Produktywne miasta. Europan 14

i

Autor: Archiwum Architektury Konkurs Europan 14 w Warszawie dotyczy poprzemysłowego obszaru na granicy Woli i Bemowa, fot. materiały organizatorów

Produktywne miasta. Europan 14

2017-02-16 16:12

Europan to międzynarodowy konkurs dla projektantów poniżej 40 roku życia, który odbywa się równocześnie w kilkudziesięciu europejskich miastach, także w Warszawie. Tym razem jego główne hasło brzmi Produktywne miasta, a prace można nadsyłać do 30 czerwca 2017 roku.

Jak na powrót wprowadzić produktywną gospodarkę do nowych miejskich dzielnic? Jak mieszkać w miejscach, gdzie odbywa się produkcja i produkować w miejscach, gdzie się mieszka? - zastanawiają się organizatorzy 14. edycji konkursu. Do opracowania zostało przedstawionych 45 miejsc w kilkudziesięciu europejskich miastach. 17-hektarowy teren zgłoszony przez Miasto St. Warszawa w grupie tematycznej And Productive Again! to obecnie niezagospodarowany poprzemysłowy obszar w zachodniej części stolicy, na pograniczu dwóch dzielnic – Woli i Bemowa. Mieszczą się tam pozostałości zakładu prefabrykacji budowlanej tzw. „Fabryki Domów” , aktualnie w stanie ruiny. Teren graniczy bezpośrednio z zabudową mieszkaniową, jedną z głównych arterii komunikacyjnych Woli i Bemowa - ulicą Górczewską oraz ogrodami działkowymi. W pobliżu zachodniej granicy obszaru opracowania przebiega linia kolejowa, a w przyszłości ma powstać główna ulica ruchu przyspieszonego trasa N-S, co najprawdopodobniej przyczyni się do zwiększenia zanieczyszczenia powietrza oraz hałasu drogowego. Uczestnicy warszawskiej odsłony konkursu zaprojektować mają w tym miejscu nowoczesną wielofunkcyjną dzielnicę miejską. Powinna ona stać się nie tylko miejscem zamieszkania, ale również pracy. Zwycięzcy lokalnych edycji otrzymują nagrodę 12 tys. euro, natomiast zespół nagrodzony drugim miejscem 6 tys. euro. Trzynasta edycja konkursu organizowana była w Warszawie pod hasłem Kamienne Skarby Wisły i dotyczyła skweru kpt. Stanisława Skibniewskiego „Cubryny”, stanowiącego część rewitalizowanych bulwarów wiślanych. Zadanie polegało na stworzeniu projektu ekspozycji dla skarbów wyłowionych z dna Wisły, które w czasie potopu szwedzkiego zostały zrabowane, a następnie zatonęły. Konkurs wygrali hiszpańscy architekci Fernando Eiroa, Jorge Garcia Anta i Alberto Seoane Sesar projektem River Gates, który ma być realizowany w najbliższych latach.

www.europan-europe.eu/en/news/e14-topic-productive-cities

www.europan.com.pl