Ambasador „A-m” o Politechnice Lubelskiej 1

i

Autor: Fot. T. Maślona 1 | Zwycięzcy konkursu na opracowanie koncepcji kolorystycznej wnętrz w nowym budynku Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego w Lublinie przy ul. Staszica 16

Ambasador „A-m” o Politechnice Lubelskiej

2021-09-27 15:02

Znaczące miejsce w procesie kształcenia na kierunku architektura na Wydziale Budownictwa i Architektury Politechniki Lubelskiej zajmują aspekty budowlane – o tym, dlaczego warto studiować architekturę na Politechnice Lubelskiej pisze Kamil Świstoń.

Historia

Wydział został utworzony w Wyższej Szkole Inżynierskiej w Lublinie 1 lipca 1965 roku. Rozpoczęto wówczas kształcenie na kierunku budownictwo. W 2004 roku poszerzono ofertę edukacyjną o kierunek architektura i urbanistyka. Oprócz tego w tym samym roku ze struktur ówczesnego Wydziału Inżynierii Budowlanej i Sanitarnej został wyodrębniony Wydział Inżynierii Środowiska. 1 lipca 2009 roku Wydział Inżynierii Budowlanej i Sanitarnej został przekształcony w Wydział Budownictwa i Architektury.

Ambasador „A-m” o Politechnice Lubelskiej 3

i

Autor: WAPL 2 | Wernisaż ogólnopolskiej wystawy warsztatów plenerowych studentów architektury

O wydziale

Środki z grantów unijnych pozwoliły zapewnić w dwóch połączonych budynkach wydziału nowoczesne i funkcjonalne warunki zarówno pracownikom, jak i studentom. Każda grupa pomieszczeń – czy to sale dydaktyczne, czy laboratoria – są dobrze wyposażone, utrzymywane w należytym stanie i remontowane w razie potrzeby. Znaczna liczba kandydatów, którzy każdego roku starają się o przyjęcie na oba kierunki, wskazuje, że oferta dydaktyczna WBiA jest dobrze oceniana. Potwierdza to również rosnąca liczba cudzoziemców, którzy przyjeżdżają na wymianę studencką z wielu krajów europejskich w ramach programu Erasmus+, a także studentów z Ukrainy i Białorusi, odbywających na WBiA całe studia. W tej chwili jest ich już powyżej 10%. Studenci Politechniki Lubelskiej mogą ubiegać się o miejsca w akademikach lub znaleźć zakwaterowanie na własną rękę w prywatnych mieszkaniach. Oferta mieszkań na wynajem w pobliżu kampusu jest różnorodna. Niedaleko wydziału znajdują się trzy akademiki. W budynku Wschodniego Innowacyjnego Centrum Architektury jest wiele miejsca do pracy, dostępna jest specjalna sala dla studentów, jednak największą atrakcyjnością cieszy się przestrzeń wokół atrium. Znajdują się tam bardzo wygodne miejsca z dużą ilością przestrzeni i łatwym dostępem do prądu, a także sieci wi-fi Eduroam. Wszystko to sprawia, że jest to idealne miejsce do wspólnej pracy nad projektami realizowanymi w grupach. Nacisk kładziony na kwestie budowlane daje zupełnie inne spojrzenie na architekturę. Tworzone na zajęciach projekty spełniają wymagania konstrukcyjne, podobnie projekty dyplomowe.

Kampus

Atutem kampusu Politechniki Lubelskiej jest to, że wszystkie budynki uczelni znajdują się w jednym miejscu. Zlokalizowany on jest przy ulicy Nadbystrzyckiej, blisko centrum Lublina. W skład kampusu wchodzą obiekty dydaktyczne, administracyjne, biblioteki, domy studenckie, stołówka i tereny sportowe. Są to budynki nowe lub po gruntownej modernizacji, o łącznej powierzchni 93 724 m2.

Politechnika dysponuje obszernymi terenami zielonymi, na których odbywają się Juwenalia oraz inne imprezy i wydarzenia, np. kino plenerowe organizowane przez samorząd studencki. Oprócz stołówki na terenie kampusu znajduje się klub studencki Kazik. W pobliżu jest też wiele lokali gastronomicznych. Studenci nie mają problemów z wydrukami prac, ponieważ w niedużej odległości od kampusu działa wiele drukarni, które drukują plansze od ręki.

Ambasador „A-m” o Politechnice Lubelskiej 4

i

Autor: WAPL 3 | Wernisaż wystawy Tomasza Myjaka i Mariusza Gajewskiego

Komunikacja

Bezpośrednio przy kampusie znajdują się przystanki autobusowe. Sieć transportu miejskiego działa bezproblemowo, a niemal każde miejsce w mieście jest dobrze skomunikowane. Przy kampusie znajduje się stacja roweru miejskiego, a obok wydziału – miejsca do parkowania rowerów. Przy terenach zielonych umiejscowiony jest parking dla studentów i pracowników uczelni. W Lublinie dostępne są również wypożyczalnie hulajnóg elektrycznych oraz samochodów.

Ambasador „A-m” o Politechnice Lubelskiej 5

i

Autor: WAPL 4 | Inauguracja roku akademickiego 2019/2020
Ambasador „A-m” o Politechnice Lubelskiej 6

i

Autor: T. Maślona 5 | Wernisaż wystawy startARCHITEKCI’17

Dlaczego warto studiować w tym mieście?

Lublin jest miastem z 700-letnią historią, z tradycjami polskimi, ukraińskimi i żydowskimi. Ogromne zaangażowanie mieszkańców sprawia, że tętni życiem kulturalnym. Lublin uznaje się za jedno z najważniejszych i najbardziej wyrazistych ośrodków kultury we wschodniej Polsce. Odbywają się tutaj festiwale, spektakle uliczne, warsztaty oraz panele dyskusyjne, które przyciągają do miasta tysiące turystów. Będąc w Lublinie, nie można pominąć takich wydarzeń, jak Carnaval Sztukmistrzów, Noc Kultury, Jarmark Jagielloński czy Europejski Festiwal Smaku. Przed pandemią COVID-19 co roku odbywały się Lubelskie Dni Kultury Studenckiej. Lublin jest miastem bogatym w obiekty zabytkowe, ciekawym pod względem historycznym. Lubelskie Stare Miasto to wyjątkowo cenne architektonicznie i urbanistycznie miejsce – jako jedno z nielicznych w Polsce zostało zachowane w swojej oryginalnej formie i w tak dobrym stanie. Wśród najbardziej znanych zabytków w Lublinie należy wymienić: Zamek Lubelski z Kaplicą Trójcy Świętej, Archikatedrę Lubelską z pięknym barokowym wystrojem oraz Bazylikę pw. św. Stanisława z klasztorem oo. dominikanów. Dzięki sprawnej komunikacji miejskiej oraz rowerom i innym środkom transportu dostępnym na wynajem można łatwo korzystać z uroków okolic Lublina. Zachęca to do aktywnego wypoczynku, chociażby nad Zalewem Zemborzyckim.

Lublin jest miastem tętniącym życiem studenckim. Można tu rozwijać swoje pasje i korzystać z bogatej oferty wydarzeń kulturalnych.

Ambasador „A-m” o Politechnice Lubelskiej 7

i

Autor: Koło Architektury Współczesnej 6 | Lubelski festiwal nauki

Dlaczego warto wybrać WBiA na Politechnice Lubelskiej?

Politechnika Lubelska jest miejscem przyjaznym dla studentów. Budynek wydziału i jego wyposażenie zapewniają świetne warunki do nauki. Wykładowcami są pasjonaci, którzy potrafią zafascynować studentów przedstawianymi przez siebie zagadnieniami i tym samym sprawić, że samodzielnie poszerzają oni wiedzę na dany temat.

Studia są bardzo rozwijające, biorąc pod uwagę warsztat architekta oraz sposób myślenia o samej architekturze i urbanistyce, a także budownictwie. Znaczące miejsce w procesie kształcenia na kierunku architektura zajmują właśnie aspekty budowlane. Projekty opracowywane na zajęciach i projekty dyplomowe są konsultowane pod względem konstrukcji, dzięki czemu mogłyby zostać zrealizowane. Nacisk kładziony na kwestie związane z budownictwem wpływa też w dużym stopniu na tworzenie relacji architekta z branżą budowlaną.

Absolwent kierunku architektura po studiach na naszym wydziale może znaleźć zatrudnienie w instytucjach państwowych. Urząd Miasta Lublin zapewnia możliwość współpracy przy opracowywaniu pracy dyplomowej związanej z Lublinem. Sam proces kształcenia oraz praktyki zawodowe dobrze przygotowują do zawodu architekta, pokazują, co czeka studenta w przyszłości, i uczą, jak sobie z tym poradzić. Udział w pracach studenckich kół naukowych oraz samorządu umożliwia rozwój na wielu płaszczyznach, uczestniczenie w konkursach i wydarzeniach oraz pozwala na nawiązanie nowych relacji.

Ambasador „A-m” o Politechnice Lubelskiej 2

i

Autor: fot. archiwum prywatne Kamil Świstoń, student architektury na Politechnice Lubelskiej; przewodniczący Wydziałowej Rady Samorządu Studentów, w latach 2018-2019 aktywny członek ówczesnego Koła Naukowego Architektury Współczesnej; uczestnik Festiwali Nauki, wydarzeń związanych z architekturą i urbanistyką, a prywatnie pasjonat osiedli z wielkiej płyty.