Europan w Warszawie

2018-01-31 13:00

Ubiegłoroczna edycja konkursu Europan odbyła się pod hasłem Productive city – przywrócenia wytwórczości miastu. Tym razem do opracowania przeznaczono 44 tereny w kilkudziesięciu europejskich ośrodkach. W Warszawie był to obszar dawnej fabryki domów na Ulrychowie. W rodzimej odsłonie konkursu nie przyznano nagrody głównej. 18 tys. euro rozdzielono między autorów projektów, które uzyskały trzy drugie równorzędne nagrody – pisze Emilia Ignaciuk.

Rozstrzygnięta w grudniu 14. edycja konkursu Europan odbyła się pod hasłem Productive city – przywrócenia wytwórczości miastu. W organizowanym co dwa lata Europanie młodzi architekci szukają rozwiązań dla konkretnych obszarów miejskich. Konkurs ma charakter ideowy, czasem jednak koncepcje udaje się zrealizować. Tym razem do opracowania przeznaczono 44 tereny w kilkudziesięciu europejskich miastach. W Warszawie był to obszar dawnej fabryki domów na Ulrychowie. Jako że Polska nie jest pełnoprawnym członkiem stowarzyszenia Europan, pierwszy etap przedsięwzięcia odbywa się lokalnie pod auspicjami Biura Architektury i Planowania Przestrzennego m.st. Warszawy, ostateczne oceny wystawiane są zaś przez jury w Niemczech (jednym z jego członków był Hubert Trammer).

W edycji warszawskiej nie przyznano nagrody głównej. 18 tys. euro rozdzielono między autorów projektów, które uzyskały trzy drugie równorzędne nagrody. Laureaci to: Maria Nuñez (Madryt) – praca Warszawa Common Places; Lluis Juan Liñán, Andrea Gimeno Sánchez i Josep Vicent Lluch Diaz (Walencja) – The Excity; Borys Kozlowski i Barbara Jakubowska (Rotterdam) – House the Productivity. Projekt Warszawa Common Places zawiera pomysły pozwalające rozsądnie korzystać z zasobów środowiska wcielone w zróżnicowaną miejską zabudowę. W pracy The Excity teren fabryki domów ma być przekształcony w miasto żyjące z recyklingu, zaś House the Productivity to koncepcja elastycznej jednostki mieszkalno-wytwórczej z prefabrykowanych elementów.