Centrum Nauk Medycznych w Częstochowie
Nowy budynek Uniwersytetu Humanistyczno-Przyrodniczego w Częstochowie. Powstanie według projektu młodej wrocławskiej pracowni P2PA
Konkurs na projekt nowego obiektu dla Wydziałów Nauk Medycznych i Nauk o Zdrowiu Uniwersytetu Humanistyczno-Przyrodniczego im. Jana Długosza w Częstochowie w imieniu uczelni przeprowadził lokalny oddział SARP. Budynek o powierzchni użytkowej ok. 3000 m² zaplanowano przy ul. Chłopickiego na terenie uczelnianego kampusu w centrum miasta. Uczestnicy mieli do dyspozycji niewielką działkę o powierzchni zaledwie 1420 m².
Autorzy zwycięskiego projektu zaproponowali zwartą bryłę na planie kwadratu, posadowioną na nieco szerszym postumencie. Zaprojektowany w ten sposób obiekt stanowiłby dominantę domykającą plac w południowej części kampusu, a jednocześnie kontrapunkt dla istniejącego budynku uczelni zlokalizowanego po przeciwległej stronie. Główne wejście przewidzieli od północy, w wycofanym podcieniu. W zachodniej części budynku, na przedłużeniu ul. Zbierskiego, usytuowali wjazd do garażu podziemnego, od wschodu zaś dojazd do windy towarowej zapewniającej bezpośredni dostęp do pomieszczeń gospodarczych na kondygnacji –1. Podział funkcjonalny budynku widoczny jest w jego elewacji. Horyzontalnie bryła podzielona jest w rytmiczny sposób gzymsami na trzy części: parter, dwa piętra pracowni chemicznych oraz trzy piętra pomieszczeń biurowych. Na każdej kondygnacji sekcje pomieszczeń zostały równomiernie podzielone perforacjami elewacji, które zapewniają naturalne doświetlenie centralnie zlokalizowanej komunikacji oraz tworzą dostępne dla użytkowników tarasy – czytamy w założeniach autorskich.
Rozpoczęcie realizacji: 2022
Modernizacja ulicy Chmielnej w Warszawie
W konkursie na nowe zagospodarowanie Chmielnej na jej najbardziej reprezentacyjnym odcinku zwyciężyło biuro RS Architektura Krajobrazu
Uczestnicy mieli przedstawić wizję nowych przestrzeni rejonu ulicy Chmielnej na odcinku od Nowego Światu do pasażu Wiecha, a także fragmentu Brackiej, od Alej Jerozolimskich do tzw. placu Pięciu Rogów. Od architektów oczekujemy propozycji stworzenia nowoczesnej przestrzeni dla Chmielnej i pomysłów, jak ta ulica może funkcjonować – mówiła podczas ogłoszenia konkursu architekt miasta Marlena Happach. Według zwycięskiej pracy po obu stronach Chmielnej pojawią się rzędy drzew. Zmienią się też skwery przy kinie Atlantic oraz przy centrum medycznym, gdzie teraz odbywa się sprzedaż książek. Powstanie tam skwer bukinistów z tarasami, siedziskami i oświetleniem. Nawierzchnię z kostki betonowej zastąpią płyty granitowe o wymiarach 100 na 50 cm. Autorzy zwycięskiej pracy wskazali ponadto miejsca, w których mogą się pojawić kolizje sadzonych drzew z podziemną infrastrukturą miejską, proponując tam wykorzystanie częściowo podziemnych donic. Gdyby doszło do awarii, drzewa można będzie przenieść, a po naprawie wstawić w to samo miejsce.
Projekt konkursowy: 2021
Osiedle Fabrica Ursus w Warszawie
Rozpoczęła się realizacja osiedla Fabrica Ursus według koncepcji Polsko-Belgijskiej Pracowni Architektury Projekt
Osiedle powstaje przy ul. Dyrekcyjnej; w miejscu, gdzie znajdują się pozostające pod ochroną konserwatora zabytków fragmenty dawnych zakładów mechanicznych Ursus. Na 2,5-hektarowej działce w pięciu etapach zostanie zrealizowanych 9 budynków oferujących w sumie ok. 800 mieszkań o powierzchni od 35 do 100 m². W dawnej bramie i hali fabrycznej przewidziano ogólnodostępne lokale handlowe-usługowe. Nowe obiekty będą miał od 6 do 7 kondycji i wykończone zostaną ciemnoszarymi panelami, nawiązującymi do industrialnej przeszłości tego terenu. Pierwszy etap osiedla Fabrica Ursus zostanie oddany do użytku w maju 2023 roku. Inwestorem założenia jest Aurec Home.
Zakończenie realizacji: 2027