Architektura z ceramiką

i

Autor: archiwum serwisu Nagroda w kategorii architektura wnętrz: modernizacja dziedzińca klasztoru w Betxi pod Walencją, projekt: El Fabricante de Espheras; fot. Milena Villalba/serwis prasowy

Architektura z ceramiką

2015-03-19 19:43

Cevisama to największe targi ceramiczne w Europie. Do Walencji przyjechało w tym roku blisko 700 wystawców z całego świata. Rozstrzygnięto też konkurs dla projektantów, którzy w swoich realizacjach wykorzystali hiszpańską ceramikę. W skład tegorocznego jury weszli m.in. Emilio Tuñón, laureata Nagrody Unii Europejskiej dla Architektury Współczesnej im. Miesa van der Rohe z 2007 roku, Martha Thorne, szefowa fundacji Hyatt, która przyznaje nagrodę Pritzkera oraz Fernando Márquez Cecilia, współzałożyciel i redaktor naczelny magazynu “El Croquis”.

Hiszpania jest drugim eksporterem płytek ceramicznych na świecie. Większość fabryk znajduje się w prowincji Castellón nieopodal Walencji i to w tym historycznym mieście od ponad 30 lat odbywają się największe targi ceramiczne na Starym Kontynencie – Cevisama. Podczas tegorocznej edycji swoje propozycje prezentowało 682 wystawców z całego świata (z Polski – Alfa-Cer oraz Grupa Końskie). Gospodarzem imprezy jest Hiszpańskie Stowarzyszenie Producentów Płytek Ceramicznych (ASCER), organizujące także konkurs dla projektantów, którzy w swoich realizacjach wykorzystali hiszpańską ceramikę.

W skład jury, pod przewodnictwem architekta Emilio Tuñóna, laureata Nagrody Unii Europejskiej dla Architektury Współczesnej im. Miesa van der Rohe z 2007 roku, weszli m.in. Martha Thorne, szefowa fundacji Hyatt, która przyznaje nagrodę Pritzkera, hinduska architekt Anupama Kundoo oraz Fernando Márquez Cecilia, współzałożyciel i redaktor naczelny magazynu “El Croquis”.

Główną nagrodę w kategorii Architektura i 17 tys. euro otrzymała portugalska pracownia Camarim Arquitectos za projekt domu jednorodzinnego w zabytkowej, lizbońskiej dzielnicy Príncipe Real. Projektanci mieli do dyspozycji 41-metrową działkę, którą zajmował zrujnowany budynek mieszkalny. Obiekt nie nadawał się do przebudowy, zastąpił go więc nowy. Aby nawiązać do historii miejsca, autorzy wykorzystali na fasadzie okładziny o wzorze inspirowanym motywem z kafli elewacyjnych rozebranego domu.

Zwycięzcą w kategorii Architektura wnętrz okazało się walenckie biuro El Fabricante de Espheras, które nagrodzono za modernizację renesansowego dziedzińca dawnego klasztoru w gminie Betxí. W latach 70. XX wieku część obiektu rozebrano, dobudowując do niego dwa bloki mieszkalne, w wyniku czego patio utraciło jedną ścianę. Architekci usunęli późniejsze interwencje, a także odtworzyli z tradycyjnie wypalanej cegły brakujące fragmenty łuków i belkowania. Wykonano nową nawierzchnię z ręcznie formowanych płytek, a ścianę sąsiedniego bloku przesłonięto lustrzanymi taflami, dzięki którym dziedziniec „odzyskał” swój czworoboczny układ.