Architektura Muratorarchitektura25Letnia Szkoła Architektury 2019 – warsztaty we Wrocławiu

Letnia Szkoła Architektury 2019 – warsztaty we Wrocławiu

Tematyka tegorocznych warsztatów Letniej Szkoły Architektury odnosi się do zjawiska pop-up’ów, tymczasowych obiektów i przestrzeni zaaranżowanych z materiałów przyjaznych środowisku i nadających się do przetworzenia. W ramach zajęć, które poprowadzi m.in. Jerzy Łątka, powstanie prototyp Obiektu Niemożliwego dla Wrocławia.

Letnia Szkoła Architektury 2019 – warsztaty we Wrocławiu
Uczestnicy jednej z poprzednich edycji Letniej Szkoły Architektury; fot. materiały prasowe

Rozpoczyna się kolejna, czwarta już edycja Letniej Szkoły Architektury, czyli międzynarodowych warsztatów organizowanych przez Wydział Architektury Politechniki Wrocławskiej we współpracy z TU Delft. Dwutygodniowe zajęcia będą trwały w tym roku od 10 do 22 lipca, a ich tematyka odnosi się do tzw. pop-up’ów, tymczasowych obiektów i przestrzeni aranżowanych z materiałów przyjaznych środowisku i nadających się do przetworzenia. Zjawisko pop-up’ów jest odpowiedzią na nagłe okazje lub wydarzenia, które stwarzają przestrzeń do tymczasowego wykorzystania. Pojawiają się nagle, przynosząc tym samym nową wartość do zastanego miejsca – tłumaczą organizatorzy.

W ramach zajęć powstanie prototyp jednego z trzech Obiektów Niemożliwych, zaplanowanych w Krakowie, Bytomiu i Wrocławiu z okazji jubileuszu 25-lecia „A-m”. Według pomysłu Jerzego Łątki, wrocławski Obiekt Niemożliwy stanowić będzie papierowe wyobrażenie gotyckiego sklepienia krzyżowego, nawiązując w ten sposób do zniszczonej w niedawnym pożarze konstrukcji przekrycia katedry Notre Dame. Pawilon pod wpływem warunków atmosferycznych ulegnie stopniowemu rozkładowi.

Letnia Szkoła Architektury to kurs wychodzący poza podstawowy program nauczania na wydziałach architektury, dzięki któremu studenci mogą przejść pełną ścieżkę projektową, od pomysłu do realizacji w formie prototypu w skali 1:1. Partnerem Letniej Szkoły Architektury 2019 jest Vectorworks oprogramowanie CAD & BIM.

 


W 2019 roku mija 25 lat od wydania pierwszego numeru „Architektury-murator”. Sprawdź, co przygotowaliśmy z okazji jubileuszu: www.architektura25.pl


 

Patroni:                                                                      Patron honorowy:

Partner instytucjonalny:

Partnerzy 25-lecia:

Krakowska Manggha z nagrodą 25-lecia „A-m” Z okazji 25-lecia redakcja miesięcznika „Architektura-murator” postanowiła wyróżnić szczególne osiągnięcia polskich architektów i polskiej architektury. Nagrodę dla Realizacja 25-lecia przyznano Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha w Krakowie.
Nagrody 25-lecia „Architektury-murator” [GALERIA] Z okazji 25-lecia redakcja miesięcznika „Architektura-murator” postanowiła uhonorować szczególne, przełomowe osiągnięcia w dziedzinie architektury.  To  twórcy, którzy stali się międzypokoleniowym wzorcem;  budynek, który przeszedł do historii, ale też niezrealizowany projekt – symbol.
Podsumowanie 25-lecia „A-m” – dyskusja z udziałem Marty Thorne, Ivana Blasiego, Denisa Leontieva i Mirosława Bałki Zwieńczeniem naszego jubileuszu będzie uroczysta gala, która przywoła architektoniczne wspomnienia 25-lecia i będzie okazją do spojrzenia w przyszłość. Podczas tego wydarzenia odbędzie się międzynarodowa dyskusja z udziałem Marty Thorne, dyrektorki najważniejszej na świecie architektonicznej nagrody Pritzker Prize, Ivana Blasiego z Fundacji im. Miesa van der Rohe i Denisa Leontieva ze Striełki KB w Moskwie, którą poprowadzi Mirosław Bałka.
Osobowości 25-lecia: wyniki plebiscytu Z okazji 25-lecia „Architektury-murator” redakcja wraz z kilkunastoma instytucjami postanowiła wskazać 250 postaci, które w ciągu ostatniego ćwierćwiecza wywarły znaczący wpływ na kształt architektury w Polsce i jej promocję. Na wytypowanych w ten sposób twórców można było głosować w 10 kategoriach. Oto zwycięzcy.
Najlepsza polska architektura na warszawskich bulwarach W ramach obchodów 25-lecia miesięcznika „Architektura-murator” na warszawskich bulwarach będzie można zobaczyć wystawę „Polska w konkursie Unii Europejskiej w dziedzinie Architektury Współczesnej im. Miesa van der Rohe”. Wernisaż już 24 września.
Cykl Zawód architekt W comiesięcznym cyklu Zawód architekt opublikowaliśmy dotychczas 92 rozmowy z najbardziej znaczącymi projektantami w Polsce. Z okazji jubileuszu udostępniamy ten zbiór wszystkim zarejestrowanym użytkownikom serwisu! Dowiedz się więcej o postawach, dążeniach i poglądach autorów najciekawszych polskich realizacji.