29 marca 2019 odbyło się rozstrzygnięcie konkursu studenckiego organizowanego przez Wydział Architektury Politechniki Warszawskiej PROM – CAFE REFLEKSJA. Studenci pracowali w dwuosobowych zespołach, w ramach zajęć na drugim semestrze z przedmiotu Projektowanie Wstępne. Zadaniem konkursowym było zaprojektowanie kawiarni PROM – CAFE REFLEKSJA na obszarze istniejącego chodnika, pomiędzy budynkiem PROM Kultury Saska Kępa a parkingiem na jego terenie. Zewnętrzna kawiarenka miała stanowić przedłużenie tej istniejącej w budynku. Zaprojektowana przestrzeń powinna, w sposób uzasadniony ideą projektu, odnosić się do profilu działania PROMu Kultury Saska Kępa. Przestrzeń i tworzące ją elementy muszą być funkcjonalne, czytelne i wygodne dla wszystkich użytkowników, tj. dla sprawnych i niepełnosprawnych. CAFE REFLEKSJA powinna odzwierciedlać unikalny charakter PROMu poprzez stworzenie odpowiedniego nastroju miejsca. Sąd konkursowy w składzie: Konrad Kucza-Kuczyński (WA PW), Łukasz Pałczyński (WA PW), Maria Juszczyk (dyrektor PROMu), Rafał Nowakowski (PROM), Witold Szymanik (WSC), sekretarz konkursu W. Andrzej Orzechowski (bez prawa głosu, WA PW) przyznał 3 nagrody. Przedstawiciele domu kultury przyznali nagrodę specjalną PROM. Nagrodę i wyróżnienie wręczyła także redakajca „Architektury-murator”, którą reprezernowała Anna Żmijewska. (Red.)
zdjęcia dzięki uprzejmości WA PW
I Nagroda
AUTORZY:
Alicja Bakalarska, Stanisław Dawidziuk prowadzący: dr hab. inż. arch. Anna Wierzbicka, mgr inż. Arch. Piotr Bujnowski
OPINIA JURY:
spotkanie przy stole, za prostą, minimalistyczną formę oddającą nastrój i klimat lokalnej społeczności Saskiej Kępy
OPIS AUTORSKI:
Założeniem projektu jest budowanie miejscowej wspólnoty poprzez wykreowanie punktu kontaktu. Każde krzesło przy stole jest inne, więc na pewno każdy znajdzie tu swoje miejsce. Stół wykonany jest z drewnianego, lakierowanego blatu i stalowej ramy.
II NAGRODA oraz NAGRODA „ARCHITEKTURY-MURATOR”
Autorzy:
Katarzyna Pater, Klementyna Synkiewicz
Prowadzący:
mgr inż. arch. Piotr Kudelski, mgr inż. arch. Agnieszka Kwiecińska
OPINIA JURY:
spotkanie w trawach, za propozycję organicznego wydzielenia
OPIS AUTORSKI:
Aranżacja zewnętrznej kawiarenki CAFE REFLEKSJA polega na stworzeniu wokół domu kultury PROM na warszawskiej Pradze ogromnego klombu wysokich traw ozdobnych przypominających wyglądem nadwiślańskie trzciny. Rośliny odcinają obszar kawiarni od drogi oraz parkingu, który został przeniesiony na drugą stronę ulicy oraz tworzą ścieżki wokół całego budynku, tak aby osiągnąć poczucie bliskości z naturą, jednocześnie mając możliwość obserwacji charakterystycznej architektury Saskiej Kępy. Proponowana trawa ozdobna to miskant chiński o długich, wąskich liściach.
III NAGRODA oraz WYRÓŻNIENIE „ARCHITEKTURY-MURATOR”
Autorzy:
Maja Sutkowska, Jerema Kozielewski PROWADZĄCY: mgr inż. arch. Michał Adamczyk, mgr inż. arch. Mikołaj Kwieciński
OPINIA JURY:
spotkanie przy plakacie, za propozycję wykorzystania formy informacji jakim jest plakat tworząc charakterystyczną przestrzeń spotkań
OPIS AUTORSKI:
Plakaty umieszczono prostopadle do elewacji budynku, aby dać wrażenie prywatności, nie zasłaniając widoku na Saską Kępę. Zaprojektowano system montażu plakatów, który umożliwia ich wymianę. Plakaty umieszczone są w parach pomiędzy dwiema szybami podświetlonymi oświetleniem LED. Oryginalny charakter kawiarni uzyskano wykorzystując meble z rynku wtórnego, które w celu ujednolicenia pomalowano na czarno. Posadzkę pokrywają deski z modrzewia syberyjskiego, nawiązując do materiału wykorzystanego na tarasie PROMu.
NAGRODA SPECJALNA PROM
AUTORZY:
Zbigniew Zawadka, Bartłomiej Dominik Bonawentura-Kruk
PROWADZĄCY:
dr hab. inż. arch. Anna Wierzbicka, mgr inż. Arch. Piotr Bujnowski
OPIS AUTORSKI:
PROM Kultury Saska Kępa wpisuje się w narrację o nadwiślańskim szlaku transportowym, niosąc dziś na swoim pokładzie bogaty program kulturalny. Budynek rozcina ulicę Paryską, tak jak statki żeglugi śródlądowej rozcinają swoim dziobem fale. Autorzy zainspirowani związkiem pomiędzy historią, architekturą i urbanistyką podjęli decyzję, żeby podkreślić ową namacalna bliskość rzeki i tym samym uwidocznić unikatowy charakter miejsca. Pracując nad formą kawiarni, skupiono się na aspekcie zachowania fali rozcinanej przez kadłub na powierzchni wody, tym samym uciekając od tendencyjnej zamkniętej formy kawiarni, a stawiając na płynny, wpisujący się w wielopłaszczyznowy kontekst, projekt otwarty na kreatywność użytkownika.