Architektura MuratorWydarzeniaPrestiżowa nagroda dla Stadionu Narodowego w Warszawie

Prestiżowa nagroda dla Stadionu Narodowego w Warszawie

World Stadium Award to nagroda przyznawana najlepszym stadionom na świecie. W tegorocznej edycji warszawski obiekt otrzymał nagrody w dwóch spośród pięciu kategorii - jako najlepszy stadion wielofunkcyjny oraz za wykorzystanie innowacyjnych rozwiązań.

Stadion Narodowy
Fot.: Agnieszka Dąbrowska

Tym samym Stadion Narodowy został uznany za jedną z najlepszych realizacji obiektów sportowych na świecie. Zwycięzcy w poszczególnych kategoriach to:

Engineering Excellence: Moses Mabhida Stadium, Republika Południowej Afryki
Sustainable design concept: London Olympic Stadium, Wielka Brytania
Innovative technology in design: Stadion Narodowy, Polska
Best multif-functional stadium design: Stadion narodowy, Polska
World’s most iconic and culturally significant stadium: Melbourne AAMI stadium, Australia

Organizatorzy przyznali ponadto w uznaniu zasług dla rozwoju sportu nagrodę honorową dla Qatar 2022 Supreme Committee

Stadion Narodowy
Adres:  al. Poniatowskiego 1, Warszawa
Projekt: konsorcjum JSK Architekci, GMP Architekten, Schlaich Bergermann und Partner
Inwestor: Narodowe Centrum Sportu
Powierzchnia całkowita: 203 923 m²
Liczba miejsc: 58 117
Realizacja: 2009-2011
Koszt inwestycji: 1,5 mld PLN netto (ok. 1,9 mld brutto, 478 mln euro)
Prezentacja w „A-m” 4/12


Czytaj także: Stadion jak koszyk

Stadion Narodowy w Warszawie
Stadion Narodowy w Warszawie
Fot.: JSK Architekci sp. z o.o.
Nagrody 25-lecia „Architektury-murator” [GALERIA] Z okazji 25-lecia redakcja miesięcznika „Architektura-murator” postanowiła uhonorować szczególne, przełomowe osiągnięcia w dziedzinie architektury.  To  twórcy, którzy stali się międzypokoleniowym wzorcem;  budynek, który przeszedł do historii, ale też niezrealizowany projekt – symbol.
Znamy wyniki finału polsko-niemieckiej Nagrody Integracyjnej BDA-SARP 2019 Nagrodę główną wygrała Dominika Strzałka z Politechniki Krakowskiej za pracę Miedzianka, the history of disappearing. Ceremonia wręczenia Nagród i wyróżnień odbyła się 16 czerwca 2019 r. w siedzibie ZG SARP w Warszawie.
Nagroda dla dyrektora Muzeum Architektury W ramach Deutscher Preis für Denkmalschutz – jednego z ważniejszych międzynarodowych wyróżnień za ochronę zabytków – Jerzy Ilkosz otrzymał Pierścień Karla Friedricha Schinkla, noszący imię najwybitniejszego niemieckiego architekta XIX wieku i równocześnie pioniera w dziedzinie konserwatorstwa. Jest on drugim Polakiem, po profesorze Janie Zachwatowiczu, który został uhonorowany tą nagrodą.
Najlepsza wizualizacja z Polski Konkurs CGarchitect Architectural 3D Awards na najlepszą pracę z dziedziny wizualizacji architektonicznej organizowany jest od 15 lat przez portal cgarchitect.com. To największe i najbardziej prestiżowe wydarzenie dotyczące tej branży. Nagrody przyznawane są w 9 kategoriach, osobno dla dzieł zawodowców i amatorów, osobno za animację, pojedynczy obraz czy projekt interaktywny.
Medal MERENTIBUS dla redaktor naczelnej „Architektury-murator” Podczas Międzynarodowej Konferencji Definiowanie Przestrzeni Architektonicznej, która odbyła się w dniach 24-25 listopada 2017 roku na Politechnice Krakowskiej, redaktor naczelna „A-m” Ewa P. Porębska została uhonorowana medalem MERENTIBUS. Przyznano go za zasługi w odkrywaniu istoty architektury.
Honorowa Nagroda SARP To najważniejsze wyróżnienie przyznawane polskim architektom za całokształt twórczości otrzymał w tym roku Stanisław Deńko, absolwent Politechniki Krakowskiej, wieloletni wykładowca akademicki, od 1993 roku prowadzący pracownię WIZJA. Projektant pełnił również funkcję dyrektora Wydziału Architektury oraz Wydziału Planowania Przestrzennego, a także Głównego Architekta Miasta Krakowa.