Przebudowa Hotelu Harenda w Warszawie_Projekt Praga_07

i

Autor: Projekt Praga 7 | Nowo projektowane lukarny zaplanowano na szerokość dochodząca do 5,5 metra

Przebudowa Hotelu Harenda / Warszawa

2020-12-21 16:58

Wyzwaniem było dostosowanie neoklasycznego budynku do współczesnych standardów hotelowych. Architektom zależało przede wszystkim na odzwierciedleniu historii oraz wielkomiejskiego charakteru miejsca, a także otwarciu się na miasto. O wyzwaniach związanych z realizacją pisze Marcin Garbacki.

Koncepcja projektowa

Hotel Harenda, dawny Dom Turysty PTTK usytuowany jest przy Trakcie Królewskim, w historycznym, kulturalnym i turystycznym centrum Warszawy. Trzykondygnacyjny budynek, położony naprzeciwko Pałacu Staszica i w sąsiedztwie pomnika Mikołaja Kopernika, został wzniesiony zaraz po wojnie w miejscu zburzonej kamienicy Franciszka Staniszewskiego. Ta prestiżowa lokalizacja u zbiegu ulic Krakowskie Przedmieście i Oboźnej ma dodatkowy wymiar literacki – w kamienicy pod adresem dzisiejszego hotelu znajdowało się powieściowe mieszkanie Stanisława Wokulskiego, bohatera „Lalki” Bolesława Prusa.

Przebudowa Hotelu Harenda w Warszawie_Projekt Praga_02

i

Autor: Projekt Praga 2 | Hotel Harenda, dawny Dom Turysty PTTK usytuowany jest przy Trakcie Królewskimu zbiegu ulic Krakowskie Przedmieście i Oboźnej

Projekt przebudowy i rozbudowy hotelu powstał w odpowiedzi na potrzebę zmiany wizerunku i standardu dwugwiazdkowego obiektu. Odzwierciedlenie historii oraz współczesnego wielkomiejskiego charakteru miejsca, otwarcie na miasto i nowa jakość przestrzeni – tak najogólniej można podsumować hasła towarzyszące procesowi projektowemu.

Przebudowa Hotelu Harenda w Warszawie_Projekt Praga_03

i

Autor: Projekt Praga 3 | Wizualizacja strefy wejścia, gdzie starano się wyeksponować istniejące arkady

Zakres inwestycji obejmuje również realizację nowej aranżacji wnętrz hotelowych.Do najważniejszych elementów tego etapu można zaliczyć przeorganizowanie funkcjonalne parteru z przeniesieniem głównego wejścia, nowy układ pokoi na piętrach, adaptację i doświetlenie poddasza oraz dostawienie do budynku dwóch wind od strony dziedzińca. W istniejącym budynku powstanie łącznie 65 pokoi.

Czytaj też: Nie projektujemy dla siebie i swoich ambicji: rozmowa z Wojciechem Witkiem z Iliard Architecture & Interior Design |

Przebudowa Hotelu Harenda w Warszawie_Projekt Praga_04

i

Autor: Projekt Praga 4 | Wizualizacja łazienki

Otwarcie na miasto

Parter, kluczowy element nowego wizerunku hotelu, został w projekcie zdefiniowany jako reprezentacyjna przestrzeń wielofunkcyjna, otwarta na miasto oraz odpowiadająca wielkomiejskiemu stylowi życia i podróżowania. Głównym założeniem przestrzennym dla tej części budynku było wzajemne otwarcie wszystkich stref, uzyskanie dwustronnego, naturalnego doświetlenia oraz wyeksponowanie biegnącej wzdłuż całej bryły centralnej ściany z charakterystycznymi arkadami. Podstawowym założeniem funkcjonalnym było natomiast zapewnienie dużej elastyczności użytkowania. Z tego względu zminimalizowano strefy stałe na rzecz wielofunkcyjnej przestrzeni, którą można dowolnie dostosowywać do aktualnych potrzeb hotelu.

Przebudowa Hotelu Harenda w Warszawie_Projekt Praga_05

i

Autor: Projekt Praga 5 | Wizualizacja – pokoje na poddaszu z lukarnami

Bazę nowej aranżacji stanowi połączenie klasycznych i współczesnych elementów wyposażenia, które odzwierciedlają historię i obecny charakter hotelu. Zastosowanie szlachetnych materiałów i indywidualnych rzemieślniczych detali podkreśla wysoką klasę obiektu. Zieleń w dużej skali i przywrócenie naturalnego doświetlenia wprowadzają przyjazną i atrakcyjną atmosferę. Szczególne miejsce w nowej aranżacji zajęło wykorzystanie i wyeksponowanie istniejących wartościowych elementów: struktury przestrzennej z arkadami, posadzek kamiennych i dużych przeszkleń.

