Po niedawnym sukcesie w konkursie na projekt zagospodarowania Bulwaru Filadelfijskiego w Toruniu, to kolejna nagroda dla austriackiej pracowni Riegler Riewe Architekten, w Polsce znanej przede wszystkim z projektu Muzeum Śląskiego w Katowicach.
Budynkowi dworca (819,3 m2) nadano formę podłużnego, przeszklonego pawilonu z zadaszeniem wysuniętym nad strefę przystanków autobusowych znajdujących się po obu stronach budynku. W centralnej części holu dworca zlokalizowano otwarte schody prowadzące do przejścia podziemnego oraz strefę kas, informacji i obsługi pasażerów. Znajdująca się wokół schodów strefa poczekalni umożliwia dogodną obserwację przystanków. Na przeciwległych końcach umieszczono odpowiednio strefę obsługi mieszczącą m.in. toalety i zaplecze medyczne oraz sklep spożywczy i snack bar.
Nowy budynek domu kultury (13 323,93 m2) to podłużna kubatura, usytuowana równolegle do linii kolejowej i nowego budynku dworca, która domyka kontekst urbanistyczny całego założenia oraz tworzy trzy różnorodne przestrzenie publiczne. Znajdą się tu sala widowiskowo-koncertowa z zapleczem, sala kameralna, sala konferencyjna, kawiarnia, restauracja, przestrzeń ekspozycyjna.
Pozostałe funkcje Goleniowskiego Domu Kultury zostaną umieszczone w istniejących obiektach znajdujących się po południowo-wschodniej stronie opracowania. Budynek magazynowo-przeładunkowy, tzw. Rampa zostanie zaadaptowany na potrzeby organizacji pozarządowych oraz świetlic dla seniorów. Budynek wieży ciśnień przyjmie funkcję harcówki.
Autorzy założyli podział inwestycji na dwa etapy, z czego etap drugi może w razie takiej potrzeby również zostać podzielony na dwa mniejsze.
Z opinii jury:
Nagrodę przyznano za zdecydowane przeprowadzenie syntetycznej i klarownej koncepcji przestrzenno - funkcjonalnej zespołu, dobrze wpisującego się w urbanistykę miejsca. Jury wysoko oceniło jednorodność i spójność języka architektonicznego całego zespołu, czytelność i świetną funkcjonalność układu komunikacyjnego z prawidłowo wskazanymi, rozdzielonymi strefami parkowania. Praca posiada bardzo czytelny i jasny podział etapowy inwestycji, powodując, że każdy z etapów stanowi zamkniętą i skończoną całość urbanistyczną. Architektura oparta na prostych, lapidarnych i współczesnych formach stanowi silną dominantę miejsca, nadając mu, poprzez wyeksponowanie w pierwszym planie budynku Centrum Kultury, nowego znaczenia. Poprzez kontrast, podkreśla znaczenie obiektów historycznych w obszarze opracowania – rampy rozładunkowej i starej wieży ciśnień.
Na podkreślenie zasługują dobrze skomponowane, sprzężone przestrzenie publiczne wokół kompleksu. Prostota konstrukcji wpływa na ekonomiczność rozwiązania i łatwą możliwość modernizacji. Jury z uznaniem oceniło również wskazania projektu do minimalizowania wielkości i funkcji zespołu – w szczególności w zakresie programu samego dworca kolejowo - autobusowego. Propozycja parkingu podziemnego jest zdaniem sądu konkursowego bardzo interesująca i prawidłowa, choć budzi wątpliwości co do budżetu przeznaczonego przez Inwestora na I etap realizacji.
II nagrodę w konkursie przyznano pracowni Domuno Grupa Architektoniczna, a III PPA Podczaszy Pracownia Architektury.