Po co nam rzemiosło? Konferencja o nowym rzemiośle
Kim jest nowy rzemieślnik? Czy jest sens odróżniać nowe rzemiosło od tradycyjnego? Rzemiosło to moda, czy społeczny trend? Między innymi na te pytania będą starali się odpowiedzieć uczestnicy konferencji „Wytwórczo / Makingly” organizowanej przez Akademię Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu.

Czy tradycyjne rzemiosło umiera albo zanika w dobie maszynowej produkcji? Czy może ma się coraz lepiej, skutecznie adaptując do nowoczesnych procesów przemysłowych, jednocześnie tworząc nowy i ciekawy społeczny trend? Wraz ze zmianami społecznymi, kulturowymi, technologicznymi zmienia się wymiar działania i pracy rąk. Rzemiosło stało się wartością nie tylko materialną i kulturową, lecz także intelektualną, będąc skarbnicą specyficznej wiedzy zawartej w ludzkich dłoniach, pamiętających przeszłość i projektujących przyszłość.
Czym jest nowe rzemiosło?
Nowe rzemiosło to popularny temat w ostatnim czasie – ale mało kto w praktyce wie, czym jest. W jaki sposób nowe rzemiosło różni się od tego tradycyjnego? Czym się charakteryzuje i z jakimi spotyka się problemami we współczesnych warunkach? Na te i wiele innych pytań dotyczących współczesnej kondycji rzemiosła, odpowiedzi szukają pomysłodawczynie konferencji Wytwórczo / Makingly – Alicja Patanowska (garncarka, wykładowczyni akademicka) i Agata Nowotny (badaczka dizajnu i kuratorka) wraz z międzynarodową grupą zaproszonych gości - teoretyków i praktyków rzemiosła.
Pierwsza w Polsce konferencja poświęcona wyłącznie zjawisku nowego rzemiosła odbędzie się w dniach 3-6 listopada 2020 roku i jest organizowana przez Akademię Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu. Celem wydarzenia będzie nie tylko znalezienie odpowiedzi na powyższe pytania, lecz także wymiana doświadczeń rzemieślników specjalizujących się w różnych branżach oraz dostarczenie praktycznych zawodowych porad i informacji.
Nowe rzemiosło: mieć fach w ręku
W ciągu czterech dni na konferencji zostaną zaprezentowane cztery osobne bloki tematyczne. NOWE RZEMIOSŁO – to próba odpowiedzi na pytania, czym współcześnie jest rzemiosło, kogo dotyczy i czym się charakteryzuje. WARSZTAT – poruszy temat miejsca i jego znaczenia dla pracy rzemieślnika. NOWE TECHNOLOGIE A MYŚLENIE DŁONIĄ – podejmie problem „wiedzy ucieleśnionej”, będzie próbą odpowiedzi na pytanie, co znaczy „mieć fach w ręku”. Z kolei GENDER W RZEMIOŚLE – skupi się na craftivismie i innych formach społecznych aktywności nowych rzemieślników.
Wśród gości znajdą się międzynarodowi eksperci i ekspertki, osoby zajmujące się zarówno praktyką rzemieślniczą, jak i nauką, badaniami i nowymi technologiami. Jednym z zapowiedzianych prelegentów jest Glenn Adamson – były dyrektor Muzeum Sztuki i Designu w Nowym Jorku i szef działu badań w Victoria and Albert Museum w Londynie oraz autor publikacji „Thinking Through Craft”. O rzemiośle jako formie oporu opowie Sarah Corbett – działaczka społeczna i artystka. W dyskusji na temat nowych technologii i wiedzy ucieleśnionej udział weźmie filozofka, futurolożka, specjalistka w zakresie sztucznej inteligencji dr Aleksandra Przegalińska. Podsumowaniem konferencji będzie dwujęzyczna publikacja naukowa wydana w wersji papierowej i elektronicznej. Konferencja będzie w całości dostępna on-line. Udział bezpłatny, ale obowiązują zapisy. Więcej informacji na stronie: www.wytworczo.pl.
Konferencja WYTWÓRCZO / MAKINGLY
Kiedy: 3-6 listopada 2020
Pomysł: Alicja Patanowska, Agata Nowotny
Organizatorzy: Akademia Sztuk Pięknych im. E. Gepperta we Wrocławiu, Alicja Patanowska, Agata Nowotny
Wsparcie merytoryczne: dr Ewa Klekot