Alejandro Aravena laureatem Nagrody Pritzkera 2016!

i

Autor: Archiwum Architektury Alejandro Aravena. Fot. Cristobal Palma

Alejandro Aravena laureatem Nagrody Pritzkera 2016

2016-01-13 17:23

Chilijczyk Alejandro Aravena otrzymał jeden z najważniejszych architektonicznych laurów – amerykańską Nagrodę Pritzkera. W opinii jury jego realizacje pogłębiają nasze rozumienie architektury i odnoszą się do kluczowych problemów, z jakimi mierzą się projektanci w XXI wieku.

O Alejandro Aravenie zrobiło się głośno już w ubiegłym roku, gdy został wybrany na kuratora 15. Biennale Architektury w Wenecji. Dziś, 13 stycznia 2016 roku, architekt został ogłoszony czterdziestym pierwszym laureatem Nagrody Pritzkera, a jednocześnie czwartym po Luisie Barragánie (1980), Oscarze Niemeyerze (1988) i Paulo Mendezie da Rocha (2006) projektantem z Ameryki Południowej, któremu przyznano medal, uznawany za jedną z najważniejszych nagród architektonicznych na świecie.

Tom Pritzker, Prezes i Przewodniczący Fundacji Hayatta, sponsora nagrody powiedział: Jury wybrało architekta, który pogłębia nasze rozumienie tego, czym jest prawdziwie wielki design. Alejandro Aravena jest pionierem praktyki opartej na współpracy, której wynikiem są mocne dzieła architektury, odnoszące się do kluczowych wyzwań XXI wieku. Jego realizacje tworzą ekonomiczną szansę dla nieuprzywilejowanych, łagodzą konsekwencje katastrof naturalnych, redukują zużycie energii oraz tworzą przyjazną przestrzeń publiczną.

Do najważniejszych realizacji Araveny należą takie budynki jak siedziba Chilijskiego Uniwersytetu Katolickiego (Universidad Católica de Chile) w Santiago (2014), w którego skład wchodzą m.in. Wieże Syjamskie (2005), Szkoła Medyczna (2004) Architektoniczna (2004) oraz Matematyczna (1999). Cechy charakterystyczne tych budynków to efektywność energetyczna, odpowiedź na lokalny klimat za pomocą innowacyjnych elewacji i planów, zapewnienie naturalnego oświetlenia oraz przyjaznych przestrzeni spotkań.

Od 2001 roku Aravena prowadzi pracownię ELEMENTAL z siedzibą w Santiago, określaną jako „Do Tank”. W odróżnieniu do think tanku, architekt wraz z zespołem w składzie Gonzalo Arteaga, Juan Cerda, Victor Oddó, i Diego Torres skupia się na tworzeniu projektów leżących w interesie publicznym – mieszkalnych, infrastrukturalnych czy przestrzeni publicznej. Z pracowni wyszły koncepcje ponad 2500 jednostek budownictwa socjalnego. Niektóre z nich realizowane są według innowacyjnego modelu, zgodnie z którym część przestrzeni ma zostać wykończona przez mieszkańców.

W odpowiedzi na informację o przyznaniu nagrody Aravena napisał: Patrząc wstecz, czujemy się bardzo wdzięczni. Żadne osiągnięcie nie jest indywidualne. Architektura do dyscyplina oparta na współpracy. (...) Po osiągnięciu takiego szczytu, dalsza ścieżka jest nieznana. Naszym planem jest więc by nie mieć planu, stawić czoła temu, co nieznane, być otwartym na to, co nieoczekiwane. Patrząc na teraźniejszość, jesteśmy po prostu poruszeni, ekstatyczni, szczęśliwi. Czas świętować i dzielić się naszą radością z jak największą liczbą osób jak to możliwe.

Ceremonia wręczenia nagrody odbędzie się 4 kwietnia 2016.