Czytaj też: Hotel Europejski w Warszawie |

Przebudowa Hotelu Harenda w Warszawie_Projekt Praga_06

i

Autor: Projekt Praga 6 | Wizualizacja dziedzińca (w założeniu konkursowym obok istniejącego hotelu miał powstać nowy budynek)

Wejście główne

Nowe wejście do hotelu zostało zlokalizowane od strony ulicy Oboźnej i przyjęło formę współczesnej witryny zagłębionej w elewacji budynku. Otwartą na hol recepcyjny sień wejściową zaprojektowano na szerokość trzech arkad, z których środkowa prowadzi do holu, natomiast boczne są przedpolami przyległych stref, zajmujących wąski frontowy trakt: sali spotkań i kawiarni. Hol recepcyjny, znajdujący się w tylnym trakcie, również ma szerokość trzech arkad. Na osi wejścia znajduje się ciemna wnęka z portalem windowym, po bokach recepcja i strefa lobby z sofami i zielenią. Kamienna bryła kontuaru recepcji została wyeksponowana na ciemnym tle fornirowanej ściany z nazwą hotelu.

Przebudowa Hotelu Harenda w Warszawie_Projekt Praga_15

i

Autor: Projekt Praga 14, 15 | Projektowane lukarny z panoramicznym przeszkleniem i minimalistycznym detalem zbudowano z systemów fasadowych MB-SR50N EFEKT firmy Aluprof

Pokoje

Na piętrach +1 i +2 zaplanowano powtarzalny układ, którego bazę stanowią standardowe pokoje dwuosobowe (min. 16 m2) i premium (min. 19 m2) oraz apartamenty. Przyjęty standard powierzchniowy dla czterogwiazdkowych hoteli nie wymagał naruszania ścian konstrukcyjnych i pozwoli na podniesienie w przyszłości kategorii hotelu. Z dostosowania do istniejącej struktury budynku wynika również niestandardowy układ pomieszczeń, którego walorem jest naturalne doświetlenie części łazienek oraz uzyskanie większych pokoi, których łącznie zaplanowano 52.

Głównym założeniem było stworzenie przestronnych wnętrz, w których elementy klasyczne połączone są ze współczesnym dizajnem. Zaprojektowano je w nawiązaniu do motywów i detali zastosowanych na parterze. Mimo różnic w obrysie rzutów wynikających z zastanych podziałów pięter, zabudowy zostały ukształtowane w maksymalnie powtarzalny sposób. Oprócz standardowych pokoi zaproponowano kilka jednostek typu design room wyposażonych w unikatowe elementy wystroju, które będą stanowiły wizytówkę hotelu.

Przebudowa Hotelu Harenda w Warszawie_Projekt Praga_08

i

Autor: Projekt Praga 8-10 | Korytarze hotelowe wykończono okładzinami akustycznymi oraz wykładziną w ciemnej kolorystyce tak by kontrastowały z holami windowymi, których ściany wyłożono jasnym lastryko

Łazienki

Projektując łazienki, architektom zależało przede wszystkim, aby mimo ograniczonej powierzchni zaaranżować je w sposób wyjątkowy. Najważniejszym ich elementem jest szeroki blat z częścią umywalkową oraz strefą toaletki z lustrami i siedziskiem. W pomieszczeniach wyposażonych w okno blat stanowi przedłużenie parapetu, natomiast w tych pojedynczych o nietypowym rozkładzie zaproponowano alternatywne rozwiązania – na przykład powiększony podwójny brodzik lub półotwartą łazienkę.

Czytaj też: Przebudowa Hotelu Rialto w Warszawie |

Przebudowa Hotelu Harenda w Warszawie_Projekt Praga_09

i

Autor: Projekt Praga 8-10 | Korytarze hotelowe wykończono okładzinami akustycznymi oraz wykładziną w ciemnej kolorystyce tak by kontrastowały z jasnymi holami windowymi, których ściany wyłożono jasnym lastryko

Korytarz

Korytarze hotelowe zaprojektowano jako przyciemnione, monochromatyczne przestrzenie wyłożone akustycznymi okładzinami – tapicerowanymi panelami ściennymi i wykładziną dywanową. Na matowym ciemnym tle wyeksponowano błyszczące panele, na których umieszczono przestrzenną tabliczkę z numerem pokoju, kulisty kinkiet i wbudowany czytnik kart dostępowych. Hole windowe zaplanowano jako jasne przestrzenie kontrastujące z korytarzami utrzymanymi w ciemniejszej kolorystyce. Wyłożone są płytami z jasnego lastryko, uzupełnionego dywanami. Zaproponowana aranżacja z sofami i zielenią tworzy atmosferę piętrowego minilobby.

