W Stalowej Woli powstanie najnowocześniejszy aquapark w Polsce?

i

Autor: Archiwum Architektury Aquapark w Stalowej Woli, proj. TKHolding, I nagroda

W Stalowej Woli powstanie najnowocześniejszy aquapark w Polsce?

2022-08-11 17:04

Baseny odkryte i kryte, strefa SPA z saunami, ogród zimowy, wielotorowe zjeżdżalnie oraz zielone tarasy na dachu. To wszystko już wkrótce zaoferuje aquapark w Stalowej Woli. Konkurs na projekt obiektu wygrała pracownia TKHolding

Dwuetapowy konkurs architektoniczny na projekt rozbudowy zespołu pływalni Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Stalowej Woli zorganizowały władze miasta. Zadaniem uczestników było zaproponowanie przebudowy istniejącego obiektu przy ulicy Hutniczej wraz z zagospodarowanie otoczenia, gdzie zaplanowano m.in. baseny odkryte wyposażone w urządzenia i elementy rekreacyjne, strefę sportową i gastronomiczną. W 6-osobowym jury pod przewodnictwem architekta Sebastiana Dobiesza znaleźli się inżynierowie i osoby odpowiadające za utrzymanie obiektu: Wiesław Smolec, Anna Grajper, Przemysław Zębala, Grzegorz Domański i Jacek Kujawski.

Do drugiego etapu sędziowie zaprosili trzy zespoły: TKHolding, Rysy Architekci oraz Paweł Tiepłow – Pracownia Projektowa. Ostatecznie pierwsze miejsce zajęło biuro TKHolding (zespół w składzie: Andrzej Truszczyński, Paweł Kobierzewski, Maciej Obszański, Dominik Kowalski; współpraca: Dagmara Iwańska, Patryk Prychodko, Sara Sieradzka, Natalia Rodak, Michał Gałuszka). Architekci zaplanowlai obiekt składający się z trzech głównych części, odpowiadających poszczególnym strefom funkcjonalnym.

Czytaj też: Wodny Park Tychy projektu TKHolding |Jak tłumaczą, nowo projektowany budynek uzupełnia kompozycyjnie najbardziej charakterystyczny fragment istniejącego kompleksu – uniesioną formę trybun hali sportowej. Kluczowym założeniem dla projektu elewacji jest uwzględnienie i poszanowanie istniejącej formy budynku. Kompozycja składa się z dwóch elementów: bazy i górnego pasa – charakterystycznego nadwieszenia. Każdy z tych fragmentów ma swój unikatowy charakter – baza prosta w formie z jednocześnie wprowadzonym rytmem wytworzonym przez słupy podpierające trybuny. Górna część pokryta jest blachą w układzie pionowych, rytmicznych pasów, których zagęszczenie nadaje lekkość tej części elewacji – czytamy w założeniach. W południowym skrzydle obiektu znajdzie się główna hala rekreacyjna, w której narożu zaprojektowano wieżę zjeżdżalni różnego typu, w centralnym – częściowo przeszklony basen ze specjalną tubą do nurkowania, a od północy – strefa saunarium, otwierająca widok na najbardziej atrakcyjny, zadrzewiony fragment działki.W projektowanej przestrzeni funkcje zostały dobrane tak, aby istniała możliwość spędzenia w kompleksie długiego czasu bez ciągłego przechodzenia przez strefę wejściową. Przykładem może być przejście pomiędzy halą rekreacyjną a halą basenów sportowych, saunarium oraz połączenie strefy wejściowej z bezpośrednim dostępem i wglądem na antresole hali sportowej i basenowej – wyjaśniają autorzy.

Czytaj też: Inny punkt widzenia: architektura czasu wolnego |W ramach zagospodarowania terenu zaproponowali jego częściowe otwarcie. Zaprojektowali „obwodnicę” wśród drzew dla ruchu pieszo-rowerowego, która łączyłaby się z istniejącymi ciągami komunikacyjnymi wokół, a ponadto przewidzianą w regulaminie strefę sportu, baseny rekreacyjne zewnętrzne i strefę imprez plenerowych.Obiekt będzie całoroczny, z możliwością rozbudowy, atrakcyjny dla dzieci, dorosłych i seniorów. Baseny w części rekreacyjnej dostosowane zostaną do potrzeb osób starszych, strefa SPA będzie realizowana w najwyższym standardzie. Postawiliśmy na komfort użytkowników, ale z ekonomicznymi rozwiązaniami technicznymi – mówi Andrzej Truszczyński, prezes zarządu TKHolding.Władze miasta zapowiadają realizację aquaparku w Stalowej Woli do 2026 roku.

W Stalowej Woli powstanie najnowocześniejszy aquapark w Polsce?

i

Autor: Archiwum Architektury Aquapark w Stalowej Woli, proj. TKHolding, I nagroda; widok od strony wschodniej
W Stalowej Woli powstanie najnowocześniejszy aquapark w Polsce?

i

Autor: Archiwum Architektury Aquapark w Stalowej Woli, proj. TKHolding, I nagroda; baseny zewnętrzne
W Stalowej Woli powstanie najnowocześniejszy aquapark w Polsce?

i

Autor: Archiwum Architektury Aquapark w Stalowej Woli, proj. TKHolding, I nagroda; widok od strony zachodniej
W Stalowej Woli powstanie najnowocześniejszy aquapark w Polsce?

i

Autor: Archiwum Architektury Aquapark w Stalowej Woli, proj. TKHolding, I nagroda; widok z lotu ptaka
W Stalowej Woli powstanie najnowocześniejszy aquapark w Polsce?

i

Autor: Archiwum Architektury Aquapark w Stalowej Woli, proj. TKHolding, I nagroda; saunarium
W Stalowej Woli powstanie najnowocześniejszy aquapark w Polsce?

i

Autor: Archiwum Architektury Aquapark w Stalowej Woli, proj. TKHolding, I nagroda; hala basenowa

ZAPISZ SIĘ