aquaparki i centra edukacyjne

Aquapark Fabryka Wody w finale konkursu w Singapurze

2024-07-09 10:59

Zespół budynków basenowych i centrum edukacyjne zostały uznana za jeden z najbardziej innowacyjnych i inspirujących projektów z całego świata przez 2024 World Architecture Festival.

Szkoła Budowania. Ściany zewnętrzne i fundamenty w technologii IZODOM
Materiał sponsorowany

Spis treści

 1. Konkurs w Singapurze na projekty i gotowe realizacje
 2. Podstawowe dane budynku Fabryki Wody
 3. Wyzwania stojące przed architektami przyszłej Fabryki Wody
 4. Symbolem projektu Fabryki Wody jest rzeka
 5. Wyspecjalizowane funkcje budynku Fabryki Wody
 6. Wir Wiedzy - synergia aquaparku i centrum edukacyjnego
 7. Innowacyjne rozwiązania w aquaparku Fabryka Wody
 8. Youtuberzy zostali wirtualnymi przewodnikami Fabryki Wody
 9. Co się dzieje po wejściu na wystawę
 10. Atrakcje edukacyjne Fabryki Wody w Szczecinie

Konkurs w Singapurze na projekty i gotowe realizacje

Fabryka Wody z Centrum Edukacyjnym weszła do finału nagrody festiwalu światowej architektury, który odbędzie się między 6 a 8 listopada w Singapurze. W konkursie są rozpatrywane zarówno projekty, jak ukończone budynki. Organizator zachęca do obejrzenia prezentacji finałowych obiektów, która zrobią ich autorzy w Marina Bay Sands w Singapurze a my zachęcamy do obejrzenia strony internetowej Festiwalu i pozostałych finałowych obiektów:

Fabryka Wody w Szczecinie

i

Autor: materiały prasowe

Podstawowe dane budynku Fabryki Wody

Fabryka Wody z Centrum Edukacyjnym to budynek użyteczności publicznej, którego główne funkcje to rekreacja, sport i edukacja, położony przy ul. 1 Maja w Szczecinie. Powstał w wyniku konkursu SARP z 2016 roku, który wygrała firma DreamWorlds sp. z o.o. sp.k. by TKHolding. Jego powierzchnia to 16 851,2 m², w tym powierzchnia Centrum Edukacyjnego - 4.690,3  m² a powierzchnia lustra wody - 2443,13 m². Inwestorem był: Urząd Miasta - Prezydent Miasta Szczecin. Projektantami branży architektonicznej budynku są Andrzej Truszczyński i Paweł Kobierzewski, którzy stworzyli koncepcję Centrum Sportowo-Edukacyjnego, wybranego w ramach konkursu w 2016 roku, a w 2018 roku uzyskali decyzję o pozwoleniu na budowę i uczestniczyli w procedurach przetargowych oraz prowadzili nadzór autorski na budowie, aż do jej zakończenia w listopadzie 2023 roku. 

Fabryka Wody w Szczecinie

i

Autor: materiały prasowe

Wyzwania stojące przed architektami przyszłej Fabryki Wody

W ramach konkursu architekci zostali postawieni przed trudnym zadaniem projektowym. Najtrudniejszym aspektem była kwestia Planu Miejscowego, który był przygotowany pod znacznie większą inwestycje - bliźniaczą do projektu Suntago (największy akwapark w Polsce) koło Mszczonowa. Zapisy lokalnego prawa bardzo precyzyjnie określały wielkość basenów oraz powierzchnię zabudowy oraz to, że koniecznym jest, aby inwestycja stanowiła jeden budynek.

Jako projektanci dostrzegliśmy, że obiekt, który ma powstać w miejscu dawnego kąpieliska, jest otoczony z trzech stron osiedlami wysokiej zabudowy mieszkaniowej. Większość mieszkańców korzystała z tej przestrzeni jak z dzikiego parku - zielonej ścieżki, zwłaszcza, że przez środek terenu przebiegała piękna aleja lipowa. Postanowiliśmy, że zamiast tworzyć jedną scaloną kubaturę budynku, rozbijemy ją na dwa skrzydła, przeprowadzając przez jej środek kładkę pieszą. W ten sposób zamiast zabierać tą przestrzeń mieszkańcom okolicznych bloków, stworzyliśmy inkluzywną przestrzeń publiczną. Powstał liniowy park otwarty dla wszystkich. Ludzie mogą przepływać przez środek budynku, który nie stanowi już bariery urbanistycznej dla całego kwartału. Rozwiązanie urbanistyczne szybko wpłynęło na wyraz formy budynku, który stał się metaforą całego Szczecina. Podobnie jak przez miasto, przez jej środek przepływa rzeka, która rozbija prostokreślne układy ulic, alei i rond. Poszukując inspiracji, jako obserwatorzy ze Śląska, dostrzegliśmy piękno Wałów Chrobrego, które kumulują mieszkańców, stanowią oddech od zabudowy miejskiej, zapewniając przewietrzanie i perspektywę. Miejsce to kojarzy się z rekreacją i wypoczynkiem, dlatego też zdecydowaliśmy się jako architekci na syntetyczne przetworzenie tej formy i odzwierciedlenie jej na fasadach skrzydeł budynku, tworząc wewnętrzną pierzeję.

