Liczba bezdomnych na świecie z roku na rok wzrasta. Ten problem dotyka również państwa europejskie. Jego skala może przytłaczać, a także przesłaniać zróżnicowane przyczyny i przejawy bezdomności. Prezentowane na następnych stronach schronisko w Jankowicach oraz omówione niżej projekty z Hiszpanii, Niemiec i Finlandii są realizacjami niewielkimi, wszystkie powstały jednak w wyniku kooperacji architektów, władz lokalnych i doświadczonych instytucji pomocy społecznej.
Hiszpania od lat boryka się z wysokim wskaźnikiem bezrobocia, wzrastającym wskaźnikiem bezdomnych i najwyższą w Europie liczbą pustostanów. W Pampelunie powstało schronisko pod opieką fundacji Xilema, które z zewnątrz przypomina bardziej nowoczesną rezydencję niż ośrodek pomocy. Wzniesione zostało w 2010 roku według projektu lokalnego architekta Javiera Larraza, w pobliżu centrum opieki społecznej Amma Oblatas. Monochromatyczny obiekt składa się z dwóch poziomów prostopadłościennych brył, które reprezentują podział funkcjonalny. Osobne wejścia prowadzą z jednej strony do strefy umożliwiającej w wyjątkowych przypadkach nocleg i pożywienie osobom przejezdnym, z drugiej zaś do części utworzonej dla tych między 18 a 65 rokiem życia, których sytuacja życiowa wymaga bardziej kompleksowego wsparcia. W ośrodku znajdują się m.in. dwuosobowe pokoje, jadalnie i przestrzenie warsztatowe. Charakterystyczną cechą budynku jest jednolita, ciemna fasada składająca się częściowo z rzędów pionowych listew przesłaniających okna. Projekt był finalistą w konkursie WAN Awards w 2011 roku.
Inną nagradzaną realizacją jest zespół trzech obiektów z 2016 roku w niemieckim mieście Ostfildern, opracowany przez biuro u3ba na zlecenie gminnej spółki. Podstawowym założeniem architektów było stworzenie miejsca, które odbiega od typowego wizerunku schronień dla uchodźców, zapewniając mieszkania trwałe, przestronne (21 m2/osobę) oraz niedrogie zarówno w konstrukcji (1400 euro/m2), jak i utrzymaniu. Stworzono kameralne, dwukondygnacyjne budynki, o energooszczędnej, modułowej strukturze z elastycznym układem funkcjonalnym, który w wersji podstawowej został podzielony na 15 mieszkań. Domy wpisały się w okoliczną, pełną zieleni zabudowę swoim formatem, nie stanowiąc odrębnego i zamkniętego organizmu. Realizacja zwyciężyła w konkursie Berlin Award 2016: Heimat in der Fremde. Była również prezentowana jako część projektu Making Heimat. Germany, Arrival Country – wystawy na Biennale Architektury w Wenecji w 2016 roku, podczas tzw. kryzysu uchodźczego. Właśnie w tym czasie Niemcy wzięły na siebie ciężar przyjęcia największej liczby uchodźców spośród krajów Unii Europejskiej. Odsetek bezdomnych w tym państwie nadal wzrasta, szczególnie wśród osób pochodzenia zagranicznego, natomiast projekty takie jak w Ostfildern stanowią propozycje sprzyjające integracji osób przybyłych z lokalnymi mieszkańcami.
Przykładem przywoływanym często jako najskuteczniejsze systemowe rozwiązanie problemu bezdomności jest finlandzki program Housing First prowadzony przez Y-Foundation (Y-SÄÄTIÖ) we współpracy z władzami jednostek lokalnych, nagrodzony m.in. w konkursie World Habitat w 2014 roku. Opiera się na założeniu, że pomoc powinna zacząć się od zapewnienia bezpieczeństwa mieszkaniowego, by następnie opracowywać indywidualny plan wsparcia i aktywizacji zawodowej dla każdej osoby. Jedną z historii sukcesu Y-SÄÄTIÖ jest wzniesiony w 2014 roku w mieście Espoo na obrzeżach Helsinek kompleks Väinölä, który nie różni się od typowej finlandzkiej zabudowy. Taki był też cel jego twórców, ponieważ chcieli zapewnić mieszkania, które łatwo oswoić. Znajdują się w nim 33 mieszkania (31 o powierzchni 36 m2 i 2 o pow. 50 m2), wyposażone w pokój dzienny z aneksem kuchennym, sypialnię, łazienkę i balkon. W projekcie przewidziano również fińskie sauny oraz miejsca dla spotkań i warsztatów. Popularyzatorzy idei Housing First, działający również w Polsce, podkreślają, że program wydaje się drogi, ale zapewnia największe powodzenie w pomocy, integracji i przełamywaniu wykluczających stereotypów, a przez to wraz z jego rozwojem przynosi oszczędności.
Od rozpoczęcia programu w 2008 roku odsetek osób bezdomnych w Finlandii spada, podczas gdy w większości europejskich krajów rośnie. Na ten wzrost składają się pogłębiające się nierówności społeczne, konflikty polityczne czy wysokie ceny nieruchomości. Architektura może odegrać istotną rolę w walce z wykluczeniem. Najważniejsza jest tu współpraca, otwartość i dobór odpowiedniej skali architektury do skali potrzeb.
W ramach metody Housing First powstał zespół Väinölä, który nie różni się od typowej finlandzkiej zabudowy. Taki był też cel jego twórców, ponieważ chcieli zapewnić lokale, w których można poczuć się jak we własnym mieszkaniu