Architektura MuratorKrytykaBiennale architektury w Wenecji 2023 pod hasłem Laboratorium przyszłości

Biennale architektury w Wenecji 2023 pod hasłem Laboratorium przyszłości

Osiemnaste biennale architektury w Wenecji odbędzie się w dniach 20 maja – 26 listopada 2023 roku. Kuratorka wystawy, ghańsko-szkocka architektka Lesley Lokko, ogłosiła właśnie temat przewodni.

Biennale architektury w Wenecji 2023 pod hasłem Laboratorium przyszłości
Lesley Lokko; fot. Murdo Macleod, serwis prasowy La Biennale di Venezia

W grudniu ubiegłego roku poznaliśmy nazwisko kuratora biennale architektury w Wenecji 2023. Funkcję tę objęła Lesley Lokko, ghańsko-szkocka architektka, która jest nie tylko wykładowczynią i badaczką, ale też autorką poczytnych powieści obyczajowych. Kształtuje się nowy porządek świata z nowymi ośrodkami produkcji i kontroli. Definiowane są również nowe typy odbiorców, spragnionych różnych narracji, różnych narzędzi i różnych form przestrzeni. Po dwóch najtrudniejszych i najbardziej dzielących latach w historii, my, architekci, mamy niepowtarzalną okazję pokazać światu to, co robimy najlepiej: zaproponować ambitne i kreatywne pomysły na bardziej sprawiedliwą i optymistyczną przyszłość – mówiła Lesley Lokko po ogłoszeniu nominacji.

Czytaj też: Lesley Lokko kuratorką biennale architektury w Wenecji 2023 |

Pod koniec maja Lokko ogłosiła temat przyszłorocznej wystawy. Biennale architektury w Wenecji 2023 odbędzie się pod hasłem Laboratorium przyszłości. Jak tłumaczyła, można je odczytywać na kilku poziomach: Przede wszystkim, prawdziwym laboratorium przyszłości jest dzisiejsza Afryka. Jesteśmy najmłodszym kontynentem na świecie, ze średnią wieku o połowę mniejszą niż Europa i Stany Zjednoczone. Jesteśmy też kontynentem, który podlega najszybszej urbanizacji, rosnącej w tempie blisko 4% rocznie. Ten gwałtowny i w dużej mierze nieplanowany rozwój następuje zazwyczaj kosztem środowiska i lokalnych ekosystemów, co stawia nas w obliczu zmian klimatycznych zarówno w skali regionalnej, jak i globalnej. Pozostajemy kontynentem z najniższym wskaźnikiem szczepień, wynoszącym zaledwie 15%, a mimo to odnotowaliśmy najmniejszą liczbę zgonów i infekcji, czego naukowcy wciąż nie potrafią jeszcze dokładnie wyjaśnić. Tak często po złej stronie historii, nasza elastyczność, samodzielność i długa, długa droga najbardziej podstawowej opieki zdrowotnej nagle przechyliły szalę na naszą korzyść – zwraca uwagę Lesley Lokko.

Po drugie, samo biennale architektury w Wenecji też jest rodzajem laboratorium przyszłości – dodaje kuratorka. To w trakcie tej wystawy pojawiają się pytania o znaczenie architektury dla świata obecnego i dla świata przyszłego. Dzisiaj słowo „laboratorium” bardziej kojarzy się z eksperymentami naukowymi i przywołuje obrazy określonego rodzaju pomieszczenia lub budynku. Ale przeprowadzona przez Richarda Sennetta analiza pojęcia „warsztatu”, z którego słowo „laboratorium” się wywodzi, rozszerza to znaczenie o współpracę i wspólne działania. W starożytności, zarówno w Chinach, jak i w Grecji, warsztaty były najważniejszą instytucją życia obywatelskiego. Postrzegamy naszą wystawę jako rodzaj warsztatu, laboratorium, w którym architekci i inni specjaliści zaprezentują przykłady swoich działań i dotychczasowych doświadczeń, by pokazać, co może przynieść przyszłość – zapowiada Lesley Lokko.