Właśnie to podejście, wynikające z otwartości na mieszkańców, poprzez stworzenie przestrzeni publicznej, która łączy, a nie dzieli zapewniło im zwycięstwo w konkursie architektonicznym.

Przeczytaj też:

Fabryka Wody w Szczecinie

i

Autor: materiały prasowe

Symbolem projektu Fabryki Wody jest rzeka

Symbolem projektu jest rzeka - element miastotwórczy, ekonomiczny i ekologiczny nadający charakter metropolii, wyróżniający Szczecin spośród innych miast. Kompleks składa się z dwóch skrzydeł (jedno stanowią baseny i strefy saun, drugie sport i centrum edukacyjne), pomiędzy którymi przebiega kładka, umożliwiająca ludziom z osiedli znajdujących się w pobliżu na pokonanie tego odcinka wzdłuż i nad obiektem. To również przestrzeń publiczna.

Fabryka Wody w Szczecinie

i

Autor: materiały prasowe

Wyspecjalizowane funkcje budynku Fabryki Wody

Zasadniczy proces inwestycyjny zajął 8 lat i to tylko od chwili, w której pojawili się architekci. Tak naprawdę poprzedzały go lata przygotowań, analiz, badań i studiów nad tą inwestycją. Ten czas wydaje się bardzo długi, jednak wynika to bezpośrednio ze stopnia skomplikowania tego typu inwestycji. W ramach Rozporządzenia Ministra Rozwoju i Technologii była ona klasyfikowana jako szósta najtrudniejsza kategoria - na równi tylko z lotniskiem i szpitalem. Wynika to z mnogości funkcji, jak również wysokich standardów sanitarnych czy różnic temperaturowych w budynku. Na przykład w strefie wejściowej temperatura pomieszczeń wynosi 20 stopni Celsjusza, w strefach basenowych - 34 stopnie, a w saunach znajdziemy pomieszczenia o temperaturze 100 stopni i grotę śnieżną z temperaturą - 4 stopnie Celsjusza. To tak jakby wewnątrz budynku tworzyć kolejne wewnętrzne budynki, które trzeba wzajemnie izolować. Do tego dochodzą bardzo skomplikowane warunki geotechniczne, które wymagały wyciągnięcia około 100 pali dębowych starego kąpieliska i wbicia nowych 1840 pali przemieszczeniowych, zapewniających stabilność obiektu na lata. Należało zastosować nowoczesne technologie już na etapie samego posadowienia budynków.

Przeczytaj też:

Fabryka Wody w Szczecinie

i

Autor: materiały prasowe

Wir Wiedzy - synergia aquaparku i centrum edukacyjnego

Jako architekci, widząc wiele podobnych inwestycji i problemy, jakie mogą wyniknąć z oddzieleniu architektury od wystawy, postanowiliśmy zaprezentować inne podejście. Naszym pomysłem było stworzenie kompleksowego rozwiązania, które w pełni wykorzysta potencjał miejsca i będzie działać w synergii z częścią basenową. Tak powstał pomysł Wiru Wiedzy - czyli uporządkowaniu wiedzy, która miała być przedstawiona mieszkańcom za pomocą architektury budynku. Założyliśmy, że podobnie jak obiekt jest otwarty na wszystkich użytkowników, Centrum Edukacyjne będzie nie tylko dla umysłów ścisłych, ale też dla pozostałych dziedzin nauki, w myśl założenia, że gałęzie wiedzy stanowią jedność i wzajemnie się napędzają. Sześć typów wiedzy - matematyka z fizyką, geografia, biologia, chemia, nauki humanistyczne i historia - będzie rozmieszczonych na 6 poziomach wydzielonych z jednej przestrzeni. Tą wspólną przestrzeń nazwaliśmy właśnie Wirem Wiedzy - spiralą po której wędrujemy w dół łagodnymi chodnikami. Dzięki zaufaniu inwestora i prezydenta Szczecina, udało się kompleksowo opracować całą strefę edukacji, która daje szereg możliwości nauki poprzez zabawę.

