Architektura MuratorWydarzeniaZNIKAJĄCA ARCHITEKTURA PRL-U

ZNIKAJĄCA ARCHITEKTURA PRL-U

O ocalenie modernistycznej architektury w Polsce toczą bój młodzi. Promocją dzieł modernizmu zajęła się studentka warszawskiego wydziału form przemysłowych. Jej kolekcja składa się z pięciu ceramicznych budynków z grafiką nawiązującą do ich rzeczywistej konstrukcji.

Takie budynki, jak Sezam, Kino Skarpa, Dworzec Centralny, Rotunda czy Supersam są wpisane w miejskie życie każdego warszawiaka. Autorka, Magda łapińska chciała pokazać, że ta codzienna Warszawa jest nie mniej fascynująca od tej odświętnej. Powodem stworzenia kolekcji była obawa, że modernistyczna architektura - symbol krajobrazu wielu miast w Polsce- może bezpowrotnie zniknąć. Po wyburzonych niedawno Kinie Skarpa i Supersamie - w wyniku niedopatrzenia nie został wpisany do rejestru zabytków, biorąc pod uwagę jego wyjątkową konstrukcję i formę - artystka chciała wywołać u mieszkańców stolicy chwilę refleksji. Niecodzienną kolekcję modeli budynków z czasów PRL-u można kupić w sklepiku fundacji Bęc Zmiana, Mokotowska 65 Warszawa; Sygnatura, Koneser Ząbkowska 27/31 Warszawa; Muzeum Sztuki Nowoczesnej, księgarnia, ul. Pańska 3 Warszawa.

Sen o Warszawie www.senowarszawie.com


Tagi:
W poszukiwaniu idei osiedla społecznego W poszukiwaniu idei osiedla społecznego - pod tą nazwą kryje się realizowany na warszawskim osiedlu Koło projekt wystawienniczy i edukacyjny inspirowany koncepcjami architektki Heleny Syrkus.
Dom / Podkowa Leśna Budynek ten to rebus – odgadywanie zasad nim rządzących jest zabawą. O realizacji Zbigniewa Jasińskiego pisze Marcin Kwietowicz.
Kolegium Polonijne / Przegorzały Wykorzystująca topografię terenu architektura obiektu przypomina corbusierowski klasztor La Tourette. O realizacji Tomasza Mańkowskiego z zespołem pisze Marcin Kwietowicz.
Tor Wyścigów Konnych na Służewcu Tor wyścigów konnych na Służewcu jest pierwszym w Polsce, i jak dotąd jedynym, kampusem hippicznym, w którym wprowadzono kompleksowe rozwiązania urbanistyczne.
Dworzec autobusowy w Kielcach: fotospacer po zmodernizowanym obiekcie Dobiega końca modernizacja dworca autobusowego w Kielcach według konkursowego projektu pracowni Kamiński Bojarowicz Architekci. Zobaczcie, jak ikona Kielc prezentuje się tuż przed otwarciem.
Modernistyczna architektura ZSRR w obiektywie Alexandra Veryovkina: nowy album od Zupagrafika Fotograficzny przekrój przez modernistyczną architekturę ZSRR: od Uralu po koło podbiegunowe. Album „Concrete Siberia” odkrywa modernistyczne osiedla wzniesione na obrzeżach metropolii dalekiej Północy, industrialne monomiasta, kosmiczne bryły radzieckich cyrków, betonowe gmachy teatrów oraz najróżniejsze formy bloków z wielkiej płyty.