Historia
Wydział Architektury powstał tuż po II wojnie światowej w ramach Wydziałów Politechnicznych Akademii Górniczej. Początkowo siedzibą wydziału był Zamek Królewski na Wawelu, a pierwszy egzamin odbył się na jego dziedzińcu. Dziekanem został wówczas Adolf Szyszko-Bohusz – wybitny architekt i konserwator zabytków. W skład grona nauczycieli akademickich weszli profesorowie: Tadeusz Tołwiński, Juliusz Żurawski, Ludomir Ślendziński czy Bohdan Guerquin.
W roku 1954 Wydziały Politechniczne Akademii Górniczej przekształcone zostały w Politechnikę Krakowską z siedzibą przy ulicy Warszawskiej 24. Wydział Architektury, prowadząc działalność naukową, twórczą oraz dydaktyczną, był w czasach PRL-u ośrodkiem rozwoju architektury i urbanistyki.
Przez kolejne lata w kraju i na uczelni zachodziły zmiany. Osobą, która przeprowadziła wydział przez przełomowy rok 1989, utrwalając podstawy samorządu akademickiego, był profesor Wojciech Buliński.
W latach 1993-1999 władze uczelni na czele z profesorem Andrzejem Kadłuczką podjęły się modernizacji nowej siedziby wydziału, którą stał się Pałac Królewski w Łobzowie. W roku 1998 profesor Jacek Gyurkovich opracował system punktów kredytowych ECTS, który został wprowadzony na Wydziale Architektury jako pierwszym na Politechnice Krakowskiej. Ułatwiło to współpracę międzynarodową i poszerzyło możliwości studentów. W roku 2000 dzięki staraniom nowej kadry nauczycieli akademickich wydział uzyskał akredytację Royal Institute of British Architects jako jedyny w Polsce i jeden z trzech w dawnym bloku wschodnim.
Kolejne lata owocowały w intensywną współpracę międzynarodową; w trakcie kadencji dziekana profesora Wacława Serugi wdrożone zostały programy Erasmus oraz Tennessee. W roku 2002 na Wydziale Architektury uruchomiono nowy kierunek studiów – architektura krajobrazu. Następnie stanowisko dziekana objął profesor Dariusz Kozłowski, a po nim – profesor Jacek Gyurkovich. W 2012 roku ofertę dydaktyczną rozszerzono o program studiów w języku angielskim. Od stycznia 2021 roku dziekanem wydziału po raz pierwszy została kobieta – profesor Magdalena Kozień-Woźniak.
Budynki wydziału
Jednostki Wydziału Architektury mieszczą się w 3 lokalizacjach rozmieszczonych w centrum Krakowa. Pierwszą jest Główny Kampus Politechniki przy ulicy Warszawskiej 24, znajdujący się w budynku, który dawniej był częścią koszarów wojskowych. W tej części zlokalizowane są sale wykładowe oraz seminaryjne, a także kawiarnia, znajduje się tu również biblioteka. Drugim z budynków jest Pałac Królewski w Łobzowie, znajdujący się przy ulicy Podchorążych 1. Jest to piękny, zabytkowy obiekt, otoczony założeniem parkowym z dużą ilością drzew. Sam budynek mieści sale wykładowe i projektowe, pracownie rzeźby i rysunku, modelarnię, dziekanat, sekretariat, a także stołówkę. Zarówno przy ulicy Warszawskiej, jak i Podchorążych dostępne są miejsca postojowe dla rowerów, a w pobliżu znajdują się przystanki komunikacji miejskiej, linie tramwajowe i autobusowe. Ostatnim z budynków wydziału jest zabytkowa, odrestaurowana kamienica przy ulicy Kanoniczej; mieści ona Katedrę Historii Architektury i Konserwacji Zabytków. Zabytkowe wnętrza i zachowane elementy dekoracyjne sprzyjają nauce przedmiotów związanych z historią.
Dlaczego warto studiować na WAPK?
Wydział Architektury Politechniki Krakowskiej wyróżnia się wieloletnią tradycją i wspaniałym gronem nauczycieli akademickich. Studia na kierunku architektura bez wątpienia są jednymi z bardziej wymagających, ale osoby chcące w przyszłości wykonywać zawód architekta nie zawiodą się.
Jednym z kryteriów, którym kierowałam się przy wyborze studiów, był ranking prowadzony przez magazyn „Perspektywy” – Wydział Architektury Politechniki Krakowskiej plasował się w nim zawsze na jednym z trzech pierwszych miejsc. Kolejnym argumentem była akredytacja RIBA. Samo miasto Kraków było dla mnie niezwykle ciekawe i pełne świetnej architektury, co dodatkowo zachęcało do wybrania studiów na Politechnice Krakowskiej.
Studiowanie architektury na Politechnice Krakowskiej to doskonały wybór. Uczelnia dysponuje dobrze wyposażonymi pracowniami komputerowymi, salami wykładowymi i projektowymi. Dodatkowo na korytarzach dostępne są stoliki, które można wykorzystać do pracy. Wykładowcy to zarówno praktycy, jak i naukowcy. Na wykładach poznajemy teorię projektowania czy historię, a następnie podczas zajęć projektowych wiedzę tę wykorzystujemy w praktyce. Wydział Architektury współpracuje z wieloma uczelniami zagranicznymi, są też prowadzone zajęcia z Visiting Profesors. WAPK to świetne miejsce, aby wkroczyć w świat architektury.
Dlaczego warto studiować w Krakowie?
Kraków jest miastem z bardzo długą historią akademicką. To tutaj znajdują się jedne z najlepszych uczelni w kraju, a wśród nich również Politechnika Krakowska. Dzięki ich dużej liczbie miasto ma bogatą ofertę dla studentów. Jako jedno z największych w Polsce Kraków jest także siedzibą wielu znanych pracowni projektowych, dzięki czemu studenci architektury mają możliwość odbywania praktyk w najlepszych biurach. Ponadto to właśnie tutaj obywa się wiele wydarzeń ze świata architektury, m.in. Międzynarodowe Biennale Architektury, którym towarzyszą konkursy, wykłady i wystawy. Odział SARP Kraków organizuje różnego rodzaju spotkania i dyskusje, a studenci mogą realizować się w kole Kreatura.
Kraków jest atrakcyjny także pod względem architektury – nie tylko zabytkowej, jak Stare Miasto wpisane na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, lecz także współczesnej. Studiując w tym mieście, można obcować z obiektami, o których mowa jest na zajęciach historii architektury czy konserwacji zabytków. To tutaj znajdują się także realizacje architektury współczesnej autorstwa znanych biur. ICE, Muzeum Manggha, Małopolski Ogród Sztuki czy Muzeum Lotnictwa to tylko niektóre z realizacji zlokalizowanych w Krakowie.
Dodatkowym atutem jest dobra komunikacja między budynkami wydziału, a studentom przysługuje bilet semestralny w bardzo korzystnej cenie. Warto również wspomnieć o muzeach, bibliotekach czy teatrach oraz bogatej ofercie gastronomicznej i rozrywkowej, szczególnie w centrum miasta.