Fabryka Wody w Szczecinie

i

Autor: materiały prasowe

Innowacyjne rozwiązania w aquaparku Fabryka Wody

Obiekt jest pod wieloma względami innowacyjny, zarówno pod względem atrakcji, które się w nim znajdują, jak i materiałów i zastosowanych technologii. Jedną z ciekawostek jest zastosowanie świetlików dachowych z poduszek z folii ETFE, która przepuszcza promieniowanie UVB, dzięki czemu we wnętrzach aquaparku można złapać opaleniznę. Pozwala to też na naturalną wegetację roślin i ułatwia redukcję hałasu. Po raz pierwszy takie poduszki wyposażono w nadruki, które przez zmianę napompowania zmniejszają ilość promieni słonecznych wpuszczanych do wnętrza, chroniąc budynek przed przegrzaniem. Charakterystycznymi elementami Wiru Wiedzy są świetlik i zawieszony pod dachem, największy na świecie model cząsteczki wody - we wnętrzu atomu tlenu znajduje się audytorium, mieszczące do 50 osób!

Przeczytaj też:

Fabryka Wody w Szczecinie

i

Autor: materiały prasowe

Youtuberzy zostali wirtualnymi przewodnikami Fabryki Wody

Odwiedzających wystawy w Centrum Edukacyjnym czeka spotkanie z sześcioma wirtualnymi opiekunami naukowymi - najlepszymi polskimi propagatorami nauki z YouTube’a. Po wystawach oprowadzają:

 • Piotr Kosek z kanału Astrofaza - matematyka i fizyka
 • Huyen Pham z kanału Emce kwadrat - geografia
 • Kasia Gandor - biologia
 • Dawid Myśliwiec z kanału Uwaga Naukowy Bełkot - chemia
 • Paulina Mikuła - nauki humanistyczne
 • Radek Kotarski - historia

Ich kanały to łącznie 3 miliony subskrybentów, którzy na co dzień łakną wiedzy, a teraz będą mogli odwiedzić swoich ulubieńców we wnętrzach i blokach tematycznych Centrum Edukacyjnego. Dzięki aranżacji wnętrz wirtualni przewodnicy będą oprowadzać zwiedzających po wystawach. Każdy klient strefy edukacyjnej ma się poczuć się jak prawdziwy odkrywca. Zadaniem Edukatorium jest udowodnienie, że, niezależnie od dziedziny nauki, każda wiedza jest cenna i niesie ze sobą wartościowy przekaz.

Przeczytaj też:

Fabryka Wody w Szczecinie

i

Autor: materiały prasowe

Co się dzieje po wejściu na wystawę

Zanim rozpoczniemy zwiedzanie Centrum Edukacyjnego, czeka nas winda animacyjna, która ma na celu wprowadzenie nas w klimat odkrywania. Na starcie jest tak zwane czekadełko, czyli przestrzeń, która pokazuje co czeka odwiedzających w poszczególnych blokach tematycznych. Zwiedzanie rozpoczyna się od słów Johna F. Kennedy’ego. Potem wchodzi się do windy, która przenosi gości do startu misji Apollo 11. Winda ta została zsynchronizowana z filmem, który jest wyświetlany na ekranach w jej wnętrzu. Z chwilą zakończenia odliczania, z towarzyszeniem ryku silników, rakieta i winda ruszają, by osiągnąć ostatni poziom budynku z chwilą dotarcia do kosmosu - stanu nieważkości. Ten zabieg ma na celu zwiększenie immersji nagrania.

Fabryka Wody w Szczecinie

i

Autor: materiały prasowe

Atrakcje edukacyjne Fabryki Wody w Szczecinie

Nowością jest też możliwość zejścia do Podbasenia, czyli na zwykle niedostępny poziom techniczny basenu. Fabryka Wody za pomocą animacji, opisów i mappingu 3D umożliwia zwiedzającym poznanie wszystkich procesów uzdatniania i ogrzewania wody oraz pozyskiwania i wymiany energii. Centrum sportowo-edukacyjne w Szczecinie to największy tego typu obiekt w północno-zachodniej części Polski. Łączący ona 18 różnych funkcji. To nie tylko aquapark, ale też jedna z największych w kraju stref saun, rozplanowanych na trzech piętrach, Centrum Edukacyjne, strefy sportowe, strefy fitness, gastronomia i przestrzeń do gier multimedialnych. Fabryka wody to też strefa basenowa ze zjeżdżalniami i brodzikami. Główną i największą pod względem wielkości, powierzchni lustra wody i ilości atrakcji jest strefa basenu rekreacyjnego. Jest też strefa sportowo-rozrywkowa z kręgielnią, stołami do bilarda, ścianką wspinaczkową, siłownią i kortami do squasha. Labirynt Grota wrażeń to rozrywka dla wszystkich, niezależnie od wieku. System losuje zadanie w formie zagadki a wybór dobrej lub złej ścieżki może powodować uruchomienie atrakcji z ciepłą lub zimną wodą i wielu efektów wizualno-dźwiękowych. Gra multimedialna to dodatkowa atrakcja w hali basenowej.

Przeczytaj też: