intro (Copy)

i

Autor: Archiwum Architektury

Polacy zwycięzcami międzynarodowego konkursu "Wedding Oasis"

2017-08-08 19:14

Praca "Under the Cloud" zajęła pierwsze miejsce w międzynarodowym konkursie na projekt przestrzeni przeznaczonej dla ceremonii zaślubin, na terenie Castello di Rosciano we Włoszech. Jej autorami są Joanna Kuczkowska, Tomasz Sołtysiak i Joanna Gizelska z zespołu projektowego A2T.

Przedmiotem konkursu zorganizowanego przez platformę Young Architects Competitions było opracowanie projektu miejsca przeznaczonego ceremonii zaślubin. Na lokalizację wybrano Castello di Rosciano w pobliżu Perugii, gdzie co roku wiele par decyduje się na wypowiedzenie sakramentalnego „tak”. W konkursie przyznano trzy nagrody oraz osiem wyróżnień. Pierwsze miejsce zdobył projekt zespołu A2T, opracowany przez Joannę Kuczkowską, Tomasza Sołtysiaka i Joannę Gizelską. Polaków nie zabrakło także wśród uczestników wyróżnionych – uwagę jury zwróciła praca Edyty Ptasznik.

Castello di Rosciano to stary Etruski zamek zlokalizowany na wzgórzu, z którego rozciąga się widok na dolinę Asyżu. Zabudowania otoczone są zielonymi tarasami, z dużą ilością drzew. Stąd goście mogą podziwiać rozległe krajobrazy – winnice, lasy i pola. Najważniejszym założeniem autorów zwycięskiej pracy było zapewnienie ochrony przed złymi warunkami pogodowymi, podkreślenie walorów lokalizacji oraz wpisanie nowych elementów w istniejące założenie. Aby podkreślić wyjątkowość tego miejsca, zwiększyć jego funkcjonalność oraz częściowo uniezależnić organizację uroczystości od pogody, architekci zaproponowali wzniesienie zespołu pawilonów: restauracyjnego, ceremonialnego, dla gości oraz apartamentów.

Pawilony dla gości

Pawilony zostały zlokalizowane są wzdłuż głównego dziedzińca zamku, pośród drzew. Wyglądem przypominają unoszące się w powietrzu chmury. Każdy z elementów składa się z gazoszczelnej powłoki, z doczepionymi rzepami. Przez mały wentyl ,,balon” jest napełniany helem. Do mocowania wykorzystano stalowe linki i ciężarki. Dowolną liczbę ,,balonów” można łączyć, aby stworzyć zadaszenia o pożądanych wymiarach. Dla dekoracji autorzy projektu zaproponowali wykorzystanie lekkiej i wodoodpornej tkaniny.

Pawilony mogą być składane i rozkładane bardzo szybko. Każda część może być przechowywana osobno; powłoka gazoszczelna PCV, stalowe linki, tkanina. Wszystkie użyte materiały są tanie i przyjazne dla środowiska. W zaprojektowanych zadaszeniach nie ma ścian - goście mogą podziwiać otaczające widoki oraz zabytkową architekturę z każdej strony. (...) Przestrzeń pod połączonymi ,,balonami” może być zaaranżowana w dowolny sposób; jako miejsce na uroczysty obiad, jako miejsce do tańczenia czy odpoczywania – wyjaśniają autorzy pracy.

Pawilon restauracyjny

Pawilon jest zlokalizowany wzdłuż zbrojowni, pośród istniejących drzew. Do jego wnętrza prowadzą trzy wejścia - jedno przez rampę, drugie przez niewielki wewnętrzny dziedziniec i trzecie, które łączy zamkowe komnaty z pawilonem – dla obsługi. Obiekt został zaprojektowany jako stalowa, szkieletowa konstrukcja ze szklana ścianą osłonową. Ściany są przesuwne – kiedy warunki pogodowe pozwalają, pawilon może być otwarty. Dzięki użyciu szkła, zaciera się granica pomiędzy wnętrzem pawilonu, a światem poza nim. Pawilon wsparty jest na dwuteowniku i nie narusza istniejącej struktury posadzki.

Pawilon ceremonialny

To jedno z najważniejszych miejsc całego założenia, gdzie odbywa się ceremonia zaślubin. Na lokalizację wybrano teren wzdłuż tarasów z widokiem na Asyż. Pawilon pomieści państwa młodych, duchownego oraz 100 gości. Ma dwa wejścia, jedno od zachodu i jedno od południa. Bryła jest dynamiczna ale lekka. Użyto kompozytowych paneli, które łatwo rozmontować. Można je obracać - pawilon może być otwarty lub zamknięty, jeśli np. warunki pogodowe będą niekorzystne.

Apartamenty

Mieszczą się w dwóch nowych budynkach, które uzupełniają bryłę zamku. Jeden z nich jest usytuowany wzdłuż murów w zachodniej części (6 pokoi, z podwójnymi łóżkami i łazienkami). Drugi jest położony ponad istniejącym wewnętrznym dziedzińcem i mieści 12 pokoi. Bryła została nadwieszona, dzięki czemu nie narusza istniejącej struktury zabytkowych murów. Otoczona jest tarasem, skąd goście mogą podziwiać widoki. Budynek został zaprojektowany w konstrukcji stalowej, szkieletowej, z przesuwnymi szklanymi ścianami osłonowymi.