Przebudowa hali w Pieńkowie pod Warszawą

i

Autor: Archiwum Architektury Przebudowa hali w Pieńkowie pod Warszawą, proj. BDR Architekci

Przebudowa hali przemysłowej w Pieńkowie na biura ze strefą fitness

2018-11-22 19:03

Dawną halę magazynową z lat 90. pracownia BDR Architekci zaadaptowała na biura ze strefą fitness dla kadry menadżerskiej grupy Adamed. W nawiązaniu do profilu firmy, która zajmuje się m.in. produkcją innowacyjnych leków, autorzy zaproponowali charakterystyczne okrągłe świetliki, przypominające tradycyjne blistry stanowiące opakowanie tabletek.

Nazwa obiektuAdaptacja hali magazynowej na biura
Adres obiektuPieńków k. Warszawy
AutorzyBDR Architekci, Paweł Dadok, Michał Rogowski Maria Roj
Współpraca autorskaKonrad Basan
InwestorGrupa Adamed
Powierzchnia użytkowa1100.0 m²
Projekt2017
Data realizacji (koniec)2018

Przedmiotem projektu była przebudowa jednego z magazynów wchodzących w skład zespołu obiektów należących do grupy Adamed w podwarszawskim Pieńkowie. Według zamierzeń inwestora w obiekcie miały się znaleźć nowe pomieszczenia biurowe oraz sala rekreacyjna dla pracowników. Architekci zaproponowali zlokalizowanie wszystkich biur i sal konferencyjnych w parterze, z atrakcyjnym widokiem na otaczającą zieleń, dzięki czemu w przestronnym wnętrzu udało się wygospodarować miejsce na antresolę, przeznaczoną na strefę fitness. Przestrzeń tę otoczyliśmy kurtyną materiałową, przysłanianą w czasie bankietów i konferencji. Zaplecze siłowni z niezależną komunikacją zlokalizowaliśmy na parterze, przy bloku toalet. Oba poziomy połączyliśmy dwukondygnacyjnym holem z klatką schodową – wyjaśniają autorzy.

Z uwagi na ograniczony budżet, elewacje obiektu obłożono metalicznymi płytami warstwowymi, a pokrycie dachu jedynie pomalowano farbą antykorozyjną w kolorze elewacji. W parterze pojawiły się za to duże przeszklenia, nieco wysunięte przed lico fasady, a powyżej okrągłe poliwęglanowe świetliki, których rozmieszczenie podporządkowano układowi konstrukcyjnemu hali. O wyrazie wnętrza decydują w dużej mierze pomalowane na ciemny kolor ściany i strop oraz wyeksponowane elementy konstrukcji. Aby pokreślić surowy charakter aranżacji, nowo powstałe ściany z bloczków betonowych pozostawiono nieotynkowane, a instalacji nie przysłonięto.