Przebudowa Hotelu Harenda w Warszawie_Projekt Praga_10

i

Autor: Projekt Praga 8-10 | Korytarze hotelowe wykończono okładzinami akustycznymi oraz wykładziną w ciemnej kolorystyce tak by kontrastowały z jasnymi holami windowymi, których ściany wyłożono jasnym lastryko

Pokoje na poddaszu

W ramach planowanej przebudowy poddasza powstanie 13 pokoi dwuosobowych i 1 apartament, zlokalizowany w szczycie budynku od strony Krakowskiego Przedmieścia. Charakterystycznym elementem pomieszczeń usytuowanych od strony dziedzińca są projektowane lukarny z panoramicznym przeszkleniem o minimalistycznym detalu, które powiększają wnętrze i wprowadzają więcej światła. Pokoje od strony ulicy Oboźnej będą doświetlone istniejącymi lukarnami i projektowanymi oknami połaciowymi.

W nowych lukarnach zastosowano system fasady półstrukturalnej Aluprof MB-SR50N EFEKT dostosowany przez wykonawcę do montażu w pozycji skośnej. Część otwieraną zaplanowano jako nieprzezierną, wykończoną blachą w kolorze profili wewnątrz i obróbek blacharskich na zewnątrz. Wykończenie nowych lukarn i pozostałych elementów wykonano z blachy tytanowo-cynkowej firmy VMZINC. W oknach zastosowano szklenie dwukomorowe. Ze względu na wielkość tafli niemożliwy był ich ręczny montaż i należało zastosować podnośniki z przyssawkami.

Okna połaciowe od strony ulicy Oboźnej i Krakowskiego Przedmieścia zgodnie z wytycznymi konserwatora zabytków będą przykryte żaluzjami zewnętrznymi w kolorze pokrycia dachu. Okna istniejącego budynku poddano renowacji. Witryny parteru zostały wymienione na nowe z zachowaniem ich pierwotnego wyglądu.

W strefie od strony podwórza, w związku z niedoborami w nośności istniejącej konstrukcji, zaprojektowano nowy strop nad poziomem +2. Dla utrzymania ciągłości funkcjonowania hotelu strop wykonywany był jeszcze przed zamknięciem obiektu na czas głównego remontu, a prace prowadzone były małymi fragmentami. W sumie wykonano 36 nowych belek żelbetowych wzmacniających istniejącą konstrukcję.

Przebudowa Hotelu Harenda w Warszawie_Projekt Praga_11

i

Autor: Hotel Harenda 11 | Do montażu przeszkleń zastosowano podnośniki z przyssawkami

Instalacje

Duże wyzwanie ze względu na złożoną funkcję i przede wszystkim z powodu skomplikowanego układu budynku, stanowił projekt instalacji sanitarnych. Dodatkowym utrudnieniem był fakt, że hotel nie zajmuje całego budynku, a współdzieli go z innymi funkcjami zewnętrznymi, których strefy nie podlegały przebudowie, przez co trasy instalacyjne stały się jeszcze bardziej skomplikowane.

Części techniczne ulokowano na szybach windowych, jedynych nowych bryłach dodanych do istniejącego budynku. Umieszczono tam elementy klimatyzacji i wentylacji. Pozostałe urządzenia zamontowano w skosie dachu, który powstał po przekształceniu poddasza w kondygnację z pokojami. Istniejące, ale już nieużywane kominy zamieniono na wyrzutnie wentylacji mechanicznej. Główne trasy instalacyjne piętra +1 i +2 znajdują się w strefach technicznych podwieszonego sufitu korytarzy, co znacząco wpłynęło na ich wysokość.

Rytm pokoi w sposób różnorodny odnosi się do rytmu konstrukcji budynku, przez co wszelkie przejścia instalacyjne w stropach wymagały indywidualnego podejścia w każdym miejscu. Mimo dość szczegółowej inwentaryzacji budynku, jaką dysponowaliśmy podczas projektowania, szereg z nich zostało rozwiązanych na etapie budowy, po dokonaniu odpowiednich odkrywek. Nie wszystkie miejsca dało się zbadać na etapie projektu, kiedy hotel normalnie funkcjonował i przyjmował turystów. Zakończenie przebudowy planowane jest na czerwiec 2021 roku.