Lesley Lokko kuratorką biennale architektury w Wenecji 2023 Lesley Lokko została wybrana na kuratorkę 18. biennale architektury w Wenecji. Ta ghańsko-szkocka architektka jest nie tylko wykładowczynią i badaczką, ale też autorką poczytnych powieści obyczajowych, których akcja rozgrywa się głównie w Afryce. Lokko będzie pierwszą czarnoskórą kuratorką weneckiej wystawy.
Decentralizacja architektury – rozmowa z Natalią Grabowską, kuratorką Serpentine Pavilion Każda kolumna, schodek czy inny element w pawilonie odpowiada konkretnemu miejscu. Sumayya Vally przeanalizowała około 60 lokalizacji na terenie Londynu, które historycznie przyczyniły się do tworzenia wspólnot. Na tej liście są pierwsze meczety, pierwsze synagogi, ale także bardzo nieformalne przestrzenie, jak pierwszy klub jazzowy w Anglii, w którym grano muzykę tworzoną przez osoby czarnoskóre czy miejsca związane z działalnością osób  LGBTQ+ – mówi Natalia Grabowska, kuratorka tegorocznego Serpentine Pavilion w Londynie.
Tomasz Fudala oprowadza po wystawie „Archikolaże”. Spotkaniu towarzyszy pokaz filmu i dyskusja Od 7 grudnia w warszawskim Zodiaku można oglądać wystawę „Archikolaże Ewy P. Porębskiej”. Ekspozycja prezentuje wybór trendów i idei, wokół których toczy się zawodowa działalność architektki. Już 8 grudnia po wystawie oprowadzi Tomasz Fudala, historyk sztuki i kurator Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie.
Spotkanie z Judit Carrerą, dyrektorką Centrum Kultury Współczesnej w Barcelonie (CCCB) 12 grudnia odbędzie się wykład Judit Carrery, dyrektorki Centrum Kultury Współczesnej w Barcelonie (CCCB), które przyznaje najważniejszą nagrodę dla przestrzeni publicznych w Europie: European Prize for Urban Public Space.
Archikolaże: wystawa z okazji 40-lecia pracy Ewy P. Porębskiej w mediach architektonicznych 1982 to w Polsce stan wojenny,  2022 – okres światowej pandemii i wojna w Ukrainie. A w międzyczasie  transformacja ustrojowa, wejście do Unii Europejskiej, wielkie przemiany – w Polsce i na świecie. Archikolaże to osobiste refleksje o przełomach w architekturze, o ludziach architektury, o architektonicznych ideach i przewartościowaniach.
Misja: sąsiedztwo Czym charakteryzują się miejsca dobre do życia? Jak tworzyć przestrzenie sprzyjające integracji? Czy architekt może je tak zaprogramować, by były atrakcyjne dla mieszkańców w różnym wieku i o różnych potrzebach? Tegoroczne triennale architektury w Oslo odbywało się pod hasłem Mission Neighbourhood, przybliżając projekty i realizacje służące budowaniu wspólnotowości.
Triennale Architektury w Lizbonie Kuratorzy tegorocznego Triennale Architektury w Lizbonie podejmowali m.in. tematy dotyczące tego, jak architekci i branża budowlana mogą minimalizować marnotrawstwo zasobów planety czy w jaki sposób przejść z liniowego modelu wzrostu do cyrkularnego.
Matsuura, Wojciechowski i Ivaniv o nowoczesnych przestrzeniach publicznych Grupa medialna DMNTR, wydawca popularnego w Ukrainie magazynu „Dom i Wnętrze”, zaprasza na konferencję „Urban. Modern public space”. W spotkaniu dział wezmą Hiroki Matsuura, Szymon Wojciechowski i Ostap Ivaniv.