Architektura MuratorWydarzeniaPolacy wśród laureatów Archi-World Academy Awards 2017-2019

Polacy wśród laureatów Archi-World Academy Awards 2017-2019

Przemysław Chimczak i Hubert Mikołajczyk znaleźli się wśród 12 laureatów najnowszej edycji międzynarodowego konkursu Archi-World Academy na najlepsze dyplomy architektoniczne na świecie.

Polacy wśród laureatów Archi-World Academy Awards

Archi Word Academy Awards to odbywający się co dwa lata międzynarodowy konkurs, w którym nagradzane są najlepsze projekty studenckie z całego świata. Nagrodą dla laureatów są staże w renomowanych pracowniach architektonicznych, których przedstawiciele zasiadają w jury.

Tegoroczna, czwarta już edycja, odbyła się pod hasłem „Building in Smart Cities”, a w sądzie konkursowym zasiedli: Branimir Medić (de Architekten Cie), Lone Wiggers (C.F. Møller Architects), Sebastian Moreno-Vacca (A2M), Viggo Haremst (Henning Larsen Architects), Gerhard Landau (Landau + Kindelbacher), Stéphanie Ledoux (AW2), Nico Engel (Beng Architectes), Philippe Van Goethem (SVR-Architects), Renato Rizzi (Renato Rizzi Architetto), Ángel Luis Tendero (ALT Arquitectura), Jean-François Chevance (Archetype Group) i Onat Öktem (ONZ Architects).

Wśród laureatów 12 równorzędnych nagród znaleźli się też Polacy – Przemysław Chimczak, absolwent Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej, którego nagrodzono za projekt „Coliving. Perspektywy wprowadzenia nowej formy mieszkaniowej do Polski” i Hubert Mikołajczyk, nagrodzony za projekt przebudowy stadionu w Mumbaju na wielofunkcyjny zespół mieszkaniowo-usługowy. Przemysław Chimczak będzie mieć możliwość odbycia kilkumiesięcznej praktyki w pracowni Henning Larsen w Danii, Hubert Mikołajczyk – w biurze Archetype Group w Wietnamie. Poniżej publikujemy założenia projektu Przemysława Chimczaka.

Coliving. Perspektywy wprowadzenia nowej formy mieszkaniowej do Polski; z opisu pracy Przemysława Chimczaka:

Polacy wśród laureatów Archi-World Academy Awards
Widok od strony ul. Domaniewskiej

Coliving to nowa forma mieszkaniowa, oparta na ekonomii współdzielenia. Z jednej strony, chodzi w niej o to, by dzieląc się pewnymi przestrzeniami, uzyskać ich wyższą jakość, z drugiej – by żyć z ludźmi w świecie coraz większej samotności.

Polacy wśród laureatów Archi-World Academy Awards
Widok z lotu ptaka

Praca dyplomowa „Coliving. Perspektywy wprowadzenia nowej formy mieszkaniowej do Polski” stanowi próbę odpowiedzi na oczekiwania dotyczące współczesnego sposobu mieszkania w mieście. Projekt został zlokalizowany w warszawskim Mordorze, który od lat boryka się z problemami komunikacyjnymi i brakiem życia po godzinach pracy. Baza budynku jest otwarta na sąsiedztwo i daje wszystkim okazję do korzystania ze znajdujących się w parterze kawiarni, barów, dużego sklepu czy klubu fitness. Piętro wyżej zlokalizowany został coworking, który uzupełnia ofertę budynku i przyciąga kolejne grupy.

Polacy wśród laureatów Archi-World Academy Awards
Plac wewnętrzny

Wieże mieszkalne zostały zaprojektowane jako coliving. Na każdym piętrze mieszkańcy mają do dyspozycji niezależne mieszkania o wielkości 17-45 m2 oraz ogólnodostępne przestrzenie wspólne. Dodatkowo każde trzy piętra połączone są między sobą otwartą klatką schodową, realizując koncepcję małej jednostki sąsiedzkiej, umożliwiającej interakcję do 40 osób. Całość założenia została uzupełniona o przestrzenie publiczne o różnym stopniu prywatności – ogólnodostępny dziedziniec, półprywatne ogródki przy wyjściach z wież oraz ciche ogrody dachowe, gdzie mieszkańcy mogą odpocząć i zająć się urban gardeningiem.

Polacy wśród laureatów Archi-World Academy Awards
Dach
Polacy wśród laureatów Archi-World Academy Awards
Działanie budynku
Polacy wśród laureatów Archi-World Academy Awards
Polacy wśród laureatów Archi-World Academy Awards