fotka z /zdjecia/TRIO_STAWKI_a.jpg

i

Autor: Archiwum Architektury

Budynek mieszkalny TRIO

2009-02-27 1:00

Autorem projektu minimalistycznej bryły na planie trókąta równoramiennego jest pracownia JEMS Architekci.

Nazwa obiektuTRIO Apartamenty
Adres obiektuul. Stawki, Warszawa
AutorzyJEMS Architekci
InwestorStawki 2A Sp. z o.o.
Powierzchnia całkowita46300.0 m²
Projekt2006

Lokalizacja: ul. Stawki, WarszawaKlient: Stawki 2A Sp. z o.o.Autorzy: JEMS Architekci, www.jems.plPowierzchnia: 46 300 m2Projekt: 2006Realizacja: 2010

Jedną ze ścian prostopadłego, wydłużonego placu na skrzyżowaniu socrealistycznej ulicy Andersa ze Stawki będzię tworzył budynek mieszkalno-usługowy, na planie trójkąta równoramiennego. Łagodny łuk ulicy Stawki powoduje, że bryła zamyka optycznie perspektywę w kierunku Wisły i sprawia, że część ulicy staje się naturalnym przedpolem dla inwestycji.

- Ze względu na tak wyeksponowaną lokalizację budynku i zróżnicowaną architekturę sąsiednich inwestycji zdecydowaliśmy się na projekt o czystej, prostej formie i wyrafinowanym detalu architektonicznym. Działka na której stoi TRIO jest trójkątna, a to spore wyzwanie dla architekta – mówi Olgierd Jagiełło z JEMS, autor projektu. - Zdecydowaliśmy, że budynek będzie się składał z kilku brył o zróżnicowanej wysokości.

Aby zgubić proporcje 1:2 wynikające z regulacji, obiekt został podzielony na czterokondygnacyjne bloki. Przy skrzyżowaniu ulic Stawki i Pokornej zaprojektowana została najwyższa część budynku - 18 kondygnacyjna wieża. Poszczególne bryły oddzielono od siebie pionowymi „pęknięciami” oraz przeszkleniami, które tworzą specyficzną tektonikę elewacji i zapewniają wewnętrznemu dziedzińcowi otwarcia widokowe.

Kompozycja odbiega od typowego schematu trójpodziału fasady na cokół, korpus i wycofane piętra dachowe. Nieregularność i swobodny układ bloków i szlachetne materiały wykończeniowe, zbudowane w oparciu o rytmy pionowych okien i płyt elewacyjnych z fibrobetonu pozwoliły uniknąć zbyt monumentalnego wyrazu architektonicznego. Wewnątrz TRIO, nad drugą kondygnacją wszystkie budynki łączy trójkątny dziedziniec, zaś na dachach niższych brył kondominium powstaną zielone tarasy.