Przebudowa Hotelu Harenda w Warszawie_Projekt Praga_12

i

Autor: Projekt Praga 12 | Detal przekroju przez nową lukarnę: 1 – dachówka ceramiczna; 2 – łaty drewniane; 3 – papa; 4 – deskowanie pełne; 5 – szczelina wentylacyjna; 6 – wełna mineralna; 7 – folia paroizolacyjna; 8 – podkonstrukcja pod płyty g-k; 9 – płyta g-k; 10 – płyty fornirowane; 11 – rynna prostokątna wewnętrzna; 12 – ogrzewanie rynny sterowane termostatem; 13 – pokrycie z blachy tytan-cynk; 14 - mata separacyjna; 15 – membrana wysokoparoprzepuszczalna; 16 – belka stalowa wypełniona pianką poliuretanową; 17 – słup stalowy wypełniony pianką poliuretanową; 18 – okno w systemie fasadowym ALUPROF MB-SR50N EFEKT, szklenie dwukomorowe, bezbarwne; 19 – kratka aluminiowa; 20 – obróbka blacharska lukarny z blachy tytanowo-cynkowej; 21 – marka słupa okna; 22 – nowe rynny i obróbki z blachy tytanowo-cynkowej patynowanej; 23 – grzejnik; 24 – wykończenie posadzki; 25 – wylewka betonowa zbrojona; 26 - folia PE; 27 – belki żelbetowe wzmacniające strop; 28 - tynk gipsowy; 29 – ściana żelbetowa; 30 - pustka na grzejnik; 31 – ścianka g-k 10cm Link: https://cdn.galleries.smcloud.net/t/photos/gf-16hG-Jf3W-n7m4_przebudowa-hotelu-harenda-w-warszawie-projekt-praga-12.jpeg
Przebudowa Hotelu Harenda w Warszawie_Projekt Praga_13

i

Autor: Projekt Praga 13 | Nowe lukarny zlokalizowano na poddaszu od strony dziedzińca
Biogram

Marcin Garbacki

(WA PW 2008) architekt, od 2010 roku wraz z Karoliną Tunajek prowadzi pracownię Projekt Praga. Najważniejsze realizacje: zadaszenie dziedzińca Zamku Sułkowskich w Bielsku Białej, rewitalizacja zabytkowego Browaru Perła w Lublinie oraz zespołu SOHO Factory w Warszawie, Dom na Dachu Czerniakowska 180 czy pracowania Pawła Althamera w Warszawie (z Piotr Brzoza Architekten). Najważniejsze nagrody: honorowe wyróżnienie w konkursie na Muzeum Guggenheima w Helsinkach, I miejsce w konkursie na projekt Wydziału Psychologii UW (z Piotr Bujnowski Architekt), I miejsce w konkursie na projekt nowego akademika Uniwersytetu Warszawskiego, I miejsce w konkursie na projekt rewitalizacji wnętrz budynku AGORY w Warszawie

Przebudowa Hotelu Harenda w Warszawie_Projekt Praga_14

i

Autor: Hotel Harenda 14, 15 | Projektowane lukarny z panoramicznym przeszkleniem i minimalistycznym detalem zbudowano z systemów fasadowych MB-SR50N EFEKT firmy Aluprof

Nowo projektowane lukarny z panoramicznym przeszkleniem i minimalistycznym detalem powiększają wnętrze i wprowadzają więcej światła

Przebudowa Hotelu Harenda w Warszawie_Projekt Praga_17

i

Autor: Projekt Praga 17 | W ramach przebudowy od strony dziedzińca zaprojektowano dwa szyby windowe
Przebudowa Hotelu Harenda w Warszawie_Projekt Praga_18

i

Autor: Projekt Praga 18 | W zewnętrznych szybach windowych zlokalizowano system klimatyzacji i wentylacji
Przebudowa Hotelu Harenda w Warszawie_Projekt Praga_19

i

Autor: Hotel Harenda 19, 21 | Montaż okien połaciowych
Przebudowa Hotelu Harenda w Warszawie_Projekt Praga_20

i

Autor: Projekt Praga 20 | Przekrój przez poddasze w miejscu okna połaciowego. Oznaczenia: 1 – komin odtworzony w lekkiej konstrukcji; 2 – wyrzutnia ścienna; 3 – poziome lamelki stalowe; 4 – drewniana konstrukcja dachu zabezpieczona do stopnia minimum materiału niezapalnego; 5 – lukarna istniejąca; 6 – wzmocnienie konstrukcji dachu; 7 – projektowane okno połaciowe z żaluzją; 8 – obróbka blacharska; 9 – istniejąca rynna; 10 – nawietrzak ukryty za istniejącymi tralkami Link: https://cdn.galleries.smcloud.net/t/photos/gf-9H6i-xijd-m1Rk_przebudowa-hotelu-harenda-w-warszawie-projekt-praga-20.jpeg
Przebudowa Hotelu Harenda w Warszawie_Projekt Praga_21

i

Autor: Projekt Praga 19, 21 | Montaż okien połaciowych

W ramach przebudowy przeorganizowano funkcjonalnie część parterową hotelu, zaprojektowano nowy układ pokoi oraz adaptację i doświetlenie poddasza, a także dobudowano dwa szyby windowe od strony dziedzińca