Zrujnowany w 1945 roku fragment staromiejskiego kwartału w ścisłym centrum Wrocławia przez lata funkcjonował jako parking. Dziś w jego miejscu wznosi się nowoczesny kompleks biurowo-usługowy Pegaz, wypełniając nie tylko pierzeje ulic: Ruskiej, Kazimierza Wielkiego i Grabarskiej, lecz także wnętrza ich podwórek, prawie tak intensywnie, jak czyniła to przedwojenna zabudowa. Deweloperska inwestycja rozpoczęła się w 2012 roku, gdy austriacka firmy UBM kupiła ten teren wraz z gotową koncepcją autorstwa pracowni APA HUBKA. Realizowana konsekwentnie, przybrała wyraz konsekwentnej architektury – spójnej, zdecydowanej i nieprzeciętnej.
Ponad wysokim parterem usługowym na pięciu piętrach znalazło się blisko 18 tys. m2 powierzchni biurowej klasy A, w podziemiu natomiast powstał trzypoziomowy parking dla 370 samochodów. Nie czujemy jednak skali tego zespołu, gdyż de facto składa się on z dwóch niezależnych budynków rozdzielonych uliczką Grabarską. Ponadto z perspektywy przechodnia widzimy tylko fragmenty całości, wstawione między dawne kamienice. Mniejszy budynek, na rogu Ruskiej i Grabarskiej, zorganizowany jest wokół centralnego pionu komunikacyjnego. Większy, podłużny, dochodzący aż do ul. Kazimierza Wielkiego, zorganizowano z kolei wokół dwóch trzonów wind i schodów, tworząc między nimi amfiladowy łącznik. W obu przypadkach przestrzeń została optymalnie doświetlona, a na wyższych kondygnacjach przewidziano atrakcyjne tarasy rekreacyjne. Modułowa szerokość okien, wynikająca z ergonomii i umeblowania najmniejszego pokoju biurowego, pozwala na wygodne dzielenie i powiększanie pomieszczeń. Bryłę, na pierwszy rzut oka prostą i powściągliwą, ukształtowano z dużą finezją. Jej forma wynika, przede wszystkim, ze szczegółowej analizy chłonności terenu oraz warunków nasłonecznienia, zacieniania i przesłaniania, więc kubatura zmniejsza się ku górze: od strony wnętrza kwartału uskokami tarasów, a od strony ulic przez à la mansardowe ścięcia fasad. Dostosowuje się płynnie wielkością skosów (i liczbą pięter) do różnych wysokości sąsiednich obiektów. Tym samym nie przytłacza, choć czasami wystaje ponad ich dachy.
![Biurowiec Pegaz we Wrocławiu](https://cdn.galleries.smcloud.net/t/galleries/gf-FxCe-3nrZ-wwjX_biurowiec-pegaz-we-wroclawiu-664x0-nocrop.jpeg)
i
Wysmakowana architektura Pegaza nie szuka na siłę odniesień do zabytkowego kontekstu, mimo iż wpisuje się w niego znakomicie. Równy rytm pionowych otworów okiennych oraz homogeniczność struktury porządkuje i uspokaja rozedrgane burzliwą historią architektoniczne otoczenie. Sprawia wrażenie wygładzonego, kamiennego monolitu, który zagościł nagle w mieście i swoim białobeżowym odcieniem Crema Santarem rozświetla ulice i zakamarki kwartału. Kompleks został już doceniony. Poza certyfikatem energetycznym LEED na platynowym poziomie, zdobył I nagrodę w konkursie Piękny Wrocław 2016 w kategorii budynków użyteczności publicznej. To nie częste, by obiekt o mocnym, współczesnym wyrazie tak harmonijnie współgrał ze starą zabudową.
![Biurowiec Pegaz we Wrocławiu](https://cdn.galleries.smcloud.net/t/galleries/gf-eJcF-cdyy-ywfg_biurowiec-pegaz-we-wroclawiu-664x0-nocrop.jpeg)
i
- Konstrukcja: Matejko&Wesoły biuro projektowe
- Koszt inwestycji: Nie podano kosztu inwestycji
- Inwestor: UBM TIMES
- Adres obiektu: Wrocław, ul. Kazimierza Wielkiego, Ruska, Grabarska
- Nazwa obiektu: Budynek biurowo-usługowy Pegaz
- Generalny wykonawca: PORR
- Projekt: 2013
- Data realizacji (koniec): 2016
- Autorzy koncepcji i projektu budowlanego: Autorska Pracownia Architektury Hubka, architekci Andrzej Hubka (główny projektant), Danuta Hubka, Piotr Buck, Jan Jopowicz, Maciej Smoliński, Sławomir Szczotka, Jakub Zasuń; współpraca autorska: architekci Daria Florek, Joanna Freund
- Autorzy projektu wykonawczego i projektu wnętrz części wspólnych: UBM Polska architekci Przemysław Kaniewski, Paweł Szymborski; współpraca autorska: architekci Joanna Jeż, Iza Lisiewska
- Powierzchnia całkowita: 24 600 m², w tym budynek A – 18 500 m²; budynek B – 6100 m²
- Kubatura: 139 000 m³, w tym budynek A – 103 000 m³; budynek B – 36 000 m³