozostajemy kontynentem z najniższym wskaźnikiem szczepień, wynoszącym zaledwie 15%, a mimo to odnotowaliśmy najmniejszą liczbę zgonów i infekcji, czego naukowcy wciąż nie potrafią jeszcze dokładnie wyjaśnić. Tak często po złej stronie historii, nasza elastyczność, samodzielność i długa, długa droga najbardziej podstawowej opieki zdrowotnej nagle przechyliły szalę na naszą korzyść – zwraca uwagę Lesley Lokko.

Po drugie, samo biennale architektury w Wenecji też jest rodzajem laboratorium przyszłości – dodaje kuratorka. To w trakcie tej wystawy pojawiają się pytania o znaczenie architektury dla świata obecnego i dla świata przyszłego. Dzisiaj słowo „laboratorium” bardziej kojarzy się z eksperymentami naukowymi i przywołuje obrazy określonego rodzaju pomieszczenia lub budynku. Ale przeprowadzona przez Richarda Sennetta analiza pojęcia „warsztatu”, z którego słowo „laboratorium” się wywodzi, rozszerza to znaczenie o współpracę i wspólne działania. W starożytności, zarówno w Chinach, jak i w Grecji, warsztaty były najważniejszą instytucją życia obywatelskiego. Postrzegamy naszą wystawę jako rodzaj warsztatu, laboratorium, w którym architekci i inni specjaliści zaprezentują przykłady swoich działań i dotychczasowych doświadczeń, by pokazać, co może przynieść przyszłość – zapowiada Lesley Lokko.

Lesley Lokko kuratorką biennale architektury w Wenecji 2023 Lesley Lokko została wybrana na kuratorkę 18. biennale architektury w Wenecji. Ta ghańsko-szkocka architektka jest nie tylko wykładowczynią i badaczką, ale też autorką poczytnych powieści obyczajowych, których akcja rozgrywa się głównie w Afryce. Lokko będzie pierwszą czarnoskórą kuratorką weneckiej wystawy.
Decentralizacja architektury – rozmowa z Natalią Grabowską, kuratorką Serpentine Pavilion Każda kolumna, schodek czy inny element w pawilonie odpowiada konkretnemu miejscu. Sumayya Vally przeanalizowała około 60 lokalizacji na terenie Londynu, które historycznie przyczyniły się do tworzenia wspólnot. Na tej liście są pierwsze meczety, pierwsze synagogi, ale także bardzo nieformalne przestrzenie, jak pierwszy klub jazzowy w Anglii, w którym grano muzykę tworzoną przez osoby czarnoskóre czy miejsca związane z działalnością osób  LGBTQ+ – mówi Natalia Grabowska, kuratorka tegorocznego Serpentine Pavilion w Londynie.
Polska Izba Inżynierów Budownictwa ma już 20 lat! W 2022 roku Polska Izba Inżynierów Budownictwa obchodzi 20-lecie swojej działalności. To jeden z najmłodszych samorządów zawodowych w Polsce, ale i najliczniejszych – zrzesza blisko 120 tys. osób.
Czerwony Pałac: pokaz filmu Zyty Kusztry i Ewy P. Porębskiej Już wkrótce startuje festiwal „Film i miasto” vol. 4. W ramach przeglądu pokazany zostanie dokument „Czerwony Pałac” według scenariusza Zyty Kusztry i Ewy P. Porębskiej z 1992 roku. O osławionym darze Stalina dla Warszawy opowiadają w filmie m.in. Tadeusz Barucki, Czesław Bielecki, Magdalena Staniszkis, Przemysław Szafer i Henryk Drzewiecki.
10. urodziny OKK design! 28 czerwca po pandemicznej przerwie na Mysią 3 wraca cykl spotkań OKK! design. To już 10. edycja wydarzenia. W programie m.in. dyskusje z udziałem architektów, architektów wnętrz i dziennikarzy.
MPP_ALL: wystawa Maćków Pracowni Projektowej W 2020 roku Maćków Pracownia Projektowa obchodziła swoje 25-lecie. W Muzeum Architektury we Wrocławiu można oglądać wystawę podsumowującą dotychczasowy dorobek biura.
Helena Kurcyusz: wymyślając miasta na nowo Helena Kurcyusz przez wiele lat była nie tylko główną urbanistką województwa szczecińskiego, ale też animatorką życia kulturalnego w regionie. Postać architektki przypomina nowa wystawa w Muzeum Historii Szczecina. Ekspozycji towarzyszą wykłady i spacer kuratorski.
Tadeusz Barucki obchodzi setne urodziny! W czerwcu setne urodziny obchodzi Tadeusz Barucki, architekt, badacz architektury i publicysta, autor wielu książek dokumentujących polską architekturę, ale również monografii przybliżających zagraniczne dokonania w tej dziedzinie. Z okazji jubileuszu Instytut Dokumentacji Architektury Biblioteki Śląskiej wraz z Wydziałem Architektury Politechniki Śląskiej organizują benefis jubilata.