Najlepsza polska architektura na warszawskich bulwarach

i

Autor: Archiwum Architektury

Najlepsza polska architektura na warszawskich bulwarach

2019-09-17 17:29

W ramach obchodów 25-lecia miesięcznika „Architektura-murator” na warszawskich bulwarach będzie można zobaczyć wystawę „Polska w konkursie Unii Europejskiej w dziedzinie Architektury Współczesnej im. Miesa van der Rohe”. Wernisaż już 24 września.

UE Mies Award przyznawana jest co dwa lata tym obiektom, które wyrażają nowy sposób myślenia o architekturze, są innowacyjne pod względem idei, formy lub też konstrukcji czy technologii. Ustanowiona w 1987 roku, 14 lat później, na wniosek Komisji Europejskiej, stała się oficjalną nagrodą Unii w dziedzinie architektury współczesnej. Laureaci, oprócz statuetki wyobrażającej barceloński pawilon Miesa van der Rohe, dostają też czek na 60 tys. euro, a zdobywcy specjalnego wyróżnienia dla najlepiej zapowiadającego się architekta bądź pracowni – 20 tysięcy euro. Ale nagroda ma przede wszystkim wymiar niematerialny. Ważniejszy jest prestiż i promocja laureatów na arenie międzynarodowej. Nobilitująca jest już zresztą sama obecność na tzw. krótkiej liście. Wszystkie realizacje, które się na niej znajdą publikowane są później w specjalnym katalogu i prezentowane na podróżującej po całej Europie wystawie.

Obiekty z Polski startują w konkursie od 1996 roku. Szybko też zdobyły uznanie jury. Już w 1998 roku na short liście znalazła się pierwsza polska realizacja – Brama do Miasta Zmarłych, czyli kaplica i dom pogrzebowy w Krakowie autorstwa Romualda Loeglera z zespołem. Następne były kościół w Tarnowie pracowni Beton, Węzeł Przesiadkowy we Wrocławiu biura Zbigniewa Maćkowa, katowicka CINiBA projektu HS99, POLIN autorstwa Lahdelma & Mahlamäki Architects, Muzeum Śląskie projektu Riegler Riewe Architekci i Muzeum Katyńskie zaprojektowane przez BBGK Architekci przy współpracy z artystą Jerzym Kaliną.

Największym sukcesem było oczywiście zwycięstwo w konkursie UE Mies Award 2015 Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie projektu biura Barozzi Veiga, przy znaczącej współpracy polskiego Studia A4 Jacka Lenarta, laureata tegorocznej Honorowej Nagrody SARP 2019.

W dniach 24 września – 13 października na warszawskich bulwarach obejrzeć można będzie zorganizowaną przez Fundację Miesa van der Rohe wystawę „Polska w konkursie Unii Europejskiej w dziedzinie Architektury Współczesnej im. Miesa van der Rohe”,  prezentującą oś czasową z umieszczonymi na niej wszystkimi zwycięzcami, finalistami i obiektami które znalazły się na tak zwanej krótkiej liście. Wystawie towarzyszy obszerna publikacja „Architektury-murator”, do pobrania w formie PDF na stronie www.architektura25.pl.

24 września o godzinie 18.00 otwarcia wystawy dokonają kuratorzy Ivan Blasi i Marcin Szczelina, architekt m.st. Warszawy Marlena Happach i redaktor naczelna „Architektury-murator”, a zarazem pierwsza polska jurorka UE Mies Award Ewa P. Porębska. Wystawę zorganizowano w ramach obchodów 25-lecia miesięcznika „Architektura-murator”. Link tu wydarzenia na FB tu.

Wystawa „Europejska kronika wydarzeń: Polska w konkursie Unii Europejskiej w dziedzinie Architektury Współczesnej im. Miesa van der Rohe”Gdzie: Warszawa, bulwary wiślane, Galeria Przy PlażyKiedy: 24 września –13 październikaOrganizator: Mies van der Rohe FoundationWspółorganizator: miesięcznik „Architektura-murator”Kuratorzy: Ivan Blasi, Marcin SzczelinaWywiady: Barozzi Veiga, BBGK ArchitekciPartnerzy: Warsaw Production, Profim


W 2019 roku mija 25 lat od wydania pierwszego numeru „Architektury-murator”. Sprawdź, co przygotowaliśmy z okazji jubileuszu: www.architektura25.pl


Patroni:                                                                      Patron honorowy:

Partner instytucjonalny:

Partnerzy 25-